Skocz do zawartości

Fermentacja burzliwa chyba cośpopsułem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Otóż w sobote zrobiłem sobie pierwsze piwo (Pale ale) z ekstraktów niechmielonych. Koło godziny 16 zadałem drożdże (Brewferm TOP) i zaniosłem do pokoju (temperatura 22-23 stopni w pokoju) fermentacja zaczeła szaleć :). Ale sobie poczytałem w internecie że zbyt wysoka temperatura zabija drożdże oroz nadaje estrowe smaki., Wiem również że do temperatury otoczenia należy dodać około 2-3 stopni wtedy mamy temp. fermentacji. Postanowiłem więc w niedziele rano przenieść fermentor do piwnicy gdzie mam około 12 stopni. Dziś drożdże nie pracuję :( BLG zeszło z 12 do 5) ale już nie ma bąbelków w rurce. czy to zbyt niską temperaturę dla nich? I mam spowrotem zanieć fermentor do pokoju?

Gdzie dla nich będzie lepiej:

Pokój gdzie temperatura otoczenia wynosi 22-23 stopnie

Piwnica: temperatura otoczenia 12 stopni.

Niestety nie mam termometru ciekłokrystalicznego i nie wiem jaka temperatura panuje w brzedce.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie zepsułeś - przynieś z powrotem fermentor do pokoju, bo 12 stC to za nisko dla tych drożdży - minimum to 15 stC.

jak nie ruszą po ogrzaniu, zostaje ci zabełtanie zawartością w celu poruszenia drożdży z dna i czekanie na koniec fermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bąbelkami w rurce w ogóle się nie sugeruj. Następnym razem zostaw w takiej temperaturze jak miałeś. Żeby zabić drożdże to musiałbyś zagrzać piwo sporo powyżej 30 stopni. Pale Ale to nie lager, estry są w nim jak najbardziej pożądane :) Powodzenia w warzeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.