Skocz do zawartości

Dlaczego warki wszyscy robią po 20L? Czy można 10L?


kiedos

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zacząć przygodę z warzeniem piwa i tak się zastanawiam i czy nie zacząć od mniejszych ilości. Jak mi nie wyjdzie albo nie będzie smakować to 20 butelek do wypicia lub wywalenia a nie 40:)

Chciałbym zacząć od razu od pełnego zacierania, już się naczytałem i naoglądałem filmików (wydaje się to łatwe). Boję się że piwo z ekstraktu będzie gorsze i się zniechęcę. Nawet chciałbym zacząć od jakiegoś sweet stouta aby żona była zadowolona:) (Dobry wieczór z Pinty bardzo jej smakował)

Tak się zastanawiam czy są jakieś przeciwwskazania żeby robić warki 10L z połowy surowców (choć drożdże chyba ciężko otwarte przetrzymywać). Czy ktoś robił takie warki? Czy nie ma kłopotów przy wysładzaniu? Czy są jakieś plusy 20L warek poza mniejszymi kosztami i większą ilością piwa?

 

Ja uważam, tak jak większość wypowiadajacych się w temacie, że warto zrobić jednak co najmniej te 20 literków. Nakład pracy niemal ten sam co przy 10l. U mnie teraz warki 25-30 litrów powstają i tak małe jedynie z uwagi na ograniczenie gara - 40l. :). Możesz być pewien, że piwo będzie o wiele smaczniejsze od koncerniaków, napewno nie będzie gorsze. Co do drożdży - suche możesz spokojnie dzielić. Ja otwarte opakowanie zawijam i spinam spinaczem, wrzucam do woreczka foliowego i przechowuję w lodówce. Nie było problemu, żeby drożdże zepsuły się, niezastartowały.

P.S. Pierwsze dwie warki rozeszły sie u mnie w mgnieniu oka :) Każdy chciał spróbować i tak zostało do dzisiaj, nie mogę ognać sie od degustatorów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedos, skąd jesteś? Jak masz tylko 40 butelek to we Wrocławiu mam dużo więcej do oddania :)

Lubin więc niedaleko:)Dzięki. Nawet chyba do Wrocławia się wybiorę po sprzęt tylko szukam kapslownicy heavy duty i nigdzie nie mogę dostać.

Najpierw zrobię pierwszą warkę i jak wszystko będzie ok to się zgłoszę po butelki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedos

 

W tą sobotę warzę u Ojca w Lubinie, więc jak chcesz popatrzeć na zacieranie i coś się poduczyć, to zapraszam, kontaktuj się przez wiadomość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz robić dziesiątki ale ja proponuje gromadzić sprzet na co najmniej 30l. Zaręczam ze piwo warzone metodą zacierania będzie Ci smakowało i zaraz okaże się ze warki 20l to za mało. Ja tam miałem. .Dlatego kupuj gar 50l z nierdzewki, conajlmniej 2 beczki 50l- 60l z allegro, fermentator 30l z kranikiem i filtratorem z oplotu do filtracji i chłodnice zanurzeniową i zaczynaj.

 

Od siebie tylko powiem, że zrobiłem dwadzieścia kilka warek ~ 20 litrów i...żałuję, że w moim Lidlowym kociołku nie da się większych (no, chyba że jakieś słabe piwko typu pszeniczne, to przy gęstym zacierze uda się wyciągnąć 30 litrów).

 

Gdyby nie to, że warzę w małym mieszkaniu, bez piwnicy i garażu, już bym myślał o zmianie sprzętu na bardziej 'gabarytowy' ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.