Jump to content

Kształt mieszadła do zacierania


Kòpôcz

Recommended Posts

Witam serdecznie;
Dziękując za przyjęcie tu skrobię pierwszego posta. Długo Was podglądałem, czerpałem... Formalnej powitalni nie ma, więc ckliwą pieśnią nie będę dalej tematu wypełniał.

Na spokojnie buduję sobie mikrobrowarek poważniejszy niż garnek i mieszadło ręczne. Zatrzymałem się na etapie kształtu ramion mieszadła – nie mam przekonania, które wybrać. Tu przywołam jedną z niewielu opinii nt. wydajności różnych kształtów mieszadeł:
 

Mieszadło turbinowe, łopatkowe, czy śmigłowe pojawia się na forum najczęściej. Jedno-, dwu- lub trzypiętrowe (...)

Niestety według nieistniejącej chwilowo strony Zakładu Inżynierii Procesowej "Mieszanie to nasza pasja", jak i w według własnych obserwacji, działa tylko przy bardzo szybkich obrotach, a napowietrzania zacieru staramy się unikać. Sprawdzałem mieszadło kolegi, po 3 łopaty na dwóch poziomach - różnice temp. przy włączonym mieszadle w różnych miejscach garnka 40l na taborecie gazowym 7,5kW dochodziły do 7st.

Trzeba zrobić mieszadło kotwicowe lub ramowe, czyli mieszadło wolnoobrotowe.


Prawdopodobnie istotnym jest, że planuję grzać grzałką opaskową, być może wspieraną palnikiem kuchennym, ale raczej tylko na etapie warzenia. Garnek to jeden z wariantów popularnej nierdzewnej 36-ki.
Czy opisane wyżej zjawisko jest typowe, czy może dotyczy tylko „kolegi”, bo może np. kąt natarcia łopat był za mały/duży?
Jakie są Wasze doświadczenia dot mieszadeł? Jaki kształt łopat byście polecili jako optymalny? A może jest ktoś, kto używa mieszadła wstęgowego, albo globusa?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Staram się niczego w pośpiechu nie robić, chętnie poczekam więc na efekt ewentualnej dyskusji.

Link to comment
Share on other sites

Również buduję zestaw od początku i aktualnie mam w fazie testów mieszadło jak na zdjęciach i radzi sobie super: sprawnie zgarnia zacier sprzed grzałek i z dna kierując go do góry. Nawet przy niskich obrotach (ok. 35 obr/min) cyrkulacja jest dość intensywna. Jest trochę zabawy z wykonaniem takiego, ale chyba warto :-).

 

 

post-16323-0-62403900-1477248406_thumb.jpg

post-16323-0-88200900-1477248416_thumb.jpg

post-16323-0-25293700-1477248426_thumb.jpg

post-16323-0-37958800-1477248457_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

O czymś podobnym myślałem, wydaje się mieć to sens przy opasce - odbiera "nagrzane" ziarno do środka. Te środkowe łopaty chciałem także ustawić w kierunku podnoszenia zasypu ku górze. U Ciebie jednak są pionowo - jakoś to usprawnia mieszanie? Jakiej szerokości masz te łopaty?

Link to comment
Share on other sites

Część łopaty jest pod kątem a część pionowo, przez co zacier kierowany jest wyżej niż tylko przy ustawieniu pod kątem, poza tym mamy dzięki temu większą sztywność mieszadełka. Część zgarniająca zacier od dołu zagięta ma 25 mm, część pionowa: 15 mm, od boku jest to odpowiednio 20/10mm. Mała łopatka środkowo ma za zadanie dodatkowo przemieszać zacier, czy działa to nie wiem, na pewno nie przeszkadza ;). Wymiary częściowo ustalałem pod matrycę, jaką mam w prasie krawędziowej i chyba dobrze wyszło, szczególnie, że pierwsze, prototypowe mieszadło nieopatrznie wygiąłem nie w tą stronę co trzeba, całe szczęście wypaliłem "mały" zapas na próby :-)

Edited by Browar Drzewo Jeżozwierza
Link to comment
Share on other sites

Dzięki wielkie. U mnie w grę wchodzi tylko spawanie - brak dostępu do takiego jak Twój warsztatu, więc chyba te pionowe będę musiał odpuścić sobie. Może szersze łopaty przeniosą zacier ciut wyżej/dalej. Nie mniej jednak zanosi się na Ctrl+C ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.