Skocz do zawartości

sikora_7

Members
  • Postów

    26
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez sikora_7

  1. Proszę o podpowiedź. 

    Przetrzymałem mojego pilsa 4,5 tygodnia na burzliwej. Zazywczaj wygląda to tak, że 2 tygodnie burzliwa i 2 tygodnie cicha. Niestety różne sprawy nie pozwoliły mi wygospodarować czas żeby zlać na cichą i piwo już tak długo stoi odfermentowane. Czy będzie to miało negatywny wpływ na jakość piwa ? Będzie zalatywać drożdzami/plastikiem ? 

    Pozdr

  2. 15 godzin temu, Ski-ba napisał:

    Chłodniejsze około 8°C a piwo w czasie rozlewu miało około 5°C

    Daj na tydzień w miejsce cieplejsze około 15 st.C a później przełóż do chłodniejszego. 

    Jakiś czas temu butelkowałem marcowe, nie dałem do wyższej temperatury i w efekcie po 3 tygodniach nie było widać gazu. Przeniosłem na tydzień do temp 19st. C i dopiero wtedy piwko się nagazowałem. Po tygodniu wróciło do piwnicy do 5 stopni i tam powoli dojrzewa. Piszą że dobrze jest aby leżakowało 1 tydzien na 1 stopnie BLG. 

  3. W dniu 26.01.2019 o 09:41, fotohobby napisał:

    A jaki masz powód, aby przelewać na cichą ?

    Zbierasz gęstwę ?

    Zbieram gęstwę.

     

    Mam zabutelkowane dwie warki piwa marcowego i ani jedna ani druga nie nagazowała się prawie w ogóle. Zaraz po zabutelkowaniu poleżały tydzień w temp ok 8st. C a następnie do piwnicy ok 4 st. C. Czy niska temperatura może być przyczyną tak słabego nagazowania ? Wczoraj przeniosłem wszystko do temp 20 st. C żeby podratować 4 kraty piwa. Dodam, że ilość glukozy dobierałem wg programu do refermentacji. 

  4. W dniu 16.12.2018 o 15:09, koholet napisał:

    Po tygodniu, dwóch, jak przerobione zostanie około połowy fermentowanych cukrów, możesz przenieść to piwo w cieplejsze miejsce. Idealnie by było 15 stopni, ale jak się nie da to może być więcej. Wtedy nie wyprodukuje się tak dużo estrów, a piwo dobrze dofermentuje, spali się diacetyl i aldehyd. Co prawda pewnie takie piwo Oskaliber wyrzucił by z konkursu, jako zbyt estrowe, ale normalny człowiek tego raczej nie wyczuje.

    Cześć,

    Mam pytanie do techniki opisanej w cytacie powyżej. Mam obecnie pilsa na burzliwej dokładnie 14 dzień i zbliża się moment przelania na cichą. Czy wykonać taki manewr z przeniesieniem do cieplejszego miejsca ? Będę wdzięczny również, gdy ktoś przybliży ideę lub wrzuci jakiś link do artykułu (jeśli taki jest ja nie umiem znaleźć lub nie wiem jak szukać) w jakim celu robi się taką zmianę temperatury w lagerach ?

    Pozdr

  5. Rozważyłbym montaż trójnika i dodatkowego zaworu pod zlewem, głównie z tej racji że możesz uszkodzić baterię a dokładnie wylewkę, która w nowych bateriach często jest robiona z cienkiej blachy i nakładając na nią wąż z opaską ślimakową można ją po prostu zdeformować lub trwale uszkodzić. 

    Gdybyś jednak chciał zamontować coś na baterii i zaryzykować to polecam coś takiego co zrobiłem u siebie i działa bardzo dobrze:

    1. 10cm węża 22mm nasuwasz z jednej strony na wylewkę a z drugiej strony na złączkę mosiężną na wąż 1"gz x 25mm

    2. Na gwint 1" nakręcasz mufę 1" -> do mufy wkręcasz redukcję 1" na 1/2" -> do redukcji wkręcasz złączkę na wąż 1/2"gz x 8mm

    3. Złączkę 8mm podpinasz do chłodnicy.

    Sposób dobry i działa ale ja używam go na starej baterii której mi nie szkoda. Nowej troche byłobymi mi szkoda tym bardziej że taki moduł trochę waży i może zniszczyć baterię. 

  6. Witajcie,

    Szukam odpowiedzi na pytanie w jaki sposób właściwie zacierać pilsa ?

    Pojawiają się równe konfiguracje - na słodko i na wytrawnie, z przerwą białkową i bez przerwy białkowej. Jakie macie doświadczenia, która konfiguracja odda charakter piwa ? 

    Wstępny plan jest taki

    52 st. C - 10min

    62 st. C - 45min

    72 st. C - 30min 

     

    Pozostałe składowe:

    Słód pilzneński - 6kg

    Słód zakwaszający - 200g

    Słód carapils - 500g 

    Chmielenie:

    30g - marynka - 60min

    15g - marynka - 30 min 

    30g - lubelski - 0min 

    Gotowanie:

    90minut 

    Drożdze

    W-34/70

     

    Blg początkowe 13,2

    Ilość gotowego piwa 25l 

    IBU - ok 45 

  7. Niestety ceny materiałów są cholernie drogie a duże hurtownie mają detal w du#ie.

    Też będę szukał izolacji za jakiś czas i w sumie jest mi obojętne czy wełna typu rockwool czy kauczuk armaflex. Najlepiej jeśli się nie spieszy spróbować ogarnąć temat na pobliskiej budowie (których wszędzie pełno). Kauczuk można spotkać przy biurowcach i galeriach gdzie izolują wodę lodową a wełnę też przy biurowcach i galeriach oraz przemysłówce. Przy budowach mieszkaniówki raczej bym się nie kręcił bo tam raczej cienkie rurki i mało wentylacji. 

     

  8. 2 minuty temu, ChmielowyAli napisał:

    Nie wiem jak zlewasz, ale nie rozsądniej zostawić po prostu ciutkę w garze na pomiar? Albo zdesprejowanym czerpaczkiem wziąć w ostatnich minutach gotowania? W trzy minuty gotowania BLG i tak ci się nie zmieni, pomiar będzie miarodajny i bezpieczny.

    Dobra praktyka, tak będę robił od następnego razu.

    Zazwyczaj zbierałem końcówkę z gara warzelnego, tym razem chciałem ... nie wiem co ja chciałem.

    Z rurki zrezygnowałem w innym równorzędnie fermentującym piwie i też uważam to za dobrą praktykę. 

     

  9. Witajcie,

    Długo się zastanawiałem czy pisać to czego się dopuściłem w piątek przy warzeniu piwa ale mam takiego moralniaka ze sprofanowania że muszę to opisać.

    Pierwsze i ostatnie warzenie z kumplami przy wódeczce, było wszystko oprócz kontroli nad tym co się dzieje - szczególnie pod koniec.

    Trzy grzechy:

    1. Chłodzenie - kumpel obsługiwał chłodnicę zanurzeniową i mieszał łygą. Nie zauważył wycieku spod wężyka w efekcie czego od 100 do ok 45 st.C do piwa dostawała się mgiełka zimnej wody z kranu

    2. Zlewanie - chciałem pobrać próbkę do zmierzenia BLG, zrobiłem to tak niezgrabnie że polałem piwem po menzurce (której z zewnątrz nie myłem chyba nigdy) - oczywiście opłuczyny zlały się do piwa

    3. Przenosiłem fermentor i zaciągło wodę z rurki (woda mineralna)

    Hattrick wtop zaliczony, zj%$#łem !

    Marcowe, 14,5 BLG , 25l , drożdze W-34/70 (dwie paczki)

    Nie wiem czy trafiłem na dobry temat, zamiast infekcje powinno być raczej piwowarski konfesjonał. Póki co po trzech dniach fermentacja delikatnie rusza (wczoraj pojawiały się pęcherzyki), czy mieliście podobne przygody ? Można liczyć na to, że coś z tego piwa wyjdzie ?

    Więcej grzechów nie pamiętam ?

  10. Podepnę się pod temat z moim głupim pytaniem.

    Mam na burzliwej marcowe w temp 12st.C, na drożdzach S-23. Burzliwą zakładam do nastepnej soboty (22.12)

    Moje pytania:

    1. Na cichą zostawić w temp 12st.C czy przenieść w chłodniejsze miejsce (w piwnicy mam ok 7/8st.C)

    2. W jakiej temperaturze zostawić piwo na refermentację ?

    Pierwszy dolniak stąd nowe problemy ;) Dzisiaj będzie warzony kolejny marzec ale wg innej receptury i na innych drożdzach. 

