Skocz do zawartości

wojtas30w

Members
  • Postów

    19
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez wojtas30w

  1. Witam wszystkich po dość długiej przerwie.

    Nie chcę tworzyć nowego wątku , a więc podepnę się pod temat. W najbliższym czasie mam zamiar uwarzyć dwie warki , w związku z tym potrzebuję małej porady.

    WARKA a`la Mocne

    1. Słód pilzneński 3-5 EBC - 5 kg

    2. Słód Abbey Malt - 40 - 50 EBC - 1 kg

    3. Słód Carabelge - 30-35 EBC - 1 kg

    4. Chmiel Marynka (PL) 8,4 % A-A - granulat - 50 g

    5. Chmiel Styrian Golding (SLO) 3,2 % A-A - granulat - 30 g

    6. Belgijski cukier kandyzowany - BRĄZOWY - 500g

    7. Cukier biały ? 500g

    8. Drożdże Safbrew T-58 saszetka

    9. Mech irlandzki

    Zacieranie:

    Na start 21 l wody ok.75°C

    63 °C -> 45 min + ok. 3,5 l wody ok. 90°C

    72°C -> 30 min

    78°C -> 5 min

    Gotowanie:

    80 min

    Chmielenie:

    I dawka chmielu 30 g Chmiel Marynka w 10'

    II dawka chmielu 20 g Chmiel Marynka w 40'

    III dawka chmielu 30 g Chmiel Styrian Golding w 65'

    cukier kandyzowany + cukier biały + mech irlandzki w 65'

    Fermentacja:

    Zamierzam przeprowadzić w dolnych granicach dla tych drożdży ok. 16-17°C

    Piwo ma być mocne , ale nie mocno goryczkowe. Nie wiem czy nie przesadziłem w ilości chmielu, ale nie chcę żeby wyszło mdłe. Wysładzać będę do ok. 15 Blg i nie wiem ile litrów brzeczki wyjdzie. Dawno nic nie warzyłem i może być problem z wydajnością.

    WARKA a`la PILSNER

    1. Słód pilzneński 3-5 EBC - 5 kg

    2. Słód Bohemian Pilsner 3-4 EBC - 1 kg

    3. Słód Carapils ® 3-5 EBC - 1 kg

    4. Chmiel Marynka (PL) 8,4 % A-A - granulat - 50 g

    5. Chmiel aromatyczny Lubelski (PL) 3,9 % A-A - granulat - 30 g

    6. Drożdże Saflager W-34/70

    7. Mech irlandzki

    Zacieranie:

    52-53/10min->62-63/30min ->72-73/30min ->78-filtracja

    lub

    53°C-wsypane słody ->1/3 do dekokcji

    Dekokt 1 : -> 62°C-15min , 72°C-15min, gotowanie 10min zawrócenie dekoktu ->62°C

    po 20min kolejna dekokcja

    Dekokt 2: ->72°C-10min, gotowanie 20min, zawrócenie dekoktu i pogrzanie do 73°C

    73°C ->71°C - 40min

    72°C->77°C

    77°C- 15min

    Gotowanie:

    90 min

    Chmielenie:

    25g Marynki - 10 min

    25g Marynki - 40 min

    20g Lubelski - 65 min

    mech ? 80 min

    10g Lubelski ? 85 min

    Fermentacja:

    Fermentacja burzliwa: 10-11°C

    Fermentacja cicha: 8-9°C

     

    Tu zastanawiam się nad metodą zacierania , przeglądając receptury zauważyłem ,że sporo osób stosuje dekocję. U mnie w zasypie spory udział ma słód Carapils , który podobno wpływa na ?pełnię smakową i pienistość piwa? w zacieraniu infuzyjnym. Szczerze byłoby to moje pierwsze zacieranie dekocyjne i chciałbym się tym pobawić :)

    Mam nadzieję , że w końcu będę miał więcej czasu na warzenie, szkoda tylko , że wszystkie moje notatki zaginęły. Do tej pory robiłem warki tylko z gotowych zestawów BA i miałem ponad roczną przerwę. Mam nadzieję , że coś z tego wyjdzie.

