Skocz do zawartości

[Piwny turysta] Schloßbrauerei Rheder ze wsi Rheder


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu powróciłem z wyjazdu o którym długo marzyłem. Nie był to ani egzotyczny kierunek, ani też destylacja, która przyciąga rzesze turystów. Była to wycieczka, od której może powinienem rozpocząć trwającą kilkanaście dobrych lat moją wędrówkę po Niemczech. Cóż to za ziemie, zapytacie? Otóż jest to Nadrenia ze wszystkimi ziemiami do niej przylegającymi. Nie dość, że okolice te obfitują zapierające dech w piersi widoki, to dodatkowo (a może przede wszystkim) funkcjonują tutaj takie browary, które stawiam na równi z moimi ukochanymi bawarskimi browarami.

DSC03936

Zapraszam was dzisiaj na wycieczkę po browarze, który był dla mnie niejako jedynym z głównych impulsów, aby wybrać się do Nadrenii.

Mowa o Schloßbrauerei Rheder, który został założony w XVII wieku na terenie miejscowego zamku.

Nie dość, że okolice te kipią wręcz od niebywale pięknych pejzaży, to wieś a wraz z nim cały zamkowy folwark, tworzą w całości wręcz idylliczną krainę.

Podobnie ma się rzecz i z samym browarem.

Otóż, jak mało który browar znajduje się w całości na terenie historycznych murów. Gdy się wędruje po nim, ma się wrażenie że przenosimy się w czasie o przeszło sto lat. Pomijając już fakt, że browar nie stosuje już techniki otwartej fermentacji,to całość wywarła na nas ogromne wrażenie.

Przepiękna warzelnia a tuż koło niej, pomieszczenie kolumnowe zwieńczone łukowatym sufitem, które na co dzień pełni rolę działu fermentacyjnego. Podobnie ma się rzecz z pozostałymi pomieszczeniami browaru. Wszędzie da się poczuć zapach gotowanej brzeczki, które na dodatek jest okraszone aurą fascynującej historii.

Niebywałe, że jeszcze takie browary ostały się do naszych czasów!

Podobnie ma się rzecz, z ofertą browaru.

Z początku wydawało mi się, że browar, który produkuje rocznie 20 tysięcy hektolitrów ograniczy się dwóch maksymalnie trzech rodzajów piwa. Okazało się, że byłem w dużym błędzie.

Otóż browar jak przystało na browar mocno zakorzeniony w niemieckiej tradycji, warzy takie smakołyki, jak: Hell (4,9% alk.), Pils (4,9% alk.), Hefe Weizen (5,0% alk.), Marzen (5,3% alk.), Dunkel (5,0% alk.) oraz Doppelbock (7,3% alk.).

Powiecie – NUDA! Możliwe. Tyle tylko, że ta „nuda” jest na tyle fascynująco dobrze uwarzona, że chce się ją pić hektolitrami. Genialne rzemiosło, którego nie ukrywam brakuje mi na co dzień w naszym kraju.

Gorąco zachęcam was, do zapoznania się ofertą tego browaru. Z pewnością nie pożałujecie!

DSC03960

.

DSC03958

.

DSC03945

.

DSC03948

.

DSC03946

.

DSC03956

.

DSC03955

.

DSC03934

.

DSC03978

Pils

 

.

DSC04083

.

DSC03957


4301 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.