-
Postów
27 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Piwowarstwo
-
Nazwa browaru
Wojtas
-
Rok założenia
2014
-
Liczba warek
4
-
Miasto
Bydgoszcz/Poznań
Osiągnięcia Wojtas-ss
-
cavemann zareagował(a) na odpowiedź w temacie: homebrew.pl - Bydgoszcz
-
Piwo nr 2 wyszło genialne jak dla mnie świetny aromat czekolady i fajna paloność, drobnopęcherzykowa, długo utrzymująca się piana i odpowiednia goryczka. Jedyny mankament to to że piwo jest ciut przegazowane.
-
3# Witbier 24.07.2015 zestaw z Homebrew.pl obliczone IBU: 24, Blg: 11 ostatecznie: objętość 19l, Blg 2 Skład: Zasyp: Pilzneński 2kg Pszeniczny 0,5kg Pszenica 1kg Płatki owsiane 0,4kg (nie było ich w zestawie) Chmiel: Sybilla 25g Dodatki: Kolendra 15g Curacao 25g Zacieranie: Keikowanie -> 1kg pszenicy w 6l wody 14l wody, temperatura 64°C przez 80 min 20 min w temp 72°C - słody ciemne Wygrzew 78°C Filtracja + wysładzanie: Ok 15l wody o temp 78°C. Wysładzane do +/- 23 litrów. Chmielenie: (też wprowadziłem zmiany w stosunku do tego co proponowali w instrukcji warzenia) 60’ -> Sybilla 20g 30’ -> Sybilla 5g Dodatki: 5' -> Kolendra i Curacao po 10g 0' -> Kolendra 5g, Curacao 15g Chłodzenie: w wannie Fermentacja: Drożdże: Safale S-33 Refermentacja: 90g sacharozy w 700ml wody Piwo fermentowało w zbyt wysokiej temperaturze bo temperatura otoczenia uciekała momentami do 22-23C. Odfermentowało do 2 Blg. Od samego początku fermentacji śmierdziało jajami. 3 tygodnie po zabutelkowaniu śmierdzi dużo mniej ale w dalszym ciągu czuć ten zapach. W smaku puste, aromat poza jajami nie istnieje a do tego praktycznie całkowity brak piany, ot taka żółta, jajeczna, gorzka gazowana woda. Zastanawiałem się czy go nie wylać ale postanowiłem zostawić w piwnicy może jeszcze coś z tego będzie.
-
Ile litrów piwa uwarzyliśmy w 2015 roku
Wojtas-ss odpowiedział(a) na Łukasz temat w Wsparcie piwowarskie
Dry stout: 21L Razem: 4658L -
No zobaczymy za miesiąc co z tego wyszło
-
Ok, przyznaję Wam rację wyraziłem się bardzo niejasno. Przepraszam. A wracając do piwa to Blg się nie zmieniło więc zabutelkowałem
-
Bardziej chodziło mi (możliwe że się niejasno wyraziłem w pierwszym poście) o odniesienie do warunków i zacierania czy to prawdopodobne (jakieś podobne doświadczenia), że te drożdże nisko odfermentowały i czy jeśli Blg sie nie zmieni to czy można butelkować czy np jest to podejrzanie wysoki poziom i drożdże jednak postanowią dofermentować w butelkach więc np spróbować podnieść temperaturę i sprawdzić czy drożdże ruszą. Inna sprawa to to, że takie odpowiedzi jak Zgody raczej zniechęcają do pisania na forum. W piwowarstwie jestem zielony ale mam doświadczenie w innych dziedzinach i jeśli ktoś pyta mnie o moje doświadczenia to staram się pomóc bo to zwykle mało czasu zajmuje a korona z głowy nie spada. Takie jest moje zdanie na ten temat
-
Mimo tego, że nie powinienem pytać dziękuję tym którzy odpowiedzieli. Więcej pytań nie będzie
-
Wojtas-ss zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Odfermentowanie stoua
-
Dzięki za odpowiedź. Zapukałem, drożdże kazały pozdrowić kolegę Zgodę i życzyć udanych warek
-
Uwarzyłem stouta, wyszło 14 Blg. Po 3 tygodniach fermentacji (bez cichej z przyczyn logistycznych) safale S-04 zeżarły do 4 Blg i zastanawiam się czy to już koniec i butelkować czy jeszcze poczekać. Piwo fermentowało w temp 15 C. Zacierałem na lenia w temperaturze +/-66C. Jutro zmierzę jeszcze raz Blg, myślicie, że jak będzie bez zmian to można butelkować? Z góry dzięki za odpowiedź.
