Skocz do zawartości

Nowy browar z Jaworzna


Jonas

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Planuje założenie nowego browaru domowego. Pierwsze 2 warki zaplanowane są na październik, jak będę bliżej kupna sprzętu/rozpoczęcia warzenia, to na pewno wszystko opiszę, żeby się upewnić, czy dobrze rozumiem podstawy sztuki piwowarskiej ;)

 

Tymczasem jednak chciałem zadać pytania odnośnie samego utworzenia browaru. Jako że chciałbym aby robione przeze mnie piwa były jak najbardziej "moje" postanowiłem tworzyć je w "Tolkienowskim" stylu, którego jestem wielkim entuzjastą. To znaczy: Każde z uwarzonych piw dostawało by nazwę bohatera jego książek (jeszcze się nie zdecydowałem czy oprzeć je wyłącznie o LOTRa, czy również rozwinąć o pozostałą twórczość) i na przykład jasne piwa to były by dobre postaci, a ciemne, te złe. Do każdego była by jakaś historyjka, dlaczego ten styl akurat pasuje do tego bohatera. Browar nazywałby się np. The Middle-earth Brewery (robocza nazwa, cały czas myślę nad czymś innym. Etykiety opisane czcionką, znaną z książek lub filmów. Wydaje mi się to dobrym pomysłem, ale mam dwa pytania:

 

 

Czy ktoś nie wpadł już na taki pomysł, niestety jestem nowy tak na forum jak i w temacie i nie mam wystarczającej wiedzy o społeczności piwowarskiej, a nie chciałbym być wtórny.

 

Drugie pytanie dotyczy praw autorskich. Wątpię, aby ktoś kto posiada prawa autorskie do postaci, symboli, nazw czepiał się początkującego piwowara domowego. Aczkolwiek, jeżeli kiedyś bym chciał piwo, bądź etykietę wystawić na jakimś konkursie, to czy nikt nie będzie miał jakichś obiekcji przeciw temu?

 

Tak jak pisałem. Jestem początkujący w dziedzinie piwowarstwa, więc może i mój pomysł i zadane pytania są do kitu/ bezzasadne. Ale kto pyta nie błądzi ;)

Na koniec chciałem dodać, że rozumiem, iż sednem piwowarstwa jest to co jest W butelce a nie na zewnątrz. Jednak chciałbym być zadowolony z całości efektu mojej pracy ;)

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się, żeby w takim przypadku ktokolwiek dochodził praw autorskich, wszak nie będziesz czerpał korzyści materialnych z browaru. W ogóle jak dla mnie bardzo fajny pomysł z takim koncepcyjnym browarem i seriami piw jakoś powiązanych tematycznie. Sam takie coś próbuję ogarnąć (3KE czyli DreiKaiserEcke Hausbrauerei, czyli Browar Trójkąta Trzech Cesarzy, niektóre piwa nazywałem roboczo historycznymi nazwami, nie tylko z historii Trójkąta, ale w ogóle z historii, np. Kristallnacht (monachijskie jasne), Klaus Roman (RIS, na cześć cara Mikołaja II) czy też Rotte Flamme auf Bismarckturm (jako że wieża Bismarcka była bliziutko), ale sporo czasu zajmuje opracowanie własnych, niepowtarzalnych receptur oraz takie skonfigurowanie sprzętu, żeby uzyskiwać powtarzalne wyniki. U mnie trwa to już 3,5 roku :) Niemniej jednak życzę powodzenia nowemu piwowarowi zza bliskiej granicy :):beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.