-
Postów
22 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
O Dobry1986
- Urodziny 1986.02.09
Piwowarstwo
-
Nazwa browaru
Browar Dobrych
-
Rok założenia
2016
-
Liczba warek
kilkanaście
-
Miasto
Bydgoszcz
Kontakt
-
Imię
Adam
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
Osiągnięcia Dobry1986
-
Patent na tani właz nierdzewny do kega/fermentora?
Dobry1986 odpowiedział(a) na c64club temat w Projekty "Zrób to sam"
Świetny pomysł! Jakiś czas temu szukałem destylatora (aabratka) i takie zbudowane na bazie kega z szerokim wlewem (lub dodatkowym wlewem 4") są znacznie droższe niż ten patent z szybkowarem! -
Mój zestaw do wyszynku piwa - przykład projektu na ciasne przestrzenie
Dobry1986 odpowiedział(a) na Coffeelover temat w Projekty "Zrób to sam"
Piękna sprawa! Szacun! -
Dobry1986 zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Mój zestaw do wyszynku piwa - przykład projektu na ciasne przestrzenie
-
Dobry1986 zareagował(a) na odpowiedź w temacie: mieszanie zacieru, szybkość
-
Wracając do głównego wątku tego tematu, to temat natleniania został opisany w "Czernecki T.: Metody przeciwdziałania utlenianiu składników piwa, Journal of NutriLife, 2012, 06, ISSN:2300-8938 ". Niestety dostęp do tego artykułu jest płatny, a przyznam że szukam raczej darmowej pomocy merytorycznej. Ale może ktoś z Was ma do tego dostęp, lub do którejś z poniższych publikacji? : 1. Antkiewicz Piotr, Tuszyński Tadeusz, Kuchciak Tadeusz: Stabilizacja piwa – zalety i wady. II Szkoła Technologii i Fermentacji: „Fizyko‑chemiczna i biologiczna stabilność piwa i napojów fermentowanych”, Olsztyn 7-11 kwietnia 1997, Red. Andrzej Babuchowski, Jan Tomasik, Phare-Tempus-S-JEP-09770-95 UNICOF 2. Brudzyński Andrzej: Ochrona piwa przed tlenem. Warszawa: Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno – Spożywczego, wykład: 12 stycznia 1999r. 3. Huige Nick J.: Progress in Beer Oxidation Control. Beer and Wine Production, ASC Symposium series 536 B.H. Gump. Ed. Americal Washington, DC 1993, p. 64-93. 4. Kuchciak Tadeusz, Krajniak Daniel: Tlen i powietrze w wybranych piwach krajowych. (Cz. I) Przemysł Fermentacyjny i Owocowo – Warzywny, 1994, Nr 11, s. 15‑16. 5. Kuchciak Tadeusz, Krajniak Daniel: Tlen i powietrze w wybranych piwach krajowych. (Cz. II) Przemysł Fermentacyjny i Owocowo – Warzywny, 1994, Nr 12, s. 5‑7. 6. Lewis Michael J., Young Tom W.: Brewing. Chapman & Hall,Reprinted 1996r. 7. Pazera Tadeusz, Rzemieniuk Tadeusz: Browarnictwo. Warszawa: Wyd. Szkolne i Pedagogiczne, 1998. 8. Sieliwanowicz Bogdan: Przeciwutleniające właściwości fenoli piwa i ich potencjalne konsekwencje żywieniowe. Przemysł Fermentacyjny i Owocowo – Warzywny, 1998, Nr 4, s. 9-11.
- 22 odpowiedzi
-
- cyrkulacja
- mieszanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
jeszcze nie sprawdzałem, ale między 35-45l
- 22 odpowiedzi
-
- cyrkulacja
- mieszanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Kontrola temperatury. Lepsza cyrkulacja to pewność osiągnięcia równomiernej temperatury w całym kotle.
- 22 odpowiedzi
-
- cyrkulacja
- mieszanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
No fakt. Ale pralka i tak stoi nie używana, a pompę, zawory i inne węże już posiadam, więc nie ryzykuję nic oprócz czasu i ewentualnie zmarnowanych surowców. Póki co próbuję rozwiać swoje wątpliwości na temat natlenienia.
- 22 odpowiedzi
-
- cyrkulacja
- mieszanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Szczerze mówiąc to chciałem zacier przepuszczać przez kadź z wodą do wysładzania (HERMS). Musiałbym tylko 1 zawór w pralce wstawić żeby ogrzany zacier miał którędy wracać (mimo szczenie zamkniętej pokrywie pralki).
- 22 odpowiedzi
-
- cyrkulacja
- mieszanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
To brązowe na dnie to właśnie ten wirnik aka śmigło helikoptera :-) to jedyny element wykonany z jakiegoś tworzywa, jednak z pewnością jest on przystosowany do wyższych temperatur bo to w końcu pralka. Generalnie myślałem o wykorzystaniu tej rosyjskiej maszyny wyłącznie do zacierania i wysładzania, więc temperatura nie przekraczałaby 80°C. Żadnej grzałki ani pompy w środku żadnej nie ma - ta palka ma wyłącznie silnik to kręcenia śmigłem i zawór do spuszczania wody.
