Skocz do zawartości

Stout a ph wody


Lary

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że do ciemnych piw (a w szczególności do stoutów) najlepsza jest twarda woda. Jako, że następny mam w planach stout zacząłem robić rozeznanie w kwestii tego co leci w moim kranie.

 

Zakład Centralny SUV Praga - woda średniej twardości

 

mg CaCO3/l - 257,8 (średnia) - 295 (maksymalna)

mval/l - 5,2 (średnia) - 5,9 (maksymalna)

mg Ca +2/l - 103,1 (średnia) - 118 (max)

milimole Ca - 2,6 (śr) - 3,0 (max)

stopnie niemieckie (dH) - 14,4 (śr) - 16,5 (max)

stopnie francuskie - 25,8 (śr) - 29,5 (max)

stopnie angielskie - 18 (śr) - 20,7 (max)

 

Mimo czytania kilku wątków o wodzie nie jestem w stanie stwierdzić co z powyższych parametrów wynika. Czy warto podnieść współczynnik ph przed zacieraniem? Jeśli tak to o ile, którą substancją i w jakiej ilości?

Edytowane przez Lary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to o ile, którą substancją i w jakiej ilości?

 

Z substancji zwiększających alkaliczność wody możesz wybrać węglan wapnia (kreda), która zwiększa zarówno alkaliczność jak i twardość wody (jony wapnia), albo sodę oczyszczoną (wodorowęglan sodu) związek ten z kolei zwiększa tylko alkaliczność wody. W przypadku kredy należy również pamiętać, że bardzo kiepsko się rozpuszcza. Generalnie sole wapnia dodajemy do zacieru, ponieważ niższe pH znacznie ułatwia rozpuszczanie, w przypadku kredy możesz zastosować wodę gazowaną, która też ułatwi rozpuszczanie. Co do ilości to myślę, że bezpiecznie będzie nie przekraczać 10g na 20 litrów brzeczki, z tym że w przypadku kredy należy wziąć poprawkę ze względu na kiepską rozpuszczalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo czytania kilku wątków o wodzie nie jestem w stanie stwierdzić co z powyższych parametrów wynika.
Że mamy (ten sam wodociąg) wodę o twardości 14.4 stopnia niemieckiego, co odpowiada innym wartościom w innych jednostkach cytowanych przez Ciebie.

Ta informacja to za mało. To co Cię interesuje to alkaliczność rezydualna wynikająca z różnicy pomiędzy alkalicznością węglanową(MPWIK jej nie podaje, ale można kupić prosty test akwariowy) i zawartością wapnia i magnezu (można estymować z twardości)

:RA = Alk - (Ca/3.5 + Mg/7)

 

Prosty przykład: woda w Burton - bardzo twarda, woda w Pilznie - bardzo miękka, obie mają RA w okolicach 0-10, czyli nadają się do jasnych piw (Pale Ale, Pilsner)

 

.

Czy warto podnieść współczynnik ph przed zacieraniem?
pH czego? Wody? - nie warto (pH wody ma mały wpływ na pH zacieru). Zacieru - jeśli zejdzie zbyt nisko (na skutek użycia ciemnych słodów) - tak, na tyle, żeby trzymać się w optimum.

 

PS. Tu jest tabelka pozwalająca sprawdzić kolor piwa odpowiadający wodzie: http://www.howtobrew.../images/f83.pdf i instrukcja: http://www.howtobrew...hapter15-3.html

PS2. To powyżej jest z grubsza - rożne słody (nawet tej samej barwy) mają różny wpływ na pH (wpływa na to np temperatura suszenia), więc to tylko z grubsza można oszacować

PS3. Co prawda zawartości Ca i Mg znowu MPWiK nie podaje, ale znając twardość ogólną i węglanową można wyliczyć twardość w takim rozumieniu jak w tej tabelce, wtedy pierwszy krok jej wyznaczenia na podstawie Ca i Mg pomijasz

Edytowane przez tibek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.