Skocz do zawartości

Sebastian K

Members
  • Postów

    16
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Sebastian K

  1. Wczoraj zabrałem się za warzenie. Kilka rzeczy nie poszło zgodnie z planem. Ogólnie nie było aż tak gęsto i nawet delikatnie podgrzałem na koniec (do ~72 stopni) - nie chciałem więcej bo bałem się o przypalenie, ale niepotrzebnie bo było wszystko ok. Ogólnie dałem 25 litrów wody + do płatków z 2-3 litry i wszystko ładnie się zmieściło (z małym zapasem). Były lekkie modyfikacje zasypu: Carawheat - 0,33kg -> 0,50kg Pale Chocolate - 0,33kg -> 0,35 kg Chmiele: Chmiel Sabro - 40g -> 50g Dodatki: Płatki Owsiane - 0,5kg -> 0.8 kg Laktoza - 0,7kg -> 0.5 kg + pożywka winiarska na 20-25 litrów. Zacierałem w trochę większej temperaturze niż planowałem - 68-67 stopni a chciałem bardziej 64-65. Spory błąd jaki popełniłem to wysładzanie do 30 litrów bo myślałem że sporo odparuje (gotowane 1h45min) - finalnie do fermentora trafiło 23,5 litra 20 blg. Piwo jest brązowe - zdecydowanie za mało słodów palonych. Wtopa jeszcze była z laktozą - zapomniałem jej dodać i przypomniało mi się podczas chłodzenia i dodałem ją w 50 stopniach, mało zamieszałem i trochę zostało na dnie (ciężko stwierdzić ile, może z 10-20%). Jak rano zaglądnąłem to już ładnie pracowało (po ~8 godzinach). Zobaczymy co z tego wyjdzie, mam nadzieje że nisko odfermentuje żeby było przynajmniej z 8%.
  2. Bardzo fajny dziennik ale brakuje informacji przy każdej warce jak wyszła, czy jakiś dodatek był niepotrzebny, czy można było coś poprawić itp. Znalazłem informacje o zasypie ale nic więcej.
  3. Dziękuję za odpowiedź Odnośnie aromatu - właśnie nigdzie nie ma instrukcji, Zazwyczaj piszą dodaj kilka kropel do jogurtu, kawy itp. Zakupiłem aromat 50 ml - zastanawiam się czy dać na oko pół butelki (czyli 25 ml na ~20 litrów). Odnośnie sprawdzania na szklance piwa - dobry pomysł ale wydaje się trochę skomplikowany + ciężko to będzie zeskalować bo np dodam 2 krople do 200 ml, później to skalować itp (sporo zabawy). Robię 3-4 piwa rocznie, więc nie mam gęstwy a i czasu mało (więc zacieranie na dwa razy raczej też odpada). Odnośnie samego zacierania proponujesz żebym wsypał słody i aby sumarycznie był pełny gar ~36 litrów ? Później to odfiltrować i wysładzać do powiedzmy ~26-28 litrów ? Czy płatki 0.5 kg będą odpowiednią ilością ? Odnośnie pożywki - zaleczasz ją również do tak "intensywnego" zasypu ? Ile jej dodać i jaką konkretnie (kombi, czy zwykła ?) Jakieś wskazówki do temperatury zacierania ? Raczej myślałem o niższej temperaturze aby nie było problemu z odfermentowaniem. W jaki sposób mogę kontrolować temperaturę fermentacji bez styropianowego pudła/lodówki - czy pozostawione w temperaturze pokojowej (aktualnie ~20 stopni) może to fermentować bez żadnej kontroli ? Dzięki !
  4. Hej, Czy ktoś mógłby przeglądnąć poniższą recepturę i doradzić czy jest ok, czy może coś zmienić ? Chciałbym uważyć coś w stylu mon cheri od magic road: Surowce (na 20 litrów): Pale Ale - 7 kg Karmelowy 300 - 0,66kg Carawheat - 0,33kg Cookie - 0,33kg Pale Chocolate - 0,33kg Carafa typ 2 - 0,1kg Chmiele: Chmiel Sabro - 40g Dodatki: Płatki Owsiane - 0,5kg Laktoza - 0,7kg Aromat czekoladki mon cheri - ??? Prawdopodobnie do 10g chlorku wapnia. Fermentowane 3 paczki US05. Co sądzicie o powyżej recepturze ? zasyp 80% pale ale, 20% słody specjalne. Główne pytanie to ile dodać aromatu na 20 litrów ? Czy ma ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie ? Na jakim etapie i w jaki sposób go dodać ? Czy 0.7 laktozy nie wyjdzie zbyt słodkie ? Czy mógłbym zwiększyć ilość słodów specjalnych np karmelowy i czekoladowy do 1 i 0.5 kg - czy raczej zostawić tak jak jest ? Płatki owsiane 0.5 kg będzie ok czy może zwiększyć do 1 kg ? Czy ktoś jest w stanie wyliczyć przy pierwotnej recepturze jaki z tego wyjdzie balling (bez laktozy) ? Jakieś wskazówki do warzenia/fermentacji - to moja ~10 warka (mam gar 36 litrów). Chciałbym aby wyszło jak płynne pralinki, słodkie - bez efektu palności czy kwasowości. Planuje wrzucić słody palone na ostatnie ~10 minut. Dzięki
  5. Czy ktoś słyszał o tej metodzie ? Jak to dokładnie wygląda ? Moge np przy chłodzeniu zatrzymać się na 65 stopniach, dodać chmiel na 20 minut i później dalej chłodzić i zadać drożdże ?
