Skocz do zawartości

eXtrim

Members
  • Postów

    29
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez eXtrim

  1. co mogę jeszcze dodać do szklanki?
  2. Mam ok 10l średniego piwa, ~20l Coopers Irish Stout +1kg glukozy pierwsze butelki zajeżdżały wysokimi alkoholami ( fermentacja z zbyt wysokiej temperaturze ), dzisiaj otworzyłem kolejne i niestety średnio mi podchodzi. Próbowałem stuningować otworzone butelki: do jednej szklanki dodałem zaparzonej kawy rozpuszczalnej - średnio mi smakowało, do drugiej łyżkę miodu - to było nawet okej ( nie spotkałem się z połączeniem stout + miód, jednak ta puszka nawet nie stała obok prawdziwego stouta ). Plan mam taki, żeby przelać 20 butelek z powrotem do fermentora, dodać miodu, zaczekać aż się rozpuści i z powrotem rozlać do butelek. Uda się taka operacja? Co z drożdżami? ( piwo warzone na początku stycznia ), nagazują butelki? Obawiam się granatów, czy fermentacja ruszy na nowo z kopyta? Co jeszcze mógłbym dodać do takiego piwa, żeby go poprawić ( zamiast miodu )?
  3. Przed zacieraniem zamierzam zrobić warkę z ekstraktów, celuję American Amber Ale 14Blg 60IBU Gara jeszcze nie mam, będę warzył w 15 litrowym ( pewnie zagotuję z 12l ), uzupełnię potem wodę do 18l. Chce kupić: Gozdawa - Bursztynowy ekstrakt 1,7 kg - AMBER Bruntal - Jasny Ekstrakt 1,7 kg - LIGHT Equinox 50g Cascade ?g Citra ?g SAFALE US-05 Jeżeli dobrze policzyłem, to do otrzymania 60IBU potrzeba mi 45g Equinoxa, ile dać na aromat i kiedy wrzucić i ile? Chciałbym, żeby nuta owoców tropikalnych była wyraźnie wyczuwalna. Zamawiał ktoś może ostatnio z piwopiweczko, jak funkcjonuje tam wysyła? - chciałbym w ten weekend uwarzyć warkę.
  4. Nie spodziewałem się, że rozstrzał miesięcy będzie tak duży. Czyli praktycznie nie da się nawet w przybiżeniu określić daty uwarzenia.
  5. Chciałbym na podstawie daty przydatności do spożycia dowiedzieć się kiedy warka, z której kupiłem piwo została uwarzona. Jaki jest przybliżony termin ważności piwa od rozlania? dla piw: -niepasteryzowanych i niefiltrowanych -pasteryzowanych -filtrowanych ?
  6. To powinno załatwić sprawę, zrobię coś takiego jak znalazłem na forum: Mam jednak pytanie: jaka jest dolna temperatura górnej fermentacji? czy wahania temperatur w granicach dolnej dopuszczalnej temperatury i górnej podczas fermentacji dadzą gorszy rezultat niż stałe 17*? Jakie są skutki zbyt niskiej temperatury fermentacji? Dobrze wiedzieć.
  7. Faktycznie to chyba to, podobny zapach ( dużo bardziej nasilony oczywiście ) jest w pomieszczeniu po malowaniu kaloryferów, po przepłukaniu ust piwem długo pozostaje w ustach niezbyt przyjemny smak alkoholu. Więc wychodziło by na to, że za wysoka temperatura fermentacji... czy istnieją drożdże, które w temperaturze ok 22-23 nie produkują takich nut smakowych? Pytam bo nie mam za bardzo warunków do niższych temperatur otoczenia, aktualnie w pokoju w którym zawsze stoi fermentor jest 23* a kaloryfer mam włączony tylko w łazience ( po ociepleniu bloku mało co grzeję )...
  8. Poczytałem trochę na temat zakaże piwnych, niestety nadal nie mogę zidentyfikować dziwnego smaku i zapachu piwa z puchy. Jedyne co mogę opisać to ściąganie na języku, smaku i zapachu nie jestem w stanie z niczym znanym porównać. Wiem że trudno będzie zidentyfikować ( infekcję ? ), ale może ktoś z was miał podobne wrażenia smakowe. Piwo to: ~20l Coopers Irish Stout +1kg glukozy fermentowało tydzień na burzliwej a potem tydzień na cichej w ~20-25*, zabutelkowane z połowie stycznia, refermentuje w piwnicy. Cały sprzęt dezynfekowałem pirosiarczynem potasu. Chciałbym uniknąć podobnego posmaku już przy warce z zacieraniem. Dodam jeszcze, że wg mnie ten zapach i posmak lżeje - pierwszą butelkę z tej "warki" otworzyłem ~dwa tygodnie po rozlewie i według mnie były bardziej wyczuwalne.
  9. eXtrim

