Skocz do zawartości

American Barleywine - prośba o pomoc w recepturze


Slonx

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam zabrać się za ten styl, piłem Old Foghorn i byłem wniebowzięty. Nie chcę jednak całkowicie kopiować tego piwa, więc przysiadłem nieco nad BeerSmithem i wysmażyłem coś takiego:

 

Zasyp:

 

Słód pale ale - 6kg

Słód monachijski - 2kg

Carapils - 0,8kg

Caraamber - 0,4kg

Carawheat - 0,2kg

Caraaroma - 0,15kg

 

Planowałbym to zacierać jednotemperaturowo.

 

Chmielenie:

 

Na goryczkę:

Nugget 20g - 60 min

Citra 15g - 60 min

 

Na smak:

Pacyfic gem 30g - 30 min

Citra 20g - 30 min

 

Na aromat:

Amarillo 20g - 10 min

Cascade 30g - 10 min

 

Być może coś jeszcze dorzucić na zimno.

 

Celuję w jakieś 15 litrów 30-35BLG. Prosiłbym o sugestię, co dodać, co odjąć, co pasuje a co nie. Chciałbym, żeby goryczka w smaku była wyraźna i kontrowała słodową słodkość, ale żeby jej nie przykrywała. Chciałbym również, żeby piwo miało ciekawy i złożony bukiet (wiadomo, że przy dłuższym leżakowaniu te aromaty w końcu uciekną, ale żeby parę miesięcy po butelkowaniu jeszcze były).

 

Zastanawiam się jeszcze, jakich drożdży użyć. Patrzyłem na wiki i pomyślałem o WLP001 California Ale albo WLP099 Super High Gravity Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co można się dowiedzieć ze strony browaru to piwo jest robione wyłącznie z przedniej brzeczki

co do chmielenia autorzy zdradzają, że jest to single hop cascade

 

Made only from “first wort,” the rich first runnings of an all-malt mash, three mashes are required to produce just one barleywine brew.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Nie żebym zniechęcał ale prowadzenie fermentacji piwa o tak wysokim blg nie jest proste. Bardzo dobre Barley Wines wyjdą już przy zakresie 24 - 28 i jeżeli do tej pory nie robiłeś zbyt dużo naprawdę mocnych piw (powyżej 22 BLG) to sugerowałbym zacząć z od niższej gęstości. Przy okazji wcześniej się napjesz bo 30+ BLG monster będzie wymagał naprawdę długiego dojrzewania.

 

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Chmielenia to pomnóż razy 2 to co zaproponowałeś.

 

Chciałem nie więcej, niż 15 litrów, więc sądzę, że chmielu będzie akurat.

 

Nie żebym zniechęcał ale prowadzenie fermentacji piwa o tak wysokim blg nie jest proste. Bardzo dobre Barley Wines wyjdą już przy zakresie 24 - 28 i jeżeli do tej pory nie robiłeś zbyt dużo naprawdę mocnych piw (powyżej 22 BLG) to sugerowałbym zacząć z od niższej gęstości. Przy okazji wcześniej się napjesz bo 30+ BLG monster będzie wymagał naprawdę długiego dojrzewania.

 

Czaję. Tyle tylko, że nie chcę jej zrobić od razu i też mi się nie spieszy, mam spory zapas Schwarzbiera, na burzliwej fermentuje mi Roggenbier i Witbier, zatem będę miał co pić. W najbliższych planach mam do uwarzenia Koźlaka, więc to będzie jedno z mocniejszych piw (zastanowię się zresztą nad Doppelbockiem), natomiast zbliżam się do swojej 10 warki i chciałem potraktować ją jakoś szczególnie. Stąd pomysł na American Barleywine.

Chcę mieć kilka piw do dłuższego leżakowania, plus coś naprawdę ekstra. Dla mnie to jest właśnie to ekstra.

 

 

 

 

Czyli ogólnie receptura ok, tylko zasyp może powinien być trochę większy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.