Witam,
Jak najbardziej wiem co to jest pH. Wiem że jest to zaawansowana sztuka, przede wszystkim stosowana przy ważeniu warek HighGravityBrewing, w książce Akademii Rolniczej ,,Kształtowanie cech sensorycznych piwa,, jest poświęcone 2 strony na ten temat - opisano porównanie względem obniżonego pH (typowo BRZECZKI) co wpłynęło na skrócenie czasu fermentacji, obniżenie zawartości dwuacetylu, zmniejszenie estrów kwasu octowego, oraz ogólną poprawę sensoryki w smaku i goryczce.
Specjalnie chcę regulować pH po procesie warzenia aby otrzymać identyczną w parametrach próbkę kontrolną bez zmian - chcę sprawdzić jak wpłynie zmiana pH brzeczki przy tradycyjnej metodzie warzenia, czy aby będzie zauważalna różnica
Kwas mlekowy mam w planach dodawać do typowo schłodzonej brzeczki już w pojemnikach fermentacyjnych - sądzę iż da mi to najwłaściwsze wyniki. Jeżeli jestem w błędzie proszę o rady
Z informacji jakie mi się udało znaleźć wynika iż po dodatku kwasu mlekowego otrzymujemy piwo o niższym współczynniku EBC.
Badania piwa będą prowadzone względem normy PN-A-79093-1:2000 i jej dalszej rodzinie aczkolwiek tylko 10 oznaczeń, z pominięciem chromatografu (nie mam do niego dostępu) są tam określone parametry jakościowe, również może uda się mojej profesor zwołać doświadczoną grupę sensoryczną do oceny.
W książce How to brew Johna Palmera również jest wzmianka o pH aczkolwiek nie zagłębiałem się w nią dokładnie.
Pozdrawiam