    Porady przy zakupie garnka :)

    Odświeżę temat, rozglądam się za garnkiem emaliowanym ~ 40l, z tego co widzę Olkusz nie produkuje już garnków o tej pojemności, znalazłem 3 oferty, niestety wszystkie to no-name: http://allegro.pl/garnek-emaliowany-gladki-40l-40cm-z-pokrywka-bialy-i5618302480.html http://sklep.dukat.com.pl/garnki/194-garnek-prosty-emaliowany-40-cm-z-pokrywa-brazowy.html http://www.agdchrosciel.pl/garnek-prosty-emaliowany-z-pokrywa-43l-gladki-golabkowy.html Kupował ktoś z was z tych stron/aukcji i może napisać opinie? Jest jeszcze do wyboru Eskot, ale autor tematu w pierwszym poście go odradza. http://www.sklep.eskot.pl/Garnki-emaliowane/Garnek-emaliowany-40-litrow-z-pokryw-xb1/pid,594,cid,786523,product.html Może widzieliście gdzieś jakiś porządniejszy garnek 40L za ~150zł?
  10. Kupuję więc sprzęt ( tym bardziej, że z tego co widzę nie ma tego kita nigdzie w pl ), inwestycja w sprzęt, myślę że szybko się zwróci biorąc pod uwagę ceny piw rzemieślniczych\kraftowych ( te z puszek niestety od nich odstają ). Gar 40l + przykrywka ~120zł rurka karbowana 12mm ~10zł/mb * 8 = 80zł + akcesoria > 100zł To udało mi się znaleźć, jakby ktoś miał lepsze aktualne oferty, to proszę o podesłanie linków. Chciałem po taniości i niestety efekt tego mam teraz w butelkach ( ale próbowałem gorszych piw, więc nie jest najgorzej ) Fermentowało w ~20-25C, tydzień na burzliwej, a potem drugi na cichej.
  11. Cześć, Ostatnio "uwarzyłem" Coopers Irish Stout. Po ponad miesiącu od zabutelkowania nie powala smakiem ( z wcześniejszych kitów wiem, że z czasem będzie trochę lepiej, jednak to nie to... ). Użyłem 1kg glukozy. Chciałbym aby kolejne piwo było lepsze. Znalazłem na opinie, że Muntons Gold to najlepsze brewkity, konkretnie chodzi mi o Muntons Imperial Stout. Czy opłaca się go kupić za ~150zł? Będzie różnica na +, w porównaniu do Coopersa na glukozie? Jest jeszcze jeden problem - póki co znalazłem ten brewkit tylko w zagranicznym sklepach.. Czy widział go ktoś z was w polskich sklepach? Jest jeszcze 2 opcja - zamiast Muntonsa kupić gar 40-50L i za jakiś czas chłodnicę. Uwarzyłbym pierwszą warkę ( może dwie ) chłodząc ją przez noc na balkonie. Czy piwo z Muntonsa Gold wyjdzie podobne do tego warzonego z zacieraniem?
  12. nms007 będę super zadowolony, jak wyjdzie podobna do Twojej Właśnie siedzie teraz i zastanawiam się jak połączyć taką rurę z wężem... Czy miałeś na myśli WiHuRa coś takiego, potrzebna jest do tego dodatkowo uszczelka? Mam zamiar kupić DN 20, mam w związku z tym pytanie, czy nada się do tej rury wąż 19mm? Czy wpuszcza się wąż w środek, czy lepiej dać tak jak nms007? #edit Patent dobry panta_rei, aczkolwiek ja nie mam niestety dostępu do spawarki. Nie myślałeś, żeby związać chłodnicę drutem miedzianym? Nie rozchodzi się bardziej?
  13. Dzięki wszystkim! Poczytałem trochę na ten temat i widzę, że sprawia on trochę problemów (przynajmniej na początku), dodatkowo jest problem z myciem go wewnątrz. Zainwestuję póki co, jak radzicie w nierdzewną karbowaną. Mam jeszcze pytanie, czy nie ma problemu z myciem takiej chłodnicy z chmielu?
  14. Czemu uważasz, że droższa nerdzewka lepiej się nada? Przejrzałem kilka stron i większość ludzi robi chłodnice z miedzianych rurek, które łatwo uformować. Nie mogę znaleźć, ale jeżeli dobrze pamiętam widziałem z tydzień temu chłodnicę o długości 7mb do gara 30l, ale mogę się mylić. Wie ktoś ile ma metrów chłodnica z BA do gara 30l? Wydaje mi się, że 8mb to mało jak na 50l.
