Skocz do zawartości

Mycie i dezynfekcja kega?


bronek

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jest taka opcja, ale słyszałem że zawodowcy czyszczą przez głowicę i to mnie bardzo zaciekawiło :)

Nie samo czyszczenie, ale sposób w jaki się potem pozbyć środka czyszczącego.

Środek czyszczący możesz wypchnąć pod ciśnieniem tak samo jak jak piwo... na Twoim miejscu zastanowił bym się jak go tam umieścić bez wykręcania fittingu.

Będziesz potrzebował drugiego kega np. po pepsi, (w którym rozpuścisz środek jaki wg ciebie będzie odpowiedni) połącz OUT z wejściem gazu do głowicy kega którego chcesz umyć. Wskazówka jest taka, aby wyciągnąć zawór wargowy z głowicy (taka gumka w środku) a w miejscu gdzie wypływa piwo założyć wąż z kranem żeby Cię nie ochlapało. Do kega pepsi IN podłączasz CO2, z którego środek czyszczący/ dezynfekujący, przelewa się kega piwnego. Tyle w teorii, wg mnie dla jednego kega chyba szybciej będzie wykręcić fitting wlać z góry, zamieszać, opróżnić, wypłukać itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię to tak:

odkręcam fiting (już przerobiony tak aby można było zakręcać), płucze bieżącą wodą > płucze wrzątkiem > wlewam wodę z aktywnym tlenem > podpinam głowice odkręcam co2 i zlewam wszystko przez wąż (odpięta kolumna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Jeszcze nie rozbierałem moich kegów, ale z czystej teorii wiem, że rurka z fittingu nie jest do samego dna kega, więc raczej trudno "wypchnąć" całość środka dezynfekującego.

W planie mam przeróbkę kega tzn dospawanie głowicy którą można będzie łatwo odkręcać kluczem dodatkowo 2 zaworki dla co2 i wylotu piwa plus manometr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bronek

zależy ci tylko na opróżnieniu do końca kega- załóż głowicę piwną, wyjmij zawór wargowy, obróć keg fittingiem w dół i wszystko wypłynie przez wlot CO2!

rozważ jeszcze tylko jak wlać piwo do kega bez wykręcania fittingu, tyle rad z mojej strony..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręcić fitting, wlać 2L wody, postawić na palniku, pogotować, resztę wody wylać, wkręcić fitting :) gotowe, prościej sie nie da.

 

 

Da sie znacznie prościej i skuteczniej.... Wlej 2l 5% NaOh o zostaw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.