Skocz do zawartości

Wyjdzie z tego English IPA?


Warmiński MISIEK

Rekomendowane odpowiedzi

Pszenice właśnie po to się daje by poprawić piane i faktycznie często troszkę pomaga. Wprowadza białka budujące solidność piany. Przerwa białkowa jest po to by dodać do brzeczki w odpowiedniej formie azot budulec dla drożdży. Jednak przy tej jakości słodów jakie są teraz nie jest to konieczne. Wystarczy poczytać trochę "Wiki" i wszystko jasne.

 

No to ten pszeniczny jak często i jak "troszkę" pomaga Twoim zdaniem? Potrzebne mu 0,2 czy kilo w tym jego zestawie z 0,5kg wiedeńskiego?

Bo w "wiki" chłopak tego nie doczyta.

Osobiście pszenicy daje do większości piw na oko ale nie więcej niż 0,5 kg na 20 litrów. Nie jest to drastyczna zmiana wyglądu piany tylko odrobinę jest wyższa, bardziej drobno pęcherzykowa i trochę trwalsza. Na ile jest to uzasadnione trudno powiedzieć czy to tylko przypadek ale 3 warki ostatnie właśnie tak miały a prawdziwy test zrobię kiedyś na Christmas Ale gdzie go nie dałem a pianka była dość kiepska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

FFT zeszło do 3 blg z 17 blg, natomiast całość zeszła do 3,8 i ani drgnie przez 5 dni. Wczoraj dodałem chmiel na zimno. Czy taki rozjazd może być dopuszczalny? Drożdze S-04. Próbowałem lekko pobujać fermentorem, ale nic nie spada. W piątek chcę rozlewać.

Co zrobić z tym fantem?

1. Czy drożdże będą dojadać potem w butelkach?

2. Ile dać glukozy do refermentacji? Teoretycznie 0,8 blg to 4g na butelkę. Chciałem nagazować w okolice 2,2 v. Wg kalkulatora powinienem dodać 121g (24L, 17C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Kegów niestety nie mam. Bo butelek zleje w takim razie i dam ok 107g glukozy (co da 2 v/v) i co jakiś czas sprawdzę nagazowanie. Jak zacznie się przegazowywać, to przeniosę do chłodni do 8°C co powinno zatrzymać refermentację. Chyba, że się mylę, to proszę o sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.