  15. Cześć, na dniach będę zamawiać rurkę miedzianą, najprawdopodobniej o średnicy 8mm do chłodnicy zanurzeniowej. Mam do was pytanie o długość tej rurki. Ile mb kupić do 50l gara?
  16. Dzięki leszcz007 za odpowiedź, faktycznie nie sprawdziłem tego. Mógłbyś podesłać jakąś dobrą tebelkę z IBU? A co byś polecił do Dry Stout 12°Blg?, w zestawie jest chmiel goryczkowy Challenger (UK) 30 g (granulat).
  17. Cześć, zamierzam jutro złożyć zamówienie w BA na dwa pierwsze zestawy ze słodów. Chciałbym dokupić do nich dodatkowy chmiel. Wybrałem Red Irish Ale, w którego zestawie są: - chmiel aromatyczny Lubelski 30 g (granulat), - chmiel goryczkowy Lubelski 20 g (granulat) oraz A la Grodziskie: - chmiel aromatyczny Lubelski (granulat) 50 g Jakie chmiele, dostępne w BA, możecie mi dodatkowo polecić na goryczkę, aromat i na zimno, do poszczególnych piw i w jakich ilościach na 20l warki?
  18. Dobrze, że jeszcze się nie zakupiłem gara, zdecyduję się najprawdopodobniej na ten, który podesłałeś. Dzięki!
  19. Niestety nie mogę teraz nic na szybko o tyn znaleźć. Piwo odfermentowało do 2 blg, mogę rozlewać?
  20. Cześć, nastawiałem się, żeby dzisiaj rozlać drugą warkę. Przeniosłem wczoraj fermentor z podłogi na stół, żeby lepiej było mi rozlewać. Niosłem go bez rurki fermentacyjnej, żeby przypadkiem woda z niej nie dostała się do piwa. Dzisiaj rano zauważyłem, że piwko od czasu do czasu jeszcze bulgota. Czy to normalne, że po dostarczeniu porcji tlenu, czy też lekkim zamieszaniu brzeczką, piwo na nowo zaczyna fermentować? Czy mam mimo tego robić rozlew, czy zaczekać jeszcze kilka dni? Proszę o pomoc.
  21. Tak, guma wyciągnięta, a na koniec kolega, z którym warzę, zamocował zaślepkę. Do tego siatkę trzeba było ze 2x przegotować. Kamil Zamierzam niedługo wziąść na warsztat filtrator z oplotu, mógłbyś napisać szczegółowiej jak zaślepiłeś koniec węża?
  22. Cześć, zdecydowałem się na kupno gara. Z tego co wyczytałem najlepszym wyborem, biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny ,jest wybór garnka emaliowanego. Chciałbym się doradzić przy wyborze konkretnego produktu. Na BA 30l gar pierwszej klasy kosztuje 170zł, na Allegro natomiast garnek o takiej samej pojemności znalazłem za 100zł, jednak sprzedawca nic nie wspomina o żadnej jego klasie. Czy ten tańszy garnek się nada, wytrzyma kilkanaście warek? Czy może lepiej dołożyć i kupić ten pierwszej klasy? Link do auckji Link do BA Proszę o pomoc.
  23. Mam jeszcze jedno pytanie: Czy chmiel w granulacie gotować na 'hop tea' w woreczku muślinowym czy luźno w garnku, a potem przepuścić nachmieloną wodę przez jakieś gęste sito? Słyszałem, że granulowany chmiel potrafi się nieźle zbrylić w woreczkach i nie oddać goryczki. Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?
  24. Wielkie dzięki wszystkim, możecie mi doradzić z jakiego chmielu zrobić hop tea do IPA Coopersa?
  25. Wielkie dzięki jackson, o coś takiego mi chodziło. Już wiem jaki będzie mój następny kit. Gdybyście mieli jeszcze jakieś fajne pomysły na ulepszenie piwa to proszę napiszcie. Co można wrzucić na cichą?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.