Skocz do zawartości

Czesław Warzy!

  • wpisów
    17
  • komentarzy
    154
  • wyświetleń
    281 454

# 308 Bitter


Dagome

84 125 wyświetleń

Pierwsze z serii dwóch albo trzech piw angielskich.

 

Na początek kolejna próba zrobienia bittera. Niestety wszystkie poprzednie bittery (a uwarzyłem kilkanaście) mniej lub bardziej spieprzyłem. Albo miały jakieś dziwne estry, albo były zbyt płytko odfermentowane, albo przegazowane, albo przechmielone. Swego czasu jak zaszalałem z underpitchingiem - dorobiłem się nawet bananowego bittera.

 

Moja obecna próba będzie jednocześnie testem drożdży Wyeast PC 1469 West Yorkshire Ale.

 

Zasyp:

W miarę prosty z jednym udziwnieniem, czyli słodem tostowym.

Parę lat temu węsząc po anglojęzycznym internecie trafiłem na blog:

 

http://perfectpint.blogspot.com/

 

Prowadzi go całkiem sympatyczny Amerykanin o imieniu Will. W swoim domowym warzeniu preferuje właśnie style angielskie, głównie bittery. Co najważniejsze opisuje także jak poszczególne warki mu wyszły, z czego jest zadowolony, a z czego nie, co chciałby poprawić w przyszłości. Wydaje się być także całkiem ogarnięty sensorycznie, co niewątpliwie zwiększa wartość jego zapisków. I właśnie po tej lekturze postanowiłem spróbować podpiekać słód pale ale w piekarniku. Pomysł w sumie nie jest nowy, bo sporo wcześniej takie i inne eksperymenty opisywał w swoich książkach Randy Mosher.

 

Procedura jest prosta.

Do rozgrzanego do 180°C piekarnika, na blachę zasłaną papierem do pieczenia ciast, rozsypuje się cienką warstwą słód pale ale i praży się przez 30 min we wspomnianych 180°C.

W połowie czasu można słód nieco przemieszać.

Efekt - bardzo przyjemne nuty orzechowe w gotowym piwie.

 

Chmiel:

Drugi raz używam chmielu First Gold. Z pierwszego razu nie byłem zadowolony, ale wiadomo, po jednym razie nie można rzetelnie oceniać. Oprócz typowo angielskiego sznytu piszą, że daje nutę pomarańczy.

Niestety mam go za mało. Ostatnie 100g Styrian Goldings i resztkę East Kent Golding trzymam do Quadrupla, więc muszę użyć czegoś nieangielskiego. Wybór padł na Nelson Sauvin. Wrzucam tylko na goryczkę, więc nie powinien być wyczuwalny.

 

Drożdże:

Test Wyeast PC 1469 West Yorkshire Ale. W jednym ze swoich podcastów na The Brewing Network, Jamil Zainascheff rozpływa się w zachwycie nad tym szczepem mówiąc wprost, że są to najlepsze drożdże angielskie jakich używał w życiu. Chwali je bardzo za kompleksowość smaku, ze świetnym balansem estrów i słodowości. Zważywszy, że Jamil to człowiek, którego warto słuchać - postanowiłem poznać ten szczep. Do dodatkowego porównania pójdzie szczep Wyeast 1318 London Ale III. Ma podobny, niski poziom odfermentowania, więc pasuje. Swego czasu uwarzyłem na nim kilka piw, ale zważywszy że wszystkie popsułem, żadnych sensowych wniosków nie wyciągnąłem.

 

Na marginesie pozwolę sobie podać linki do pierwszej i drugiej części interesującego porównania charakterystyk kilku szczepów angielskich drożdży, zamieszczonego na wspomnianym blogu:

 

http://perfectpint.b...-part-i_28.html

 

http://perfectpint.b...er-part-ii.html

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

18-09-2013 // Warzenie

 

Zasyp: 11,90 kg

 

- pale ale - 9,62 kg (80%) // Castle

- pszeniczny jasny - 1,19 kg (10%) // Strzegom

- tostowy - 0,59 kg (5%) // pale ale Castle, 30 min./180°C

- crystal 145 EBC - 0,59 kg (5%) // Werminster

 

Zacieranie: 1h, 34 min.