  2. Dzięki dori czytałem już ten wątek, z przyczyn technicznych temp. fermentacji musi być 15°C , głównie chodzi mi o czas fermentacji cichej , zwykle u mnie trwa to góra 2 tygodnie . Zastanawiam się czy jest sens trzymać go te 3 tygodnie na cichej. A tak poza tematem może ktoś poleci piwo górnej fermentacji : mocne , nie za słodkie , średnio goryczkowe. Dwa fermentatory puste , szukam , szukam i nie mogę znaleźć :beer:

  3. Podepnę się pod temat :) . Obecnie mam Alta z zestawu z BA na cichej , w instrukcji jest: "Zalecana fermentacja cicha - 3 tygodnie w temp. ok. 4°C" U mnie na razie :) jest to nie wykonalne, trzymam go w ok. 15°C , a teraz pytanie : Czy zmniejszyć czas fermentacji cichej ? Temp. 4°C , a 15°C to duża różnica. Drożdże Safbrew S-33 .

  4. Jak mierzyć temperaturę? tzn kiedy termometr pokazuje poprawną temperaturę? kiedy kocioł jest zakryty czy odkryty? pod przykryciem temp rosła i na odwrót.

    Podczas zacierania nie używam przykrywki na gar i tak nie za dużo wyparuję, temp. mierzę na środku nie mieszając .

    Co znaczy gotować 90 min? liczyć czas od rozpoczęcia wrzenia czy podgrzewania do wrzenia? czekałem wczoraj do wrzenia :)

    Podczas chmielenie przykrywam gar przykrywką i czekam aż się zagotuję od czasu do czasu mieszając , dopiero jak zacznie się gotować liczę czas (wystarczą maleńkie bąbelki).

     

    Czy filtrując zlewać do kotła cały zacier czy nie przelewać tego co pozostało poniżej kranika? Wczoraj część tego co jest poniżej poziomu kranika przelałem a 1 litr poszedł w kanał bo wydał mi się mało wartościowy. teraz tego żałuje, nie wiem czy słusznie.

    Ja przechylałem cały fermentator aby zostawić jak najmniej :) , zlewam jak leci do 1,5-2 Blg , oczywiście próbkę studzę do 20°C.

     

    Ale najlepiej jak wypowiedzą się eksperci, ze mnie taki raczkujący amator :) ( może przy okazji sam coś się nauczę :) )

  5. http://www.hotmoney.pl/artykul/prasa-zagraniczna-koreanska-telewizja-pokazala-reklame-piwa-wideo-8481

     

    Jak widać piwo potrafi pokonać każdą barierę .

     

    "....zachwala piwo Taedong, które jest zrobione z ryżu. Reklama informuje o tym, że piwo Taedong zawiera białko oraz witaminę B2, zmniejsza stres i poprawia zdrowie, zapewnia długie życie konsumentom."

     

    Ciekawe skąd wzięli przepis na piwo ryżowe? :)

  6. "Jutro zrobię wkład filtracyjny z fermentatora. Nawiercę 2 razy więcej dziur niż to jest w filtratorach z browamatora. Wiertło 1,5mm."

     

    Ja zrobiłem dużo, dużo więcej , a i tak leciało bardzo wolno. Wiertło dobierałem wielkością otworów oryginalnych. Gdybym wiedział , że oplot tak łatwo zrobić , wkładu bym nawet nie zamawiał. Za głupi wężyk dałem 10 zł i ok. 20min. czasu na wykonanie , rezultat znakomity.

  7. Wypada w końcu powiedzieć coś o sobie :lol:

    Pochodzę z Lubina , ale nie odpowiadało mi życie miejski i wylądowałem w niedużej wiosce :P, na forum trafiłem przez przypadek , nie mogłem uwierzyć , że piwo można zrobić w domu :), przez dwa miesiące czytałem wasze posty , zbierałem informację i w końcu postanowiłem działać. Początki nie były zadowalające , na pierwszy ogień poszły brew-kity , pierwszy zbyt wodnisty ( niedokładność w wymierzeniu ilości wody) , ale dało się wypić :lol::). Następne były o niebo lepsze , w porównaniu do piwa ze sklepu były ... nawet nie wiem jakiego słowa użyć : pełne , treściwe ,po prostu inne :D ( rozumiecie co mam na myśli). Przez następne 3 miesiące naczytałem się jak to piwo z "puchy" , nie ma porównania z samodzielnie uwarzonym i postanowiłem spróbować sam takie zrobić. W tej chwili za mną 2 warki , wydawało mi się że teoria jest taka straszna , ale szczerze w praktyce nie wydaje się to tak trudne ( choć jeszcze nie próbowałem swoich warek :)).

    Trafiłem tu przez przypadek , ale mam nadzieję , że pozostanę.

    Warzenie wciąga.

