-
Postów
21 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
Osiągnięcia Bartosz Bartosz
-
Uważaj żeby za bardzo nie schłodzić. Ja ostatnio popełniłem ten błąd przy wicie na tych drożdżach i od fermentował bardzo słabo bo do 5blg z 13blg. Ogólnie piwko wyszło całkiem fajne jak na suchary tylko jak dla mnie za słodkie. I przygotuj się na zapach siarkowodoru na burzliwej, jest on naturalny i redukuje się na cichej. W butelce go już nie czuje. Co do twojej receptury to ilość chmieli trochę niestylowa, co nie znaczy że zła;)
-
Cukier miał być muscavado ale mam nadwyżkę brązowego który muszę zużyć ? Co do palonych; czy myślisz że dadzą za dużo palonosci?
-
Dzieki za pomoc. Zostane przy samych płatkach. Może nawet dla porównania podzielę warke na pół i zrobię jednego czystego i jednego z płatkami dla porównania wpływu płatków na smak. Zakładam że z zasypem nie ma tragedii jeżeli nikt nie skomentował ? Pozdrawiam.
-
@zasadaMiał być czysty RIS, ale jak każdy początkujący choruje na dodatki:) Z drugiej strony dobrze się nim jak na razie opieram, na 5 warek jedynie do stoutu kawy dodałem. Reszta prosto zgodnie ze stylem. Pytam o śliwki właśnie dlatego żeby nie przekombinowac. Pilem RISa na sliwice i ta nuta mi się podoba. Chyba na razie ogranicze się do płatków.
-
Dziękuję za pomoc, Co do płatków o ile nie wleje się z burbonem, myślę że i 50g nie zdominuje. Gestwe jeszcze przelicz ale faktycznie kalkulator piwowarski że sklepu play podaję troszkę ponad 200ml. Jeszcz jedno pytanie. Myślę o akcencie śliwki suszonej, czy 250g na 15min gotowania da lekka nutę? Czy macie jakieś uwagi do zasypu? Pozdrawiam.
-
Dzień dobry, Powoli planuje warzenie pierwszego RISa. Proszę o zweryfikowanie poniższej receptury. Celuje w 16 litrów o ekstrakcie 25blg. Zacierany w stosunku 2.5l wody/kg slodu. Lubię wytrawne piwa więc dodatek cukru. Do tego zacieranie w temperaturze ok 64-65 stopni. Mam wątpliwości co do płatków dębowych. Czy 50g to nie będzie za dużo? Dodawać z alkoholem czy osączyć? Nie chciałbym żeby zdominowały piwo. Czy nie za srogo z chmielem? Ile gestwy trzeba dodać? Czy 300ml wystarczy? Rozpędza teraz gestwe na American Wheat 12blg. Dodałem 17g drożdży więc gestwy będzie sporo? A może dodać cała gestwe? Pozdrawiam.
-
Ja już się doczekać nie mogę jak mój syn podrosnie i będzie pomagał;) Na razie za mały jest. Zacząłem warzyć bo zasmakowalem w piwie kraftowym którego jeszcze niedawno nie znałem. Znajomy sam produkuje więc miałem łatwiejszy start bo mnie wprowadził w temat. Koncerniak teraz nie przechodzi mi przez gardło tak łatwo jak kiedys?. I do tego to naprawdę relaksujące zajęcie po ciężkim tygodniu pracy. Daje dużo satysfakcji. Pozdrawiam. Hej.
-
@Pindin Podziwiam że przy 2 dzieci znajdujesz czas na warzenie ? Co do procesu na pewno wydluze następnym razem fermentacje. Jestem ciekawy jak duża będzie różnica. @zasada Dzięki za wrzucenie receptur. Jeżeli chodzi o moją to zamiast ze 120g dałbym wywar z 80g prazonej pszenicy, byłoby ciut jaśniej. Co do karmelu uważam że jest idealnie. Piwo samkowo podobne do ataku chmielu. Aromaty chmielu bardzo fajnie czuć, nic nie przykryte. Goryczka dość mocna i o to chodzilo. Teraz chwila na ułożenie i myślę że będzie naprawdę fajne piwo. Jeszcze raz dziękuję wam za pomoc i do następnego posta ?
-
@Pindin, Dziękuję za merytoryczna odpowiedź. 1) Takie było zamierzeniem, na cichej ostatnie 2 dni zszedlem z temperatura do 13 stopni w tym celu. Niestety zbyt dużo osadu troszke tu popsuło plan. Klarowny czerwień wygląda pięknie. Oczywiście nie wlewajac z dna butelki piwo ma dużą klarownosc. 2. Czy takie sprzątanie nie odbywa się w butelce na lezakowaniu? 3. Plus za spostrzegawczość, syn wszedł w kadr ? piwo trzymam w piwnicy w przykrytych kratowkach. Wszystko zrobione tak aby nawet w przypadku potencjalnego wybuchu nie było niebezpieczeństwa. Syn nie ma tam dostępu. Kolejną warkę przefermentuję 2 razy dłużej. Ciekawy jestem czy wyczuje efekt w smaku. W klarowności będzie na pewno. Dziękuję wszystkim za pomoc. Pozdrawiam.
-
Bartosz Bartosz zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Red AIPA receptura
-
Zgadzam się ze 10 dni to nie jest optymalny czas na pełny proces fermentacji. Ale tak też można zrobić dobre piwo, które nie wybuchnie w butelce. Z tego co ostatnio czytałem Dori (Dorota Chrapek) dokładnie w takim czasie uwarzyła piwko z którym było wszystko ok. Czy możesz rozwinąć myśl o związku przy zlewaniu na 3.5 blg? Nie jest to sarkastyczne pytanie. Wciąż się uczę może dowiem się czegoś ciekawego? Co do burzliwej to obiektywnie uważam że potrzebowała jeszcze ok 2-3 dni, przy zlewaniu na cicha było 4.5blg.
-
Bez przesady. Jeżeli blg stanęło na 3.5 to dla mnie sygnał żeby zlewac do butelek. 6 burzliwej + 4 cichej. Trzecia warke tak uwarzyłem i granatów nie miałem. Po trzech dniach od butelkowania zawsze sprawdzam jak się nasyca.
-
Jest jednak i łyżka dziegciu; za wcześnie zlam na cicha (po 6 dniach) i zaciagnelo sporo drożdży. Jest za dużo osadu na dnie w butelce. Po wylaniniu końcówki z dna butelki robi się Vermont. A wolabym żeby było bez osadu:) poniżej dwa zdjęcia, sprzed i po dolaniu z dna butelki.
-
Witam, Zgodnie z obietnicą wraca z moimi odczuciami co do Red AIPY. Kolor: Pod duże światło przebija się czerwień, ale chyba bliżej mu do Brown ale w pokojowym świetle. Smak/aromat: Pół kilograma carared + wywar ze 120 g prazonej pszenicy absolutnie nie przykryl chmielenia. Raptem lekko wyczuwalna skórka od chleba? Finalna receptura poniżej. Na zimno dodałem o 50d więcej https://brewness.com/pl/recipe/red-aipa-1-1/view Dzięki za wszelką pomoc. Gdyby nie wasze rady byłoby za dużo karmelu. Pozdrawiam.
-
Jasne, dam znać. Wywar zagotowany. Jak na razie piwo pachnie ładnie, nie widać w kolorze tego karmelu, dlatego chcę zabawić. Zapach też nie muli karmelem. Zobaczymy w smaku jak będę zlewal. Pozdr.
-
Dzięki Panowie. Dziś zlewa na cicha i dolewam wywar ze 120g prazonej pszenicy.