 

Słód do 42 litrów wody o temp 55°C, podgrzewam 16 min,

- 66,0°C wzrastająco do 66,7°C - 45 min, podgrzewam 6 min, // ph 5.1

- 70,8°C- 71,2°C - 15 min, podgrzewam 6 min,

- 76°C- 77°C - 5 min.

 

Wysładzanie:

- 42 litry

- odebrane 67 litrów

 

Gotowanie: 82 min.

 

- Nelson Sauvin, szyszka 2012 (11,5 alfa) - 26 gr. / 60 min.

- First Gold, granulat 2012 (8,1 alfa) - 60 gr. / 60 min.

- First Gold, granulat 2012 (8,1 alfa) - 40 gr. / 10 min.

 

- 10 g chlorku wapnia

 

Chłodzenie: 40 minut do 21 st.C. + 1 godzina w zamrażarce.

Z osadem wylane: 4 litry.

 

Drożdże:

 

- fermentor "A" - 26,5 litrów - Wyeast 1469 West Yorkshire Ale - starter 5 litrowy

 

- fermentor "B" - 26,5 litra - Wyeast 1318 London Ale III - starter 5 litrowy

 

Zadane w temp. 17 st.C

 

Wyszło: 51 litry + drożdże ze starterów z niewielką ilością piwa // 13,6°Blg // 40 IBU // 20? EBC

 

Miałem nieco wyższą (tak o ponad 0,5°Blg) wydajność niż się spodziewałem. Chyba wyjdzie coś podobnego do ESB.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

24-IX-2013 // Przelane na cichą.

 

Bardzo możliwe, że zrobiłem głupotę przelewając tak szybko na cichą, ale sprawa wygląda tak, że jeżeli jutro nie uwarzę, to przez najbliższe dwa tygodnie nie będę miał na to czasu. Liczę więc, że co nieco powinno dojść na cichej. Jeżeli dojdzie to super, jeżeli nie dojdzie to spieprzyłem piwo. Na wszelki wypadek ze trzy tygodnie potrzymam.

 

- "A" - 1469 West Yorkshire Ale - fermentacja burzliwa: 6 dni - 17°C - 22°C // odfermentowało do 6 °Blg //

 

- "B" - 1318 London Ale III - fermentacja burzliwa: 6 dni - 17°C - 22°C // odfermentowało do 5 °Blg //

 

Oba fermentory wstawione do piwnicy, temp. 15°C.

 

Oba piwa są oczywiście niedofemrmentowane. Strzelam, że powinny dojść do 3,5-4,0 Blg. O ile dojdą...

Różnica w zapachu z obu fermentorów jest kolosalna. West Yorkshire - znaczny aromat moreli, brzoskwiń i jeszcze czegoś. London Ale III wypada bladziutko. Zobaczymy w gotowym piwie.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Ciekaw jestem efektów i Twoich spostrzeżeń, też jestem w takcie poznawania Wyeast 1469 bo sporo się o nim naczytałem dobrego (właśnie fermentuje 2 warkę). Na razie co się nie zgadza to odfermentowanie - o wiele wyższe niż to co mówi Wyeast. Ale jest sporo ciała w piwie mimo niskiej gęstości więc jest dobrze. Zapach z fermentorów był obłędny - takie pestkowe owoce, brzoskwinia morele, coś w ten deseń.

Odnośnik do komentarza

Ciekaw jestem efektów i Twoich spostrzeżeń, też jestem w takcie poznawania Wyeast 1469 bo sporo się o nim naczytałem dobrego (właśnie fermentuje 2 warkę). Na razie co się nie zgadza to odfermentowanie - o wiele wyższe niż to co mówi Wyeast. Ale jest sporo ciała w piwie mimo niskiej gęstości więc jest dobrze. Zapach z fermentorów był obłędny - takie pestkowe owoce, brzoskwinia morele, coś w ten deseń.

Przy przelewaniu na cichą - zapach jest dokładnie taki, jak piszesz. Jestem bardzo ciekaw jak tak znaczne estry wpłyną na balans tego piwa.