     

    Pozdrawiam wszystkich amatorów chmielu.:D

  8. Dzięki za rady , widzę że każdy stosuję się do swoich ustalonych metod :lol:

    @Jejski to rzeczywiście wprowadziło sporo zamieszania :lol: sam bym tego nie znalazł :rolleyes:

    Następną warkę zrobię bez woreczków , zobaczę jaka jest różnica , jeszcze raczkuję ale widzę z tego co mówicie , że jak nie spróbujesz , to nie będziesz wiedział :P

    Następna 3 Warka :) to Indian Pale Ale zestaw z BA , na pewno robiliście , w instrukcji mam 20g Fuggles na zimno i tutaj chyba ? muszę użyć woreczków , jak sądzicie? Jeśli mnie pamięć nie myli to są na forum informację , że na zimno trzeba użyć woreczków.

  9. Zauważyłem ciekawą rzecz , często ktoś zakłada wątek z jakimś pytaniem, sporo osób mu odpowiada i niekiedy dochodzi do burzliwych dyskusji na tematy od drożdży po fermentatory w jednym wątku . Wielu ciekawych rzeczy się dowiedziałem szukając zupełnie czegoś innego :lol: , nie raz człowiek nie ma czasu na przeglądniecie kilku dziesięciu stron w poszukiwaniu konkretnej informacji . Niestety nie widzę żadnego rozwiązania tego problemu, ale już jest wygodniej dzięki waszym porządkom i co raz mniej korzystam z wyszukiwarki.

  10. Cześć wszystkim.

    Druga wareczka już za mną :lol: , szczęśliwie zrobiłem dziś oplot i postanowiłem go przetestować . Wielkie uznanie dla twórcy pomysłu :P:lol: , dwa piwa mu to mało :) , czas zaoszczędzony dzięki oplotowi ok. godziny , nie mówiąc jak szybko uzyskałem temp. wrzenia brzeczki ( dzięki coder ) . W trakcie roboty zacząłem zastanawiać się nad jedną sprawą , mianowicie z przeczytanych na forum postów wynika że kilka osób używa do granulatu woreczków , czy wyciągacie je zaraz po skończeniu gotowania , czy po ostudzeniu brzeczki. Niektórzy wsypują granulat bezpośrednio i co za tym idzie chmieliny pozostają dłużej w brzeczce .

    Sorry za przydługi wstęp :) , moje pytanie dotyczy tego czy wyjęcie woreczka po gotowaniu ma duży wpływ na smak i aromat , czy zostawić go w brzeczce do wystudzenia. Szukałem informacji na ten temat ale na forum nie znalazłem , gotowanie bez woreczków raczej odpada , za dużo syfów .Jeśli ktoś doczytał to do końca to dziękuję i czekam na podpowiedź :D

  11. Dzięki za szybkie odpowiedzi :) , ciężko coś znaleść na konkretny temat .

    @ dori

    ten pomysł z porzadkami to super sprawa :)

    Czyli wychodzi , że temp. nie jest tak istotna. Będę to robił przy wyższej temp. , 4* jest dla mnie w tej chwili nie osiągalne.

    @wena

    Zakupiłem książeczkę "Jak warzyć piwo" : "Przygotowany roztwór doprowadzasz do wrzenia, cały czas delikatnie mieszając." Człowiek uczy się na błędach - ponad 2 godz. przy garze ;)

  12. W wyższej mierzyłem tylko przed chmieleniem , a wiec drugi pomiar jest prawidłowy, co do wrzenia to zajmuje mi to ok. 1,5 godz.

     

    Woda dolana, dodałem 3l przegotowanej i 1l mineralnej , jakoś nie byłem przekonany co do użycia samej mineralnej.

     

    Następne piwko "Alt" też z BA i tu mam mały problem . Wskazówki dotyczące warzenia:

    Zalecana fermentacja cicha- 3 tygodnie w temp. ok. 4 st C

    Czy te 4 st to jakiś błąd , czy też to piwo wymaga takiej temp.?

  13. Witam, właśnie uważyłem swoją pierwszą warkę poprzez proces zacierania, wcześniej było kilka brew-kitów,jest to zestaw z BA "Pale Ale" . Wszystko było pięknie , przed chmieleniem 21,5 l - 12,5 Blg , po chmieleniu 17 l - 16 Blg , mój problem to właśnie te 17 l , dlaczego tak dużo odparowało i czy można coś z tym zrobić , ile mniej więcej wody dodać aby uzyskać ok. 12 Blg i czy to jest jeszcze możliwe. Drożdże dodałem przed chwilą . Czy przy następnej warce dodać więcej wody do wysładzania, czy wy dolewacie wody podczas chmielenia , nie wiem czemu u mine aż tyle wyparowało?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.