  6. Słody nie mają znaczenia ale jak jeden sklep mówi że z np 4 kg zrobisz 10 blg a drugi 15 blg z tej samej ilości to chyba coś tutaj nie gra ? Z tego co czytałem przy US05 po jakimś czasie piwo może być dosyć klarowne a 2 paczki nottingamów to 45 PLN więc mało opłacalny biznes (nie zamierzam wykorzystywać gęstwy). Odnośnie lodówki to nie widzę zbytnio związku, 18-19 stopni które mogę zapewnić wydają mi się odpowiednie dla tego stylu. Mówimy tu o pijalnej Hazy IPA a nie piwie na konkurs.
  7. Hej, Planuje na następną warkę zrobić hazy ipę, a konkretniej zamówić poniższy zestaw: https://twojbrowar.pl/pl/surowce-piwowarskie/zestawy-surowcow-piwowarskich/triple-hazy-ipa-21blg Wcześniej korzystałem z innego sklepu (homebrewing) i widzę znaczącą różnicę w ilości słodu. Na 17,5 blg podobny zestaw z homebrewing dają 6kg słodu i 1,4 kg płatków (17,5 blg) a na twojbrowar (21 blg) 6,5 kg słodu i 1 kg płatków. Zastanawiam się jak jest liczona wydajność - tzn jeżeli jestem początkujący to uzyskam 21 blg patrząc na te różnice w ilości słodu pomiędzy sklepami ? Jeżeli nie będzie problemu z uzyskaniem 21 blg na takim zestawie to jest to trochę mocniejsze piwo niż planuję - celuję bardziej w ~6,5%. Czy w takim razie jest sens zrobienia z tych 21 blg 25 litrów zamiast 20 ? Czy uzyskam wtedy podobny efekt z mniejszym % ? Dodałbym ewentualnie 0.5 kg płatków owsianych do zasypu. Planuję również użyć 2 saszetek S33 (na te 25 litrów) - jakie teoretycznie blg bym uzyskał ? Widzę też, że nie ma w zestawie słodu owsianego - może w takim razie dorzucić 0.5 kg słodu owsianego i 0.5 kg płatków owsianych i zrobić 25 litrów ? Czy nie kombinować - zrobić z tego zestawu 21 blg 20 litrów i na koniec ewentualnie sprawdzić blg i dolać wody z butelki jak będzie za dużo ?
  8. Hej, w przepisie mam chmielenie na zimno - 50 g na 3 dni przed rozlewem. Chciałbym zrobić 3 dniowy cold crash na dworze. Piwo aktualnie stoi w 19 stopniach. Jak to teraz pogodzić ? Myślałem nad 24h w 19 stopniach i 3 dni CC. Ma to sens ?
  9. Hej, Mam pytanie odnośnie przelewania schłodzonej brzeczki do fermentora. Zamiast zdekantować przez wężyk to przelałem przez sitko. Część chmielu dostała się do fermentora (nie większość). Czy mogę tak to zostawić na 3 tygodnie fermentacji ? Mogą się pojawić jakieś trawiaste posmaki/dodatkowa goryczka ?
  10. Dzięki za odpowiedzi ! Odnośnie temperatur - mam w piwnicy około 16 stopni. Odnośnie pierwszej propozycji nie jestem do końca przekonany co do ilości chmielu (100g ?) wydaje się dosyć sporo jak na 'eurolagera'. Myślę że może być zbyt mocno wyczuwalny chmiel. Koelsch ciekawa opcja, planuje warzenie powiedzmy do 2 tygodni, natomiast piwo musi być gotowe pod koniec lipca (czy to będzie wystarczający czas ?). Jeżeli bym się skłaniał do 5 kg pilzneńskiego + danstar notitngham to jakie myślicie chmielenie będzie lajtowe ? w sensie jakie konkretnie gamatury/czasy i rodzaj chmielu polecacie ? W tym Koelschu widze ze jest 60 gram (30+30) - standardowa warka 20l.
