Jump to content
  • entries
    17
  • comments
    154
  • views
    279296

# 308 Bitter


Dagome

80499 views

Pierwsze z serii dwóch albo trzech piw angielskich.

 

Na początek kolejna próba zrobienia bittera. Niestety wszystkie poprzednie bittery (a uwarzyłem kilkanaście) mniej lub bardziej spieprzyłem. Albo miały jakieś dziwne estry, albo były zbyt płytko odfermentowane, albo przegazowane, albo przechmielone. Swego czasu jak zaszalałem z underpitchingiem - dorobiłem się nawet bananowego bittera.

 

Moja obecna próba będzie jednocześnie testem drożdży Wyeast PC 1469 West Yorkshire Ale.

 

Zasyp:

W miarę prosty z jednym udziwnieniem, czyli słodem tostowym.

Parę lat temu węsząc po anglojęzycznym internecie trafiłem na blog:

 

http://perfectpint.blogspot.com/

 

Prowadzi go całkiem sympatyczny Amerykanin o imieniu Will. W swoim domowym warzeniu preferuje właśnie style angielskie, głównie bittery. Co najważniejsze opisuje także jak poszczególne warki mu wyszły, z czego jest zadowolony, a z czego nie, co chciałby poprawić w przyszłości. Wydaje się być także całkiem ogarnięty sensorycznie, co niewątpliwie zwiększa wartość jego zapisków. I właśnie po tej lekturze postanowiłem spróbować podpiekać słód pale ale w piekarniku. Pomysł w sumie nie jest nowy, bo sporo wcześniej takie i inne eksperymenty opisywał w swoich książkach Randy Mosher.

 

Procedura jest prosta.

Do rozgrzanego do 180°C piekarnika, na blachę zasłaną papierem do pieczenia ciast, rozsypuje się cienką warstwą słód pale ale i praży się przez 30 min we wspomnianych 180°C.

W połowie czasu można słód nieco przemieszać.

Efekt - bardzo przyjemne nuty orzechowe w gotowym piwie.

 

Chmiel:

Drugi raz używam chmielu First Gold. Z pierwszego razu nie byłem zadowolony, ale wiadomo, po jednym razie nie można rzetelnie oceniać. Oprócz typowo angielskiego sznytu piszą, że daje nutę pomarańczy.

Niestety mam go za mało. Ostatnie 100g Styrian Goldings i resztkę East Kent Golding trzymam do Quadrupla, więc muszę użyć czegoś nieangielskiego. Wybór padł na Nelson Sauvin. Wrzucam tylko na goryczkę, więc nie powinien być wyczuwalny.

 

Drożdże:

Test Wyeast PC 1469 West Yorkshire Ale. W jednym ze swoich podcastów na The Brewing Network, Jamil Zainascheff rozpływa się w zachwycie nad tym szczepem mówiąc wprost, że są to najlepsze drożdże angielskie jakich używał w życiu. Chwali je bardzo za kompleksowość smaku, ze świetnym balansem estrów i słodowości. Zważywszy, że Jamil to człowiek, którego warto słuchać - postanowiłem poznać ten szczep. Do dodatkowego porównania pójdzie szczep Wyeast 1318 London Ale III. Ma podobny, niski poziom odfermentowania, więc pasuje. Swego czasu uwarzyłem na nim kilka piw, ale zważywszy że wszystkie popsułem, żadnych sensowych wniosków nie wyciągnąłem.

 

Na marginesie pozwolę sobie podać linki do pierwszej i drugiej części interesującego porównania charakterystyk kilku szczepów angielskich drożdży, zamieszczonego na wspomnianym blogu:

 

http://perfectpint.b...-part-i_28.html

 

http://perfectpint.b...er-part-ii.html

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

18-09-2013 // Warzenie

 

Zasyp: 11,90 kg

 

- pale ale - 9,62 kg (80%) // Castle

- pszeniczny jasny - 1,19 kg (10%) // Strzegom

- tostowy - 0,59 kg (5%) // pale ale Castle, 30 min./180°C

- crystal 145 EBC - 0,59 kg (5%) // Werminster

 

Zacieranie: 1h, 34 min.

