yapko
Members-
Postów
479 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Osiągnięcia yapko
-
#77 Session pale ale Na rozruszanie starych piwowarskich kosci i zardzewialego sprzetu. Ekstrakt bruntal jasny 2kg Columbus 20g 30 min Columbus 30g whirlpool US-05
-
Kimczi (kimchi) - koreańska kapusta kiszona
yapko odpowiedział(a) na scooby_brew temat w Domowe specjały
Ja też zaczałem robic kimchi na przełomie października/listopada i od razu cała rodzina zasmakowała w niej. Przepis dostosowałem do naszego gustu, tzn. kapusta, cebula, marchew, czosnek, sól i niedużo chili, sos rybny zamieniłem na sojowy i taka nam odpowiada. Ostatnio dodałem imbir i nie do końca mi smakowało, być może dam 3 razy mniej i bedzie OK. Dodawałem też trochę selera i pietruszki i smakowalo tak samo dobrze więc można w kimchi przemycić wiele warzyw. Dotąd zimą jedliśmy ogórki i kapustę kiszoną, dzieki temu działowi forum dodaliśmy zakwas z buraków i kimchi do repertuaru kiszonek za co dzieki scooby i rubezahl- 11 odpowiedzi
-
Potwierdzam, robilem na szyszkach zbior 2016 przywiezionych z Niemiec przez znajomego chmielowego gastarbaitera, goryczka przyjemna i aromat duzo mocniejszy niz europejskie chmiele taka hybryda saaz/mittelfruh z cascade. Pozytywny chmiel.
-
Mikro- browar / browar-resturacyjny ?
yapko odpowiedział(a) na Forest temat w Wyposażenie, surowce, formalności
Z wedrowka to nie wiazalem na serio jakiegos nowego modelu biznesowego czy rozwiazania problemow, faktycznie nie jest to takie proste i rodzi kolejne wyzwania.- 34 odpowiedzi
-
- mikrobrowar
- browar restauracyjny
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Mikro- browar / browar-resturacyjny ?
yapko odpowiedział(a) na Forest temat w Wyposażenie, surowce, formalności
Podoba mi się mobilność i niezależność od sanepidu i UC danego kraju (w UE można zmienic kraj w razie problemów) ale to jest 0.5 hekto z EKSTRAKTOW, nie ma kadzi zaciernej.- 34 odpowiedzi
-
- mikrobrowar
- browar restauracyjny
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Normy zadawania drożdży w browarach rzemieślniczych
yapko odpowiedział(a) na eltomek temat w Piaskownica piwowarska
Rozważ jeszcze wodę - u mnie jest coś podobnego ale z S-04 - piwa wychodziły mi zawsze "ziemiste" i zraziłem się do nich a na US-05 jest bardzo dobrze jeżeli temperatura jest OK. Gdzieś czytałęm na forum że S-04 są wrażliwe na stosunek chlorków do siarczynów, kiedyś to sprawdzę dodając chlorek wapnia. U Ciebie może być podobny problem z US-05 i Twoja woda. -
yapko zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25
-
Po pierwszej warce uważam że zbijanie się złoża to najwiekszy problem do rozwiązania na tym sprzęcie. Zacierałem tylko 4.5kg, 55% słod pszeniczny i pomimo dławienia pompki, złoże zrobilo się betonowe i musiałem przy wysładzaniu ciąć nożem i wzruszać mieszadłem. Wyszło mi 20L 9.5 BLG z 4.5kg więc bardzo słabo, wprawdzie słody miały 6-9 miesięcy ale problem to chyba głównie mały kontakt słodu z brzeczką przez zbytnie zagęszczenie złoża. Poeksperymentuję z 100% zasypem jeczmiennym, różne proporcje słodu do wody, różne strategie użycia pompki i łyżki, szyszka chmielowa do zacieru - zobaczymy jaka będzie wydajność i jak poprawi się szybkość wysładzania.
-
#76 A'la Grodziskie Grodziski Bruntal 2.5kg Carapils 0.5kg Mep Ale 1.7kg Zacieranie 65st 20 min 70 st 40 min Iunga 40g szyszka 60 min Mech + pozywka 10 min Iunga 25g szyszka whirlpool Safale K-97.
-
Cześć, możesz usciślić jak wyglądało zacieranie pierwsze a jak drugie, to które nie wyszło? Czy w drugim podejściu brzeczka lała się na górne sito czy na rurkę przelewową. Inna sprawa to dobranie ilości wody do słodu - bez cyrkulacji znane są proporcje wody i słodu w zacierze, tutaj część wody zawsze znajduje się poza koszem więc zacier niby gęsty a enzymy rozcieńczone bardziej niż w normalnej kadzi zaciernej.
-
wg mnie rurka ma sens - daje cyrkulację na grzałkę a zapobiego zbijaniu złoża filtracyjnego przez zbytnią cyrkulację przez zacier. Część płynu idzie zawsze przez zacier bo rurka jest powyżej dna górnego sita.
-
Tak na przyszłość, jakbyście zaczeli grzać natychmiast po podniesieniu kosza to byłoby krócej. Ja jak wysładzam to od razu grzeję brzeczkę na wszystkim co mam (taboret, kuchenka, grzałka nurkowa).
-
#75 Nelson APA (07.01.2017) Ekstrakt Jasny Bruntal 3kg Cascade 20g 15 min Eureka 20g 15 min Nelson Sauvin 25g whirlpool Mech Irl. + pozywka, chlodzenie na tarasie na mrozie. Drozdze US-05. 26.01.2017 Nelson Sauvin 75g na zimno po fermentacji i cold crash.
-
Dzis rozlałem 21 butelek stoutu na drozdżach K-97 a resztę podzieliłem na 2 części i dodałem 30g płatkow pure vanilla macerowanych w Jim Beam'ie a do drugiej 200g śliwki suszonej. Dzień później wersja belgijska rozlana - 23 butelki.
-
patarek zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Czas produkcji piwa.
-
#74 Stout Czekoladowy Pale Ale Strzegom 5 kg Wędzony Steinbach 1 kg Czekoladowy 400 0.5 kg Karmelowy 300 0.25 g Karmelowy 600 0.25 kg Czekoladowy 1200 0.4 kg Płatki owsiane 0.4 kg Zacieranie na słodko 69 st. 70 min Iunga 80g 60 min Iunga 50g 0 min Chlodzenie "no chill" czyli zostawilem gar na tarasie na noc. Wyszło 32L 15 Brix, zadane 23L K-97 i 9L BFSAY, dodam jutro wody żeby zejść do 12Brix/11BLG. 9 Grudnia 30g płatków pure vanilla zmieszałem z 50ml Jim Beam'a, za tydzień 10L piwa dostanie płatki na cichą.
-
Piana będzie się długo utrzymywać jak na US-05. Ale jak już opadnie to piwo się sklaruje idealnie, nie będzie mętne jak na US-05 czy S-33.