Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, jestem po pierwszym zacieraniu ze słodów na tzw. lenia. Wybrałem lodówkę turystyczną (35 l) jako kadź zacierną. Temperatura super była utrzymywana przez cała godzinę (polecam). Problem pojawia się wtedy gdy trzeba zastosować tzw. wygrzew. Mam pytanie, czy jest on niezbędny ? Co się stanie gdy przejdę do wysładzania bezpośrednio po zacieraniu ? 

 

Przy pierwszym warzeniu, podnosiłem temp dolewając wrzątek, jednak musiałem jej użyć zbyt dużo. Obecnie piwko pracuje na burzliwej :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu, że cała skrobia ulega rozkładowi na cukry proste podczas standardowego zacierania jednotemperaturowego mashout nie daje w zasadzie nic oprócz ułatwionej filtracji (mniejsza lepkość zacieru wraz z wyższą temperaturą).

 

Ja osobiście zacieram w garze, więc lubie sobie skrócić fazę zacierania jednotemperaturowego do ~45 min i potem przez ok. 15 min podgrzewam zacier do 75 stopni ciągle mieszając, nie ma opcji by coś się nie zatarło. Gdybym zacierał w fermentorze/lodówce to pewnie bym to olał i ew. stosował po prostu cieplejszą wodę do wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to super. Ale jak masz już kran w lodówce z oplotem, to nie tracisz czasu na ułożenie się młóta (bo nigdzie go nie przenosisz) , tylko po zacieraniu natychmiast przystępujesz do filtracji i wysładzania :). No to jakieś 40 min zaoszczędzone ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś pomijałem mash out do czasu, aż mi filtracja tak utknęła, że straciłem ze 3h na kombinacje co jest grane i jak juz miałem się poddać, gdy sytuację uratował porządny wygrzew do 78C. Od tego czasu robię zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.