 

Słód do 42 litrów wody o temp 55°C, podgrzewam 16 min,

- 66,0°C wzrastająco do 66,7°C - 45 min, podgrzewam 6 min, // ph 5.1

- 70,8°C- 71,2°C - 15 min, podgrzewam 6 min,

- 76°C- 77°C - 5 min.

 

Wysładzanie:

- 42 litry

- odebrane 67 litrów

 

Gotowanie: 82 min.

 

- Nelson Sauvin, szyszka 2012 (11,5 alfa) - 26 gr. / 60 min.

- First Gold, granulat 2012 (8,1 alfa) - 60 gr. / 60 min.

- First Gold, granulat 2012 (8,1 alfa) - 40 gr. / 10 min.

 

- 10 g chlorku wapnia

 

Chłodzenie: 40 minut do 21 st.C. + 1 godzina w zamrażarce.

Z osadem wylane: 4 litry.

 

Drożdże:

 

- fermentor "A" - 26,5 litrów - Wyeast 1469 West Yorkshire Ale - starter 5 litrowy

 

- fermentor "B" - 26,5 litra - Wyeast 1318 London Ale III - starter 5 litrowy

 

Zadane w temp. 17 st.C

 

Wyszło: 51 litry + drożdże ze starterów z niewielką ilością piwa // 13,6°Blg // 40 IBU // 20? EBC

 

Miałem nieco wyższą (tak o ponad 0,5°Blg) wydajność niż się spodziewałem. Chyba wyjdzie coś podobnego do ESB.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

24-IX-2013 // Przelane na cichą.

 

Bardzo możliwe, że zrobiłem głupotę przelewając tak szybko na cichą, ale sprawa wygląda tak, że jeżeli jutro nie uwarzę, to przez najbliższe dwa tygodnie nie będę miał na to czasu. Liczę więc, że co nieco powinno dojść na cichej. Jeżeli dojdzie to super, jeżeli nie dojdzie to spieprzyłem piwo. Na wszelki wypadek ze trzy tygodnie potrzymam.

 

- "A" - 1469 West Yorkshire Ale - fermentacja burzliwa: 6 dni - 17°C - 22°C // odfermentowało do 6 °Blg //

 

- "B" - 1318 London Ale III - fermentacja burzliwa: 6 dni - 17°C - 22°C // odfermentowało do 5 °Blg //

 

Oba fermentory wstawione do piwnicy, temp. 15°C.

 

Oba piwa są oczywiście niedofemrmentowane. Strzelam, że powinny dojść do 3,5-4,0 Blg. O ile dojdą...

Różnica w zapachu z obu fermentorów jest kolosalna. West Yorkshire - znaczny aromat moreli, brzoskwiń i jeszcze czegoś. London Ale III wypada bladziutko. Zobaczymy w gotowym piwie.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15 Comments


Recommended Comments

Ciekaw jestem efektów i Twoich spostrzeżeń, też jestem w takcie poznawania Wyeast 1469 bo sporo się o nim naczytałem dobrego (właśnie fermentuje 2 warkę). Na razie co się nie zgadza to odfermentowanie - o wiele wyższe niż to co mówi Wyeast. Ale jest sporo ciała w piwie mimo niskiej gęstości więc jest dobrze. Zapach z fermentorów był obłędny - takie pestkowe owoce, brzoskwinia morele, coś w ten deseń.

Link to comment

Ciekaw jestem efektów i Twoich spostrzeżeń, też jestem w takcie poznawania Wyeast 1469 bo sporo się o nim naczytałem dobrego (właśnie fermentuje 2 warkę). Na razie co się nie zgadza to odfermentowanie - o wiele wyższe niż to co mówi Wyeast. Ale jest sporo ciała w piwie mimo niskiej gęstości więc jest dobrze. Zapach z fermentorów był obłędny - takie pestkowe owoce, brzoskwinia morele, coś w ten deseń.

Przy przelewaniu na cichą - zapach jest dokładnie taki, jak piszesz. Jestem bardzo ciekaw jak tak znaczne estry wpłyną na balans tego piwa.

