-
Postów
37 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Kontakt
-
Imię
Paweł
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
Osiągnięcia Pawelw3
-
Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony
Pawelw3 odpowiedział(a) na gawo74 temat w Piaskownica piwowarska
Przymierzam się do sour apy z pulpą z mango, bo akurat mam 2 ekstrakty na 20l oraz drożdże Philly Sour i zastanawiam się, jak podejść do chmielenia. Ma to być lekkie piwo, głównie dla mojej partnerki, na 20l dodam na cichą 2 kg pulpy z mango. Posiadam "na zbyciu" 40g Willamatte i 30g Goldings (UK), myślałem żeby dodać tak ze 20g Willamatte na ostatnie 15 min gotowania i z 10g Goldings na studzenie. Raczej nie planuję dodawać chmielu na cichą. Proszę o podpowiedzenie czy takie chmielenie ma sens, jest to moje pierwsze piwo na tzw. "freestylu", do tej pory stosowałem zestawy surowców z dokładną instrukcją. -
Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony
Pawelw3 odpowiedział(a) na gawo74 temat w Piaskownica piwowarska
@gagadeek Hm, no to zdecydowanie masz równomiernie rozprowadzony cukier. Niestety nie wiem jak Ci pomóc, jednak jak dodasz drożdży do każdej butli, to przy otwarciu rozgazujesz każdą butelkę i ciężko będzie stwierdzić ile glukozy dodać, żeby "dogazować". Nie mówiąc nawet o infekcjach czy granatach. A jak bardzo "nienagazowane" jest to Twoje piwo, aż tak źle że nie da się pić? Masz na dnie butelek osad drożdżowy? -
Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony
Pawelw3 odpowiedział(a) na gawo74 temat w Piaskownica piwowarska
W jaki sposób dodawałeś ten cukier? Miarką do każdej butelki, czy zrobiłeś syrop i wymieszałeś w całości, ew. lałeś do butelek. Raczej dodanie drożdży do butelek Ci za bardzo nie pomoże, bo jeżeli dodałeś odpowiednią ilość cukru to po miesiącu powinno przefermentować. -
Update: Po tygodniu piwo zeszło do ~5 BLG i już piana zniknęła, piwo stało w temperaturze 22 - 23 st. C. W smaku nie jest jakieś kwaśne ani nic, smakuje jak ciepłe ciemne piwo bez gazu, więc niezbyt zachęcająco. Poczekam z 3-4 dni i jak BLG nie zejdzie to będę pewnie zlewał.
-
Piwo ruszyło przy temperaturze 23 st. C, to zdecydowanie nie jest CO2. Piwo bulgocze, trochę piany zebrało się na powierzchni i generalnie drożdże się "wzburzyły", mam tylko nadzieję że to nie zakażenie, ale pachnie ładnie z rurki. Dziękuję za rady i ustrzeżeniem mnie przed granatami.
-
Update: No coś się dzieje, w głównym fermentorze podniosłem temperaturę do 22 - 23 st. C i zaczęła pojawiać się piana, mam nadzieję, że to nie dzikusy. Może nie wyjdzie piwo świąteczne, ale będzie na styczniowe wieczory. Dziękuję wszystkim za pomoc. Zdjęcia:
-
Pawelw3 zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Piwo na T-58
-
@draker Okej, dzięki za pomoc. Czy do tego FFT dodać jakieś inne drożdże? Czy po prostu dać obok grzejnika i niech się grzeje?
-
@draker stabilne 18 - 19 st. C obecnie podniosłem do 21, z zamiarem do max 23 Tylko przyprawy dodane podczas gotowania (cynamon, kardamon, skórka pomarańczy), żadnej laktozy nie dawałem.
-
Pawelw3 zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Piwo na T-58
-
Pawelw3 zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Piwo na T-58
-
To może odleję próbkę i postawię gdzieś obok grzejnika i zobaczę czy spada. Oczywiście wysterylizuję pojemnik, żeby mi dzikie się nie zalęgły.
-
@Łachim Dzięki, no czas goni do świąt, ale najwyżej przemianuję to piwo na zimowe i też będzie okej, grunt żeby wyszło. Natomiast jeżeli nie ruszą w ciągu 2 tygodni, to zlewać?