- 22 odpowiedzi
-
- cyrkulacja
- mieszanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Całość z nierdzewki (oprócz mieszadła)
- 22 odpowiedzi
-
- cyrkulacja
- mieszanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Nie tyle co mam potrzebę instalacji śmigła od helikoptera - po prostu śmigło jest już zainstalowane i właśnie dlatego chciałbym wiedzieć czy mogę je wykorzystać. Pomysł mam ciut szalony i na pierwszy rzut oka może się wydawać że to żart, ale gdzieś w czeluściach piwnicy znalazłem nieużywaną, pralkę ze stali inox i zauważyłem w niej potencjał? Stan idealny, pochyłe dno i wbudowany system fo cyrkulacji - wystarczy ocieplić i zastosować system recyrkulacji brzeczki do podgrzewania lub zamontować grzałkę... Póki zaczniecie wyśmiewać warzenie piwa w pralce (co przyznaję że jest śmiesznym pomysłem), proszę o opinie czy taki system cyrkulacji sprawdzi się do tego o czym wspomniałem. Podkreślam, że na czas mieszania, zacier byłby szczelnie zamknięty. 20181209_124635.mp4
- 22 odpowiedzi
-
- cyrkulacja
- mieszanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Panowie, chodziło mi o wiele szybsze mieszanie niż 1obrot/sekunde. Testy z użyciem samej wody przypomina mieszadło do propagacji drożdży. Faktycznie nigdzie nie natrafiłem na informację żeby natleniać piwo na jakimkoliwek etapie oprócz brzeczki nastawnej, ale z drugiej strony nie znalazłem nigdzie informacji żeby mieszanie samo w sobie powodowało jakieś niepożądane efekty. Z tego co rozumiem, to podczas mieszania "zaciąga" się powietrze z zewnątrz, a tego chcemy uniknąć; jednak gdybyśmy mieszali zacier w zamkniętym pojemniku, to nie nastąpi napowietrzenie (a przynajmniej nie w takim stopniu którym trzeba by się było martwić). Myślę o intensywnym mieszaniu zacieru w szczelnie zamknietym "garnku" w trakcie podnoszenia temperatury zacieru - w ten sposób równomiernie podgrzałbym i (chyba) nie natlenił zacieru, a na czas przerwy białkowej usuwałbym pokrywe żeby nie nabawić się DMS itp. Czy ktoś może zweryfikować czy się mylę?
- 22 odpowiedzi
-
- cyrkulacja
- mieszanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dobry1986 obserwuje zawartość Kadź zacierno-filtracyjna (warzelna też) z kega i mieszanie zacieru, szybkość
-
Witam, Może trochę głupi temat, ale jestem na etapie planowania rozbudowy swojej warzelni i nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy można "przedobrzyć" z mieszaniem zacieru. Czy jeśli zacier będzie się mieszać w takim tempie jak płynne drożdże w kolbie na mieszadle magnetycznym, to czy może to mieć jakiś negatywny wpływ na efekt warzenia?
- 22 odpowiedzi
-
- cyrkulacja
- mieszanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dobry1986 zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Projekt domowej warzelni
-
A propos wydatków i wygody, to ostatnio już pewnej grupie użytkowników coobry itp. na FB pytałem ale nie dostałem żadnej merytorycznej odpowiedzi, więc może tu mi ktoś doradzi lub wyprowadzi z błędu... Rozchodzi się o sprzęt Klarstein Maischfest. Zastanawiam się, czy "po tuningu" nie byłby lepszy od Munshenka? Maischfest kosztuje połowę ceny (900zl) i w tej cenie mamy 25l kocioł z kranem o większej mocy niż Munshenk (różnica 500w na grzałce)+ zbiornik do wysładzania. Jest jeszcze chłodnica, ale akurat jak dla mnie jest zbędna gdyż korzystam z wymiennika płytkowego. Tuning miałby polegać na dokupieniu porządnej pompy magnetycznej (z aliexpress za ok 220zl) i podłączeniu jej w taki sposob, żeby brzeczka była w obiegu z kranu do kadzi zaciernej, a po jakimś czasie można by bylo zamknąć kran w kotle i podłączyć pompe do warnika (ok 340zl) żeby wygodniej wysładzać. Widzę, że Maishfest ma porządnie zamykaną pokrywę, więc można by było w niej zrobić otwór na mieszadło z silnika od wycieraczek (ok 150zl) więc zacieranie było by również wygodniejsze. Bilans wg mnie: + lepsze grzałki (szybsze warzenie) + lepsza pompa (mnijesze ryzyko zapchania) + automatyzacja zacierania (po zakupie warnika) + lepsze młuto (bo stale mieszane) + równomierna temperatura wewnatz kotła (bo stale mieszane) - reczne sterowanie temperaturą. - 5l mniej (wg producenta to jest kocioł na 25l a nie 30l) Po tuningu cena powinna wyjść podobna... Co myślicie?
-
W razie czego zaopatrzyłem się w drożdże Fermentis F2 które teoretycznie służą do refermentacji w butelce i powinny ogarnąć tyle alkoholu. Póki co jeszcze poczekam z ich dodaniem. Sprawdzę nagazowanie na początku maja i w razie czego wtedy zacznę działać. Dzięki za porady! Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
- 7 odpowiedzi
-
- double ipa
- us-05
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Mam tylko gęstwe z tej warki z którą właśnie mam teraz problem. Czy nie lepiej dać jakieś nowe drożdże zalecane do mocniejszych piw? Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
- 7 odpowiedzi
-
- double ipa
- us-05
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami: