Witam wszystkich piwowarów, po dłuższym czytaniu forum pora wreszcie się przywitać ☺️ Za mną już druga warka, pierwsza była to APA z zestawu surowców, na drugą wybrałem (z tego co tu wczytałem, mam nadzieję że słusznie) popularny przepis Full Aroma Hops Carlberg. Staram się wyciągnąć wnioski z pierwszej warki, która aktualnie jest na etapie konsumpcji, ile dałem radę sam ale teraz potrzebuję doradztwa kogoś bardziej doświadczonego. Otóż pierwsza warka wyszła mi niesamowicie mętna - z obawy o infekcję pominąłem fermentację cichą i przez jakieś trzy tygodnie "siedziała na drożdzach". Przed butelkowaniem zlałem ją do drugiego fermentatora z kranikiem, zostawiłem spory zapas z drożdzami na dnie pierwszego. Po kilku tygodniach piwo w butelkach jest nadal mętne, do tego na dnie jest spory osad. Chciałbym tego uniknąć na przyszłość. Teraz druga warka stoi na burzliwej 11 dzień, Blg początkowe 12, w 9 dniu 2,5, w 11 dniu stoi w miejscu więc wygląda na to że drożdże zrobiły co swoje, ale poczekam jeszcze na jeden pomiar. Przez pomyłke zadałem drożdze Safale US-05 (zamierzałem inne) , jeśli coś to komuś da. I tu moje pytania:
- Czy w przypadku braku zmian w poziomie Blg przelanie na 2 tygodnie cichej pozwoli się piwu wyklarować do zadowalającego poziomu?
-A jeśli nie to czy próbować klarować je żelatyną? Wystarczy do piwa na cichej w fermentatorze z kranikiem dodać żelatynę tak jak opisano na wiki czy przed rozlewaniem trzeba je dodatkowo dekantować żeby żelatyna nie poszła w butelki?
-Jest sens do refermentacji zmieniać cukier na glukozę? Jest jakaś wyczuwalna różnica? I co z ilością, stosować proporcję 1 do 1 (zamiast 3 gram cukru 3 gramy glukozy)? Czytałem tutaj że glukozy powinno dodawać się jakieś 20% mniej, ale sprostujcie jeśli się mylę.
-Odnośnie cukru do refermentacji, zalecane jest w tym przepisie 5-4gram cukru na butelke, nie jest to zbyt wiele?
Domyślam się że ile osób tyle opinii, i być może przesadzam troszkę, ale może ktoś coś podpowie. Pozdrawiam! ☺