-
A jak planujesz zacierać? Fajnie tak pokombinować, przynajmniej człowiek dowie się co jaki składnik wnosi do piwa.
-
Nie mam doświadczenia praktycznie w ogóle ale chyba po 20' gotowania niewiele uzyska się chmielowego aromatu. Ja jak dałem na ostatnie 5' i nie uwzględniłem tego, że chłodząc w wannie nie zbiję tak szybko temperatury, uzyskałem raczej niski aromat. Też jestem ciekaw czy da się zrobić stout bez palonego jęczmienia.
-
2# Dry stout 10.04.2015 zestaw z Homebrew.pl Skład: Zasyp: Pale ale 3kg Monachijski II 1kg Płatki jęczmienne 0,4kg (nie było ich w zestawie, moja własna inwencja) Czekoladowy 0,25kg Jęczmień palony 0,25kg Chmiel: Marynka 20g Magnum 20g Zacieranie: 15l wody, temperatura 68°C przez 60 min – słody jasne (negatywna próba jodowa była już po ok 40 min ale zacierałem do pełnych 60 min) 15 min w temp 72°C - słody ciemne Wygrzew 76°C Filtracja + wysładzanie: Ok 14l wody o temp 78°C. Wysładzane do +/- 23 litrów. Chmielenie: (też wprowadziłem zmiany w stosunku do tego co proponowali w instrukcji warzenia) 60’ -> Magnum 20g 20’ -> Marynka 10g 0’ -> Marynka 10g Chłodzenie: w wannie Fermentacja: Drożdże: Safale S-04 Refermentacja: planuję dać 95g sacharozy w 700ml wody Wyszło 21l 15°Blg, rozcieńczone do 22,5l 14°Blg wodą mineralną butelkowaną. Blg wyszło wyższe wg mnie głównie przez dodatek płatków. W sumie mogłem rozcieńczyć jeszcze do tych 12 Blg ale nie rozcieńczyłem Chłodzenie w wannie poszło bardzo sprawnie, +/- 2h. Noc na start fermentacji w temp pokojowej 21-22°C potem piwnica -> temp otoczenia 15°C Fermentacja bez zlewania na cichą z braku możliwości powrotu do domu żeby na nią przelać (taki eksperyment i w sumie jedyna opcja żeby cokolwiek uwarzyć) W weekend majowy planuję butelkować czyli po 3 tygodniach fermentacji no chyba, że jeszcze nie będzie się nadawało. Jestem ciekawy co z tego wyjdzie *Brakuje części danych jak np Blg po wysładzaniu bo niestety kartka z ręcznymi notatkami została w domu ale przy okazji rozlewu do butelek je uzupełnię.
-
Pisali że te informacje zostaną na pewno umieszczone. Od momentu kiedy pojawiły się zestawy surowców i tak jest progres bo na początku nie było w ogóle informacji co wchodzi w skład zestawu. Trzeba mieć nadzieję na zmianę albo pisać maile Pytałem też o ewentualne poszerzenie asortymentu jeśli chodzi o chmiele i drożdże to odpowiedzieli, że planują ale raczej po wakacjach bo jednak na wakacje domowe warzenie trochę przymiera.
-
W dalszym ciągu nie ma informacji o ilości poszczególnych surowców w zestawie ale kiedy napisałem maila z pytaniem o te dane odpowiedź dostałem w ciągu 15 minut także z mojej strony duży plus za kontakt z klientem