Skocz do zawartości

Baton

Rekomendowane odpowiedzi

A i przypomniało mi się, że zostało mi 0,5 kg monachijskiego I. Mogę dać np. 3 kg pale ale i 0,5kg monachijskiego?

Tego bym nie robił. Moim zdaniem, ten carapils również możesz całkowicie wywalić z tej receptury i zostawić tak:

 

Pale Ale 3,5kg

Carahell 200g

Pszeniczny jasny 200g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zbliża się moja pierwsza warka. Porywam się na zacieranie, więc proszę kibicować. Zmodyfikowałem nieco pewną recepturę na American Pale Ale, a teraz boje się, że coś jak zwykle "po swojemu" namieszam. Oto moje składniki:

- Słód pale ale Weyermann ® - 5 kg

- Słód Carawheat 0,5 kg

- Słód belgijski karmelowy Cara Gold 0,5 kg

- Cascade 80g

- Tomahawk 80g

- citra 30g - tu moja ingerencja w recepturę. Ile dać i kiedy ? chmielić na zimno ?

- challenger 30g - nie wiem skąd to się wzięło w mojej przesyłce, ale jest. Zostawić na potem, czy wykorzystać ?

 

Zacieranie

20 minut w 51-52°C

60 minut w 66-68°C

30 minut w 71-72°C

5 minut w 78°C

 

Chmielenie

40g Tomahawk + 10g Cascade - 90 minut

20g Tomahawk + 20g Cascade - 15 minut

10g Tomahawk + 20g Cascade - na 3 godziny do studzenia

10g Tomahawk + 30g Cascade - 14 dni (w trakcie cichej fermentacji)

 

Fermentacja

6 dni burzliwa

14 dni cicha

 

 

Powyższe info są z oryginalnej receptury. Gdzie i na jak długo mam wcisnąć dodane przeze mnie chmiele ? Czy fermentacja nie trwa wg przepisu zbyt długo ? Składniki na 24 litry

Edytowane przez Krisowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie potrzebnie namieszałeś w zacieraniu. Zatarłbym wszystko w temperaturze 66-68C (biorąc pod uwagę, jak sam wspomniałeś, że to twoja pierwsza warka). Następnie mash out w 78C i do filtracji.

IMO Gotowanie w 90 minutach również mija się z celem. Z tego co wiem (i sam stosuję z powodzeniem) 60 - 70 min. w zupełności wystarczy. Chmielenie w trakcie cichej fermentacji skróciłbym do 7-5 dni (dłuższe trzymanie chmielu może spowodować wydzielanie się niechcianych aromatów/smaków - tak gdzieś czytałem i również się do tego odnoszę).

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż dużego doświadczenia nie mam to ja bym na twoim miejscu na cichą zamiast Cascade dał tej Citry, ewentualnie połączyć te chmiele. 2 piwa chmieliłem na cichej samym Cascade i nie byłem do końca zadowolony, może w połączeniu z Citrą byłoby lepiej. No i zgadzam się w zupełności z matem co do długości gotowania i czasu chmielenia na cichej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie za dużo karmelowych. kilogram to lekka przesada.

sam bym zacierał bardziej "wytrawnie".

Co do fermentacji, jak nie masz w planach odzyskiwania gęstwy to fermentuj bez zlewania w sumie 2 tygodnie, daj chmielu po tygodniu i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie za dużo karmelowych. kilogram to lekka przesada.

sam bym zacierał bardziej "wytrawnie".

Co do fermentacji, jak nie masz w planach odzyskiwania gęstwy to fermentuj bez zlewania w sumie 2 tygodnie, daj chmielu po tygodniu i gotowe.

 

Wielkie dzięki za rady. Zastosuje się. Karmelowych jest tylko 0,5 kg, Carawheat to słód pszeniczny. Sypnę co mam i dam znać co z tego wyjdzie.

Dam faktycznie citre na cichą, ma wyraźniejszy aromat niż cascade. Wciąż pozostaje pytanie czy mam dodać tego challengera na goryczkę ? Jeśli tak to kiedy ? Nie do końca podoba mi się jego zapach, ale pozostawiam to ekspertom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Jakie zacieranie dać do tego zasypu:

Pale Ale 3kg

Carahell 200g

Carapils 60g

Pszeniczny jasny 200g? A może dać troszkę więcej?

Czy do tego pszenicznego wymagane jest zacieranie w 52* czy może wystarczy na anglika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze raz ja. Z braku Citry zmieniłem trochę chmielenie.

 

słody:

- Pale Ale 4,5 kg

- Carared (40-50 EBC) 0,25 kg

drożdże:

- Safale US-05

 

zacieranie:

66°C - 68°C przez 90 min

76°C

 

chmielenie:

5g Galaxy (14,8%) - 60 min

10g Amarillo (8,9%) - 20 min

10g Centennial (10%) - 20 min

10g Galaxy (14,8%) - 20 min

10g Amarillo (8,9%) - 5 min

10g Centennial (10%) - 5 min

10g Amarillo (8,9%) - 1 min

10g Centennial (10%) - 1 min

 

na zimno:

30g Amarillo - 3 dni

30g Centennial - 3 dni

30g Galaxy - 3 dni

 

Co myślicie?

Edytowane przez Baton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.