  11. 13 godzin temu, c64club napisał:

    U mnie podobnie, tylko lozyskowalem na kawalku teflonu.

    Widzę, że masz FD z Ikea ale nie dowidzę czy zacierasz w Kegu ? Masz jakieś podparcie tego FD ? FD z Ikea wygląda dość licho i zastanawiam się jaki będzie efekt zastosowania go w kegu (gdzie dno jest stożkowe) bez dodatkowego podpacia. Jak to wygląda u Ciebie ? 

  12. W dniu 12.12.2018 o 15:16, c64club napisał:

    Fałszywe dno można zrobić z super taniego patentu "Siatkowa pokrywka na patelnię" z Ikea. Niedawno ktoś na forum pisał, że mu 70 warek wytrzymało.

    Dzięki za pomysł, chyba w to pójdę jako wersję budżetową - jeśli nie będzie się sprawdzać to za jakiś czas szarpnę się na lepsze FD.

     

    Zrobiłem w cadzie wstepny rysunek i jednak muszę zastosować otwory w ścianach kegów a nie na dnie, także będę stosował rozwiązanie z zaworem na ścianie bocznej, podłączenie do sracz węzyka i na to położę FD z Ikei.

     

    Chce ograniczyć spawanie do minimum i mam pomysł na stabilizację mieszadła na dnie kega bez spawania, być może jest coś prostszego a ja wyważam drzwi do lasu i narażam się na przecieki ale wpadło mi na myśl takie rozwiązanie:

     

    Centralnie w dnie kega robię otwór na 1/2 cala i wkręcam korek nierdzewny 1/2" z uszczelkami i skręcam go nakrętką nierdzewną 1/2". Mam wtedy od środka kega gniazdko ok 15mm w którym będzie kręcić się mieszadło, które planuje wykonać z pręta M10. Gra warta świeczki ? Czy odpuścić sobie całkiem stabilizacje na dole ?

  13. Cześć,

    Poratujcie swoim doświadczeniem, robię kadź zacierną z kega din 50l.

    Plan jest taki aby filtrować poprzez ponacinaną rurkę miedzianą lub filtrator z wężyka (aby nie wchodził w mieszadło przetestuję sztywne uformowanie go za pomocą pręta nierdzewnego) 

    Mam problem gdzie umieścić zawór.

    Montując go z boku nie mogę zrobić tego nisko przy samym dnie ponieważ jest tam miejsce spawu kołnierza. Mogę go przesunąć wyżej i zrobić takie rozwiązanie:

    image.png.908392ea7261f6991d2b527cb20cddea.png

    Zastanawiam się jednak czy takie rozwiązanie nie powoduje dużej ilości strat brzeczki ? Na końcu czerwonej rurki zamontuje filtrator,, czy grawitacyjnie będzie to w stanie sobie poradzić aby nie było tak dużych strat ?

     

    Mogę też zamontować zawór na samym dnie, nie odrzucam a tego rozwiązania. Jednak w planach jest zrobienie układu '3 tier brewing system' i zależy mi na wysokości bo z trzema naczyniami mogę ledwo zmieścić się pod sufitem mojej piwnicy :) 

     

     

     

     

     

  14. Faktycznie może to być kłopotliwe, nie przemyślałem tego.

    Mam czas, nie spieszę się więc poszukam jeszcze innego rozwiązania.

    11 godzin temu, c64club napisał:

    Zapytaj usera Gwynnbleid czy i w jakiej cenie zrobilby Ci sterownik ArdBir. Sensowny, tani, piwny.

    Jak znaleźć usera na forum ? Wyszukiwarka nie pomaga :/ 

     

     

  15. Cześć, odgrzebię temat.

    Jestem na etapie rozbudowy minibrowaru i wprowadzeniu do niego trochę automatyki. Widzę, że jest tu sporo znawców automatyki/elektroniki stąd pytanie do was.

    Czy sterownik CRT-04 firmy F&F będzie się nadawał do wykorzystania jako sterownik zacierania ? 

    W specyfikacji jest zakres temp 0-60 lecz można wgrać soft 0-100st.C. Pytam ponieważ mam taki sterownik i jeśli byłaby możliwość chciałbym z niego skorzystać.

    Pozdr 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.