  11. Witajcie, Chciałbym uwarzyć piwo, które będzie smakowało dla zwykłego, przeciętnego konsumenta piwa. Chodzi o to aby było zbliżone do perły, tyskie, łomża itp. Zwykłe jasne pełne piwo, sesyjne około 5% bez akcentów chmielowych. Podpowiedzcie, który zestaw będzie odpowiedni, mam na oku poniższe z HB: https://homebrewing.pl/polski-pils-12blg-zestaw-surowcow-20l-p-697.html https://homebrewing.pl/golden-ale-11-5blg-zestaw-surowcow-20l-p-1815.html https://homebrewing.pl/bawarskie-jasne-munich-helles-12blg-zestaw-surowcow-20l-p-716.html https://homebrewing.pl/kolsch-kolonskie-12-1blg-zestaw-surowcow-20l-p-694.html Nie wiem zbytnio jakie różnice będą pomiędzy w/w piwami i które wpasuje się w standardowy polski styl. *górna fermentacja Pozdrawiam
  12. Hej, Czy ktoś by mi mógł pomóc w zmodyfikowaniu wody do NEIPY (zestaw z homebrewing na 20 litrów). Poniżej linki do raportów (ZUW Raba): https://wodociagi.krakow.pl/jakosc-wody/jaka-mam-wode/komunikat-o-twardosci-wody.html https://wodociagi.krakow.pl/jakosc-wody/jaka-mam-wode/komunikat-o-jakosci-wody.html Z tego co widzę dosyć wysokie PH (8) oraz miękka woda 7ºN. Czy ktoś by mi doradził ile, czego i w jakim momencie mam dodać do 20 litrów NEIPy ? wartości jakieś uśrednione. Mam do dyspozycji gips piwowarski oraz to co w kuchni (sól ?).
  13. Dzięki za odpowiedź. Nie chcę się pchać w drożdże płynne na drugą warkę. Nie mam też gęstwy na daną chwilę. Mam zamiar zebrać gęstwę z tego FES'a. Co do temperatury fermentacji, mam możliwość fermentować w 16 stopniach (piwnica) lub mieszkanie (21-22 stopnie). I moje pytanie dotyczyło tego po jakim czasie przenieść z piwnicy do mieszkania fermentor. 62 stopnie fermentacji - nie wyjdzie zbyt wytrawnie ? Chociaż przy takim ballingu i tak coś zostanie.
  14. Hej, Jutro będę ważył FES'a 16,8 blg. Aby uniknąć podobnych błędów jak ostatnio mam 2 pytania: - dodać 2 czy 3 paczki S-04 ? 16.8 blg, 20 litrów - w instrukcji mam 40 min - 65 stopni i 20 minut - 72 stopnie (czy nie lepiej trzymać się 64 stopni w pierwszej przerwie ? Po jakim czasie przenieść fermentor z 16 do 21-22 stopni (temp otoczenia) ? Pozdrawiam
  15. Dzięki za odpowiedzi. Faktycznie widać, że jest trochę za mało drożdży od optymalnej ilości, ale nie sądzę żeby to wpłynęło tak mocno na odfermentowanie zaledwie 7 blg od wartości początkowej. Jedyny błąd jaki widzę to faktycznie dodałem drożdże o temperaturze 24-25 stopni do brzeczki 18-19, ale również nie sądzę żeby to miało aż tak ogromny wpływ na odfermentowanie. Ludzie czasami sypią prosto do brzeczki i jest wszystko ok. Mam jeszcze jedną teorię, że podczas mierzenia blg od góry po wysłodzeniu, brzeczka mogła być gęstsza na dole, ale nie wiem jaką teoretycznie wartość mógł osiągnąć ten zasyp.
  16. Hej, Mam pewien problem z pierwszą warką i niskim odfermentowaniem. Zasyp na sweet stout bez laktozy: 4,0kg słód pale ale VIKING MALT 0,3kg słód karmelowy 300 VIKING MALT 0,3kg palony jęczmień VIKING MALT 0,2kg słód czekoladowy ciemny VIKING MALT 0,5kg dodatkowo błatki owsiane błyskawiczne 50g chmiel Challenger Zacierałem w 69 stopniach, na koniec miałem 23 litry 11 blg, które później odparowały i zostało 18 litrów (nie sprawdziłem wtedy blg ale założyłem że przy odparowaniu 20%, blg zwiększyło się o 20% do wartości ~13-14 blg. Napowietrzyłem poprzez przelanie 5-krotne do innego fermentora, zadałem drożdże US-04 (jedna saszetka), wcześniej uwodnione w 25 stopniach (około 20 minut) do brzeczki o temperaturze ~18-19 stopni. Fermentacja prowadzona w 16 stopniach (na fermentorze) 2 tygodnie - zostało dosyć sporo osadu na dole fermentora. Po 2 tygodniach temperatura podniesiona do 20 stopni, wczoraj po 5 dniach w tej temperaturze (19 dniach fermentacji łącznie) zmierzyłem blg i wyszło 7 .... miałem już dawać na CC na balkon i butelkować w sobotę. Nie przelewałem na cichą, zmieszałem cały fermentor i ten osad na dole łyżką i pobujałem trochę fermentorem. Co dalej robić ? dać jeszcze tydzień i sprawdzić czy zejdzie ? chociaż po 19 dniach spodziewałem się wyniku w okolicach 3-4 blg. Sprawdziłem balingometr, na wodzie pokazuje 0.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.