Skocz do zawartości

Browar Zielonogórzanin


Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) Jako że nastąpiło otwarcie pierwszej butelki mojego AIPA, postanowiłem że założę temat.

#1 Czterej Muszkieterowie AIPA

Nazwa wzięła się od czterech zastosowanych chmieli.

-Ekstrakt Słodowy Jasny Bruntal 1,7 kg
-Muntons Spraymalt Medium 500g
-Cukier Trzcinowy 200g

13 litrów wody

Chmielenie:
Chinook 60' - 10g
Chinook 30' - 10g
Simcoe 10' - 10g
Citra 5' - 10g
Mosaic 5' - 10 g
Simcoe 0' - 10g
Citra 0' - 10g
Mosaic 0' - 10g

Otrzymałem 12l brzeczki 14,5 BLG

Fermentacja:
Safale US-05
Temperatura 12-14 stopni, a więc dolny zakres, spodziewałem się piwa czystego, bez zbytnio wyczuwalnych estrów.

Burzliwa 7 dni, cicha 7 dni. Na cichą wrzuciłem wszystkie chmiele jakie mi zostały, czyli po 10g każdego.

Końcowe BLG - 3,8

Do butelkowania wyszło 10,5 litra, dodałem 52 gramy glukozy w postaci syropu, starałem się aby syrop miał taki sam ekstrakt jak piwo.

Piwo zostawione do nagazowania w 14°C, otwarte po tygodniu.

Degustacja:
Zapach z butelki cytrusowy, słodki. Piwo nalewa się lekko zmętnione, ładny kolor, zostawiam resztkę z osadem na dnie. Piana tworzy się łatwo, jest drobnopęcherzykowa, gęsta. Opada średnio szybko, ładnie oblepiając szkło. Zapach ze szkła intensywny, słodki, cytrusowy. Smak również świetny, goryczka mocna, ale nie zalega, lekka słodowość, cytrusowe smaki chmielu.
1ooq6h.jpg

Podsumowanie:
Jak na pierwszą warkę jestem naprawdę zadowolony, jak tylko kupię taboret i butlę, zacznę w miarę środków finansowych warzyć częściej.

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

#2 - Milk Stout

 

Był to taki trochę eksperyment, chciałem sprawdzić jak wyjdzie jeśli nie dam słodu czekoladowego :)

 

Piwo wyszło nawet ok, nagazowanie zajęło mu 3 tygodnie. 

Zapach z butelki - typowy stout, czuć paloność

Kolor - czarne, lekko zmętnione, nieprzejrzyste

Piana - Beżowa, drobno- i średniopęcherzykowa, na zdjęciu zdążyła się podziurawić, opada dość szybko.

Smak - Nagazowanie niskie, czyli świetne dla stouta. Paloność dominuje, jest goryczka ze słodów palonych i gdzieś w tle chmielowa. Dodatek laktozy sprawił że piwo jest trochę słodsze, pełniejsze, laktozę czuć na podniebieniu. 

Ogólna ocena - 6,5, tyłka nie urywa, ale jest ok

jfzpug.jpg

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

#Cydr 1

 

Cydr z jabłek od kolegi. Jabłka kwaśne. Przepuściliśmy z 55kg przez sokowirówkę i otrzymaliśmy 27l soku. Jako że to sok jabłkowy, zrobiło się dużo osadu na dnie. Odeszło 4,5l. Drożdże Ciderini Strong z dobrze znanego Biowinu. Do butelek poszło z 110g cukru dodanymi w formie syropu. Fajny, lekko musujący, dość kwaśny i lekko gorzkawy. Jeśli nie poruszy się osadu (co jest trudne) bardzo klarowny, wszystko opadło już po 2 dniach. 

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#4 - Weizen

 

Przez przypadek wyszedł mutant. Wydajność wyszła tak duża, że finalnie piwo miało z 15 BLG. No ale wyszło świetne. Czuć goździki i banany, chociaż głównie te pierwsze, piana bardzo dobra. Razem ze znajomymi stwierdziliśmy że to cichy zabójca. Pije się świetnie, a po 2 butelkach zaczyna nieźle uderzać, czułem się jakbym pił porter. Fermentowane w 18°C w przerobionej lodówce, na drożdżach WB-06. Drożdże zeszły dość nisko i zadziwiła mnie flokulacja. Piwo zrobiło się po dwóch tygodniach bardzo klarowne, normalnie jak koncernowy lager, a drożdże stworzyły zbity osad. Nie spodziewałem się tego po nich. Kolor ciemnozłoty, po dodaniu osadu typowy dla weizenów, lekko pomarańczowy. Podsumowując - wyszedł bardzo pijalny, mocny kristallweizen. 

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

#5 - Christmas Ale

 

21°Blg na jednej saszetce S-04? Co tu może się nie udać? No ruszyły pięknie, ale niestety na koniec wyszedł alkohol. Teraz po 5 miesiącach jest już niezłe, kilka osób stwierdziło że smakuje trochę jak cola, albo że czują kardamon mimo że go nie było.


#6 - Belgian Pale Ale

 

Nawet niezłe, może trochę zbyt wytrawne. Według metryczki z konkursu kiszona kapusta, ale nigdzie tego nie było, więc może felerna butelka?

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

#9 - Grodziskie

 

Piwo wyszło świetne, czuć wędzonkę, goryczka bardzo przyjemna, piana sztywna i trwała, normalnie jakby ubić białko z jaja. Cały wysiłek się opłacił. Niestety nie dopilnowałem i nie wyłączyłem dodatkowej grzałki, przez co jakieś 1,5l poszło na podłogę :(

 

Receptura na jakieś 22-23L:

3kg Grodziski Weyermann

1kg Pilzneński Strzegom

 

Zacieranie - godzina w 65°C

 

Lubelski 45g - 60 min

Lubelski 15g - 10 min

 

Drożdże S-33, półtora tygodnia w 18°C

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

#10 Polskie Ale 12°Blg

 

 

Piwo na Sybilli z własnego ogrodu, z małym dodatkiem Perle. Sugerowałem się ilością alfa kwasów w chmielu z aktualnego zbioru.Wyszło nawet nawet, ale trochę za słodkie i za niska goryczka. Widać niepotrzebnie bałem się sypać więcej chmielu na goryczkę, no ale bałem się że wyjdzie niepijalne. Chmiel suszony w przykrytym kartonie na słońcu, nie było skarpety ani innych nieprzyjemnych zapachów. Trzymałem w pojemniku śniadaniowym w lodówce przez miesiąc.

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.