Scooby_brew – wielkie dzięki za skorygowanie moich chmielowo-mocarstwowych planów.
Jeżeli pozwolisz to jeszcze podrążę temat (oczywiście jak ktoś inny chciałby mnie w tym zakresie oświecić, to będę równie wdzięczny)
Pytanie ogólne: ten słód karmelowy jasny to chodzi o coś w tym stylu: http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/slody/karmelowe/karmelowy_jasny_80-150_ebc_strzegom_1_kg albo http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/slody/karmelowe/karmelowy_jasny_20-30_ebc_steinbach_1_kg w zależności od koloru, który chcę uzyskać? (podejrzewam, że bardziej będzie pasował ten drugi). Jak zgaduję powinienem go zamówić ześrutowany, jeżeli sam nie chcę się w to bawić.
Jeżeli chodzi o sposób jego użycia to wrzucam na 20 min. do ciepłej wody, a potem luzem do wrzącej brzeczki (czyli na 60 min), czy może jakoś wcześniej, np. na etapie wlewania ekstraktów płynnych? (pytam, bo do tej pory używałem tylko ekstraktów). I po tem odcedzam razem z chmielami po końcu gotowania?
I drugie pytanie ogólne – w innym temacie o APA pisałeś, że w przypadku chłodzenia w wannie (a nie w chłodziarce) dobrze jest przesunąć późne chmielenie o ok. 15 minut – rozumiem, że tę zasadę powinienem też zastosować do podanych przez Ciebie czasów chmielenia (15,10,0 min.)?
Jeżeli chodzi o konkretne piwa, to:
APA:
- ja się przy WESie bursztynowym nie „upieram” tylko gdzieś tak wyczytałem; jak rozumiem optymalnie byłoby 2x1,7 + 1x0,5 jasnego WESa (+ słód karmelowy)?
- nie chce się mądrzyć, ale czy do tego stylu chmielenie na zimno nie byłoby w ogóle wskazane?
AIPA:
- ile czasu powinno trwać chmielenie na zimno? – całą cichą, którą zakładam na 7 dni czy krócej (np. 3 dni), a jeżeli krócej to lepiej na jej początku czy końcu (zakładając, że chmiel wrzucę w woreczkach, wiec będę go w stanie wyjąć w trakcie).
I jeszcze takie pytanie dodatkowe – na takie 50 gram chmielu ile powinienem mieć szklanych kuleczek żeby to odpowiednio dociążyć?