Jump to content

Porter chili


tomasznet

Recommended Posts

Uwarzyłem ostatnio ok 50L portera bałtyckiego 22 Blg, w chwili obecnej piwko jest na burzliwej lada dzień będę zlewał na cichą. Planuje do ok 15 L dodać papryczki chili habanero i ewntualnie jakiś chmiel (USA) na aromat.  Moje pytanie ile papryczek dać na 15 L i w jakiej formie, czy warto dodać chmiel (USA) na cichą.

Link to comment
Share on other sites

Papryczki chili są ciężkim dodatkiem, który warto dodawać pod siebie. Mój chili RIS dla mnie jest ok, akurat wyraźnie czuć chili tak jak lubię, dla kogo innego był ok, dla innej osoby trochę za mocno piekący, a ktoś nie był w stanie dopić na pół małej butelki 0,33l.

Jeśli nie dodałeś papryczek do gotowania, to możesz pociąć papryczki, wygotować je w wodzie, odcedzić i dodawać do piwa odmierzone ilości płynu, aż osiągniesz zakładaną ostrość.

To ile dodać papryczek zależy m.in. od tego czy są świeże, suszone, z własnych zbiorów czy kupne.

Ja dodałem do gotowania 10g utartych suchych papryczek chili z tygodnia azjatyckiego w lidlu (birds eye, 100-225tys. Scoville'a) i piwo jest wyraźnie ostre, ale nie za ostre dla osoby, która bardzo lubi ostre żarcie.

Dla innych piwo jest za ostre.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli masz suszone papryczki wrzuć ze 4 sztuki na cichą. W efekcie otrzymasz bardzo ostre piwo, ale jeszcze dające sie wypić.

Takie jest moje zdanie, wnioskująć na własnych doświadczeniach.

Edited by elpolako
Link to comment
Share on other sites

Chmieliłem swojego risa po amerykańsku zarówno na goryczkę jaki i aromat oraz na zimno. Na goryczkę warto bo ma ona fajniejszy charakter niż np po Magnumie. Aromat i na zimno wg mnie szkoda zachodu. Nic nie zostaje.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.