-
Pawelw3 zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Piwo na T-58
-
Robiłem ostatnio piwo świąteczne, z HB ekstrakt początkowy 16,5 BLG po 2 tygodniach zlałem na cichą (bulgotało jakoś 2x na godzinę) na ten moment mam około 6 BLG i tutaj moje pytanie, czy jak piwo nie zejdzie niżej po tygodniu to można zlewać? Fermentacja na drożdżach T-58, dwie saszety uwodnione przed zadaniem, z czego jedna była kupiona w zeszłym roku i uwodniałem w jednym naczyniu, więc jak powstawała piana, to założyłem (możliwe, że błędnie), że drożdże z obu saszetek są okej. Piwo w smaku jest dobre, na ile może być dobre ciemne piwo bez gazu w 19 st. C. Myślę, żeby wrzucić jakieś inne drożdże i zobaczyć czy coś przefermentują niżej, a jako że to świąteczne to raczej szczep drożdży nie ma aż takiego znaczenia. Co do poprawności mierzonego BLG to zmierzyłem na spławiku - 6 BLG i z użyciem refraktometru i zastosowaniu korekty z kalkulatora co daje ~6,2 BLG. Zacieranie: - 30 min w 66 st. C - około 20 min w 72 st. C (negatywna próba jodowa) Jeśli miałbym zadać dodatkowe drożdże, to lepiej dać S-33 czy S-04? Czy lepiej je zostawić na jakiś czas i jeżeli nie ruszy to butelkować? https://homebrewing.pl/christmas-ale-piwo-swiateczne-16-8blg-zestaw-surowcow-20l-p-1564.html
-
Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony
Pawelw3 odpowiedział(a) na gawo74 temat w Piaskownica piwowarska
Edit: Założyłem temat, bo miałem więcej pytań -
Niestety jestem zmuszony kontynuować temat, ponieważ udało mi się odgiąć rurki od zamrażalnika, lodówka dalej chłodzi i to nawet nieźle. jednak mam problem. Posiadam fermentor już z (chyba) nieistniejącej firmy marxam i ma bodajże 30l (albo 33l bo podobny znalazłem na allegro i tak tam podają) i tak: 1. Termostat zajmuje dość sporo miejsca, wykręciłem go, i mógłbym wsadzić go gdzieś z tyłu, jednak kabel jest bardzo krótki, jest to taki kabel wyglądający jak PCI-E 8 pinowy do komputera(?) nie wiem czy to taki sam ale wygląda podobnie. Jeśli ktoś się orientuje jaki to jest konkretnie to proszę o podpowiedź, to zrobię po prostu przedłużkę i gdzieś go upchnę. 2. Robię warki 18-20l więc taki wielki kubeł nie jest mi niezbędny, czy możecie polecić jakiś fermentor, który jest dość wąski i ma pojemność nieprzekraczającą 25l, żebym mógł go wsadzić do lodówki? 3. Jak już upchnąłem fermentor (trochę się wygiął więc z brzeczką nie ma opcji), to nie mogłem domknąć drzwi, czy z takich drzwi da się jakość wymontować tą plastikową wewnętrzną obudowę? Czy pozostaje brzeszczot i cięcie wszystkiego?
-
Pawelw3 zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Lodówka do fermentacji z zamrażarką
-
Problem jest taki, że właśnie nie mam miejsca. Jedyna opcja u mnie to właśnie taka niewielka lodówka ~85 cm na jeden fermentor. Także chyba się z zdecyduję. Dzięki wszystkim za pomoc i sugestie!
-
Udało mi się znaleźć lodówkę Beko TS1 90320, natomiast ma taki mały zamrażalnik (chociaż to bardziej taka podstawka do mrożenia wody). Lodówka jest używana i za bardzo niewielkie pieniądze, jednak od góry ten "zamrażalnik" blokuje górę wiadra. Do tej półki (zamrażalnik) od dołu są poprowadzone takie rurki i ta półka jest do tych rurek zaciśnięta takimi blaszkami, które raczej da się odgiąć. No i przez to, że nie mogłem w pełni wsadzić wiadra, nie wiem czy drzwiczki się domkną. I tutaj pytanie, czy te rurki łatwo się potem wygina, żeby ich nie uszkodzić? Czy w ogóle taka lodówka ma sens do fermentacji, czy lepiej jednak polować na taką kompletnie bez tego "mini-zamrażalnika"? Może ktoś używa takiej lodówki i uraczy kilkoma wskazówkami. Załączam zdjęcie z wnętrza lodówki