Skocz do zawartości

Sweet Stout na orange sweet stout, co dodać?


amrish

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym na święta uwarzyć sweet stouta z 2x większą ilością laktozy (1kg zamiast 500g) oraz dodatkiem imbiru, cynamonu i pomarańczy. Nastaw na 20l. W zamyśle pomarańcza ma być przeciwwagą dla laktozy, a imbir i cynamon dopełnić ją i nadać charakter świąteczny.

Mam już kupione skórki słodkiej pomarańczy oraz marokańską wodę z kwiatu pomarańczy.

 

Teraz pytania.

1 Czy taka ilość laktozy będzie dobra? Nie chcę przesadzić ze słodkością. Receptura jest na 14blg / 20l.

 

2. W jakiej postaci i kiedy dodać pomarańczę? Obawiam się, że ekstrakt np jak do ciasta nada piwu sztuczny aromat. Na pewno dodam suszonych skórek pomarańczy jednak też nie wiem ile tego.

 

3 Może jeszcze jakieś inne przyprawy będą pasować do konwencji?

 

Być może ktoś z was ma doświadczenie w warzeniu podobnego wynalazku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laktoza, to nie tylko słodkość. Weź pod uwagę, że większość dorosłych osób cierpi na niedobór laktazy i u nich po spożyciu piwa z takim stężeniem laktozy mogą pojawić się wzdęcia i biegunka. Chociaż z drugiej strony, możesz odnieść sukces terapeutyczny u osób cierpiących na zaparcia ;-)

 

Wysłano z Commodore 64

Edytowane przez mirfak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeże skórki pomarańczy na koniec gotowania. Choć czy to będzie kontrować laktozę to mam wątpliwości. Moim zdaniem jeszcze bardziej podbije odczucie słodyczy.

 

A pasować będą wszystkie takie piernikowe/korzenne przyprawy. Gałka muszkatołowa, ziele angielskie, goździki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz podbić aromat pomarańczy to trochę amerykańskiego chmielu daj na aromat ale nie za wiele by nie zdominował przypraw. Poza tym ostatnio wpadłem na pomysł by refermentację robić sokami owocowymi... Niestety jeszcze nie robiłem tego więc nie wiem ile byś musiał sobie tych pomarańczy wycisnąć. Chyba najlepiej by było zobaczyć ile blg ma taki sok i obliczyć... A ja bym dodał jeszcze trochę lukrecji i anyżu ale nie wszyscy to lubią. Poza tym wszystkie dodatki możesz dać na zimną więc poeksperymentuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Masz recepturę na 14 blg ale to jest liczone z laktozą czy bez ? 1kg laktozy na 20l da ci prawie 3 blg. Pamiętasz o tym prawda ?

 

Tak jak kolega Oskaliber powiedział, świeża skórka pod koniec gotowania. Ja używam w postaci zestu. Nigdy nie dodawałem aromatów do ciast bo mi to jakoś nie gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.