Skocz do zawartości

[Piwny turysta] Hausbrauerei Düll z Gnodstadt


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie, jako miłośnika tradycyjnego browarnictwa, nie ma nic bardziej przygnębiającego, jak bycie świadkiem powolnej agonii browaru. Pal sześć jeżeli to dotyczy browaru, który istnieje na rynku dziesięć lat, ale gdy chodzi browar z długimi tradycjami, łzy od razu cisną się mi do oczu.

DSC06826

Taki obraz przygnębienia i zwątpienia natrafiliśmy w bawarskiej wsi Gnodstadt, położonej w pobliżu miasteczka Marktbreit.

Cicha, spokojna wieś, silnie ukierunkowana na rolnictwo, a w niej kościół z XV wieku oraz…browar z XIX wieku.

Założony został przez rodzinę Düll, która zamieszkiwała te ziemie już od XVI wieku. Z upływem lat, w XVIII wieku rodzina Düll założyła gospodę „Czarny Orzeł” a następnie w 1840 roku browar.

I tak z pokolenia na pokolenie browar był zarządzany przez tą samą rodzinę. Browar ten nigdy nie miał aspiracji stać się prężnym browarem, którego wpływy daleko sięgają za granice powiatu. Zawsze ograniczali się do zapotrzebowania potrzeb wyłącznie mieszkańców zamieszkujących okoliczne ziemie. Nigdy też nie oferowali rozbudowanej oferty piwnej. Zawsze ograniczali się do produkcji Pilsa (4,8% alk.) oraz warzonego raz do roku Kozła (6,8% alk.).

W ostatnim jednak okresie czasu browar produkcja piwa w browarze Düll znacząco spadła. Powodów takiej a nie innej sytuacji jest kilka. Lata nieinwestowania w browar, brak następcy oraz coraz silniejsza ekspansja większych browarów, spowodowała powolną agonię browaru Düll.

Smutek oraz przygnębienie towarzyszyło mi, gdy wizytowałem ten browar. Przewodnikiem po browarze był w jednej osobie piwowar a jednocześnie właściciel browaru, który przepracował tutaj ponad 45 lat. Było widać z jakim przejęciem, oraz pasją opowiadał o swoim upadającym królestwie, pan Sebastian Rank.

Rozpacz. Długo nie mogłem otrząsnąć się po wizycie w tym zakładzie piwowarskim.

Budynek warzelni

Budynek warzelni

.

DSC06834

.

???????????????????????????????

.

DSC06828

.

DSC07502

.

Firmowa karczma browaru "Czarny Orzeł"

Firmowa karczma browaru „Czarny Orzeł”

 


3410 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.