Jump to content

17.12.2016. - II Świdnicki Konkurs Piw Domowych w Biała Dama Multipub


Recommended Posts

W jury 2. Konkursu Piw Domowych zasiądą: Rajmund Komosiński z Dolnośląski Oddział PSPD, Dobiesław Karst z Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rafał Harchala z Browar Świdnica, Norbert Karwowski z Browar Świdnicki oraz Michał Ogrodziński z BIAŁA DAMA Multipub. Piwa w ilości 3 sztuk z każdej kategorii należy dostarczać do BIAŁA DAMA Multipub do dnia 9 grudnia 2016r. wraz z etykietami zawierającymi: imię, nazwisko i kontakt do piwowara, deklarowany styl, parametry min.ekstraktu i alkoholu, skład oraz kategorię konkursową. W przypadku niepodania kategorii piwo zostanie przypisane do kategorii wybranej przez skład sędziowski.
 
Ogłoszenie wyników nastąpi podczas 2. Konkursu i Spotkania Piwowarów w dn. 17 grudnia 2016r. Przewidziano dyplomy i atrakcyjne nagrody. Kto był w zeszłym roku ten wie, że warto. Biedniej nie będzie ;)
 
Wciąż poszukujemy smaków historycznego piwa świdnickiego, uznawanego za najlepsze w całej średniowiecznej Europie (jego historia spisana przez Krzysia na http://www.browar.biz/forum/archive/index.php/t-1310.html).Swoje interpretacje prosimy przemyśleć, zwłaszcza chmiel nowofalowych odmian, bo 60% oceny będzie dotyczyło zgodności z kategorią konkursową. Podając garść informacji, liczymy na Waszą kreatywność :) Ciekawostką jest, że już od czasów średniowiecza zmora piwowarów był niechciany aromat dymu w zasypie. A oto cztery kategorie konkursowe:
 
1. Marcegis (Marcegorz, Marsegis) - ciemne piwo dolnej fermentacji, typowo jęczmienne z jasna pianą. W czasach średniowiecza stosunek wody do jęczmienia wynosił 4700/3500 litrów. Od samego początku piwo to zawierało lokalny śląski chmiel, zazwyczaj pochodzący z Ziębic lub Gliwic.
 
2. Schops - jasne piwo pszeniczne górnej fermentacji, popularne w XV-XVI w., również chmielone rodzimymi odmianami.
 
3. Podpiwek (Fuderick vel Friederick) - łagodny napój alkoholowy pochodzący z odpadów jęczmienia po ciemnym Marcegisie, bardzo smaczny i cieszący się wysoką renomą ówczesnych piwoszy.
 
4. Zakazane - piwo zabronione przez władze miejskie, warzone dla uboższych obywateli z dodatkiem słodów owsianych i żytnich.
 
Oraz - GRAND PRIX 2017 - zwycięskie piwo w klasyfikacji generalnej.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.