Odnośnik do komentarza

No faktycznie, dość szybko przelałeś jeśli chodzi o 1469. Z doświadczenia, co prawda tylko dwóch warek na 1469 zauważam, że te drożdże nie są demonami szybkości, pracują dość wolno. Po 5-6 dniach podnosiłem im temperaturę z 18-19°C do 20-21°C żeby przyspieszyć bo nie chciałem aby fermentacja się zbyt długo ślimaczyła

 

Odfermentowanie ~75% (w obu przypadkach był cukier w zasypie - około 5%)

10,2 -> 2,5 (9 dni)

14,0 -> 3,0 (9 dni)

Odnośnik do komentarza

Miałeś całkiem fajne odfermentowanie. Nie miałbym nic przeciwko, jakby tak zeszło i dla mnie :)

 

Wiem, że mogłem spieprzyć, ale prawdopodobnie przez co najmniej dwa tygodnie nie będę miał czasu na warzenie, gęstwy długo trzymać nie lubię, a ten bitter był warzony także na rozruch drożdży mojej kolejnej warki, której jeszcze nie opisałem, czyli klona Ringwelter Black Sheep.

 

Na cichej w tej chwili fermentor z 1318 powoli bulka, z 1469 nie. W sumie czasem z rurki nie bulka, a i tak powoli fermentuje. Zobaczymy. Jak nie do picia - pójdzie do kąpieli ;)

Odnośnik do komentarza

London Ale III u mnie zawsze były zawsze bardzo czystymi drożdżami, dawały mi bardzo zbalansowane piwa słodowo-chmielowe (oczywiście jeżeli tylko zasyp i chmiel były dobrze dobrane), zdecydowanie przyjemniejszy profil powstawał gdy fermentowałem w granicach 21-22.

I drugie spostrzeżenie, piwo było zdecydowanie lepsze nie świeże a po 3-4 miesiącach, po czym po 6 drastycznie traciły.

Odnośnik do komentarza

U mnie nigdy żaden z wyspiarskich szczepów nie schodził poniżej 3,5. Często kończyły 4-4,5 , przegazowanie nasterowało w butelkach po 9-10 miesiącu, czyli jednak się budziły, ale kto by pił stare bittery :)

Odnośnik do komentarza

Czy nuty orzechowe daje tylko słód pale ale ? Czy podpiekanie innych słodów daje inne efekty ? Czy efekt jest w smaku , czy aromacie piwa ?

Odnośnik do komentarza

Efekt może być i w smaku i w aromacie - pod warunkiem, że nie zostanie przykryty innymi nutami. We wspomnianym Bitterze raczej w smaku.

Nuty orzechowe jak najbardziej można uzyskać ze słodów palonych. Z tym, że Bitter to relatywnie jasne piwo, do którego przecież nie będę sypał angielskiego czekoladowego, więc prażyłem pale ale. Ale jest to technika niestandardowa w tym stylu. Takie widzimisię piwowara :)

Odnośnik do komentarza

A jakie wrażenia z degustacji - piłeś już ?

Pytam , bo jutro przelewam na cichą Brown Ale i będę miał gęstwę 1028 London Ale , może bym coś w sobotę zamieszał w garze wg Twojego przepisu .

Odnośnik do komentarza

A jakie wrażenia z degustacji - piłeś już ?

Pytam , bo jutro przelewam na cichą Brown Ale i będę miał gęstwę 1028 London Ale , może bym coś w sobotę zamieszał w garze wg Twojego przepisu .

Dopiero zauważyłem wpis. Wybacz.

Jak dla mnie chmiel jest do zmiany. First Gold jak na mój gust jest zbyt agresywny. Zbyt mocno dominuje smak i wyłącza słodowość.

Odnośnik do komentarza

Cześć, zainteresowało mnie to prażenie pale ale, mógłbyś napisać jaką część z zasypu prażyłeś a może całość?

Odnośnik do komentarza

cześć, jak myślicie jaką minimalną temperaturę fermentacji można zastosować dla drożdży 1469 West Yorkshire Ale? zastanawiam się jakie drożdże kupić a chciałbym coś angielskiego, mam teraz z 15-16 stopni

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.