Link to comment

No faktycznie, dość szybko przelałeś jeśli chodzi o 1469. Z doświadczenia, co prawda tylko dwóch warek na 1469 zauważam, że te drożdże nie są demonami szybkości, pracują dość wolno. Po 5-6 dniach podnosiłem im temperaturę z 18-19°C do 20-21°C żeby przyspieszyć bo nie chciałem aby fermentacja się zbyt długo ślimaczyła

 

Odfermentowanie ~75% (w obu przypadkach był cukier w zasypie - około 5%)

10,2 -> 2,5 (9 dni)

14,0 -> 3,0 (9 dni)

Link to comment

Miałeś całkiem fajne odfermentowanie. Nie miałbym nic przeciwko, jakby tak zeszło i dla mnie :)

 

Wiem, że mogłem spieprzyć, ale prawdopodobnie przez co najmniej dwa tygodnie nie będę miał czasu na warzenie, gęstwy długo trzymać nie lubię, a ten bitter był warzony także na rozruch drożdży mojej kolejnej warki, której jeszcze nie opisałem, czyli klona Ringwelter Black Sheep.

 

Na cichej w tej chwili fermentor z 1318 powoli bulka, z 1469 nie. W sumie czasem z rurki nie bulka, a i tak powoli fermentuje. Zobaczymy. Jak nie do picia - pójdzie do kąpieli ;)

Link to comment

London Ale III u mnie zawsze były zawsze bardzo czystymi drożdżami, dawały mi bardzo zbalansowane piwa słodowo-chmielowe (oczywiście jeżeli tylko zasyp i chmiel były dobrze dobrane), zdecydowanie przyjemniejszy profil powstawał gdy fermentowałem w granicach 21-22.

I drugie spostrzeżenie, piwo było zdecydowanie lepsze nie świeże a po 3-4 miesiącach, po czym po 6 drastycznie traciły.

Link to comment

U mnie nigdy żaden z wyspiarskich szczepów nie schodził poniżej 3,5. Często kończyły 4-4,5 , przegazowanie nasterowało w butelkach po 9-10 miesiącu, czyli jednak się budziły, ale kto by pił stare bittery :)

Link to comment

Czy nuty orzechowe daje tylko słód pale ale ? Czy podpiekanie innych słodów daje inne efekty ? Czy efekt jest w smaku , czy aromacie piwa ?

Link to comment

Efekt może być i w smaku i w aromacie - pod warunkiem, że nie zostanie przykryty innymi nutami. We wspomnianym Bitterze raczej w smaku.

Nuty orzechowe jak najbardziej można uzyskać ze słodów palonych. Z tym, że Bitter to relatywnie jasne piwo, do którego przecież nie będę sypał angielskiego czekoladowego, więc prażyłem pale ale. Ale jest to technika niestandardowa w tym stylu. Takie widzimisię piwowara :)

Link to comment

A jakie wrażenia z degustacji - piłeś już ?

Pytam , bo jutro przelewam na cichą Brown Ale i będę miał gęstwę 1028 London Ale , może bym coś w sobotę zamieszał w garze wg Twojego przepisu .

Link to comment

A jakie wrażenia z degustacji - piłeś już ?

Pytam , bo jutro przelewam na cichą Brown Ale i będę miał gęstwę 1028 London Ale , może bym coś w sobotę zamieszał w garze wg Twojego przepisu .

Dopiero zauważyłem wpis. Wybacz.

Jak dla mnie chmiel jest do zmiany. First Gold jak na mój gust jest zbyt agresywny. Zbyt mocno dominuje smak i wyłącza słodowość.

Link to comment

Cześć, zainteresowało mnie to prażenie pale ale, mógłbyś napisać jaką część z zasypu prażyłeś a może całość?

Link to comment

cześć, jak myślicie jaką minimalną temperaturę fermentacji można zastosować dla drożdży 1469 West Yorkshire Ale? zastanawiam się jakie drożdże kupić a chciałbym coś angielskiego, mam teraz z 15-16 stopni

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.