Jump to content

Jedna warka - wiele schematów chmielenia na goryczkę


314wo.pl

Recommended Posts

Zastanawiam się, czy można by było przy jednej warce zastosować 2 lub więcej różnych chmieleń na goryczkę. Wiadomo, że na goryczkę, to do kotła, ale jakbym tak całą warkę gotował bez chmielu, a gdzieś z boku, w oddzielnych garnkach gotował różne chmiele, albo chociażby wrzucane do kotła w różnym czasie. No i potem, po gotowaniu podzieliłbym warkę na dwie części i każdą z nich zasilił tym chmielowym wywarem, co go gotowałem obok.

Może ktoś już tak próbował. Czego można się spodziewać? Jak bardzo rezultat będzie odbiegał od tego, gdybym chmiel gotował w brzeczce.

Link to comment
Share on other sites

Nalej do garnka wody, wrzuć połowę porcji rosołowej kurczaka, gotuj, dodaj pokrojoną w kostkę marchewkę gotuj jeszcze trochę. W innym garnku (jednocześnie z pierwszym) gotuj tylko tę drugą połowę porcji rosołowej w połowie ilości wody jaka była w garnku 1, a w osobnym zagotuj taką samą ilość wody i dodaj pokrojoną w kostkę marchewkę (dla zbliżenia wyników możesz użyć tej samej marchwi przekrojonej na pół). Po zakończeniu gotowania do garnka 2 z wywarem z kurczaka, dolej wody gotowanej z marchewką. Porównaj smak tej mieszanki ze smakiem "rosołku" z garnka 1, a jeszcze lepiej: porównaj smak marchewki. 

Mniej więcej o to pytasz.

WSZYSTKO co znajduje się w gotowanym roztworze ma wpływ na efekt końcowy. Substancje z brzeczki przechodzą do chmielu (część tam już zostanie), a wypłukują inne, w tym takie, których sama woda nie wypłucze (nie pytaj jakie, aż tak się nie znam :D ). Chmielenie pomaga też uzyskać przełom białkowy, którego obecność daje nam nadzieję na uzyskanie klarownego piwa.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam doświadczenie z chmielenia w 5litrowym garnku. U mnie szło osobno zagotowanie ekstraktu, a potem osobno gotowanie chmielu. Chmiel był gotowany w lekko osłodzonej zupie zawierającej popłuczyny z puszek i ewentualnie glukozę. Efekty: jeśli chodzi o goryczkę (jej poziom i charakter) to skłonny jestem zaryzykować stwierdzenie, że różnice o ile występują, to bardzo niewielkie względem chmielenia w pełnej objętości brzeczki. Natomiast jest spora różnica w efektach chmielenia na smak i na aromat 0'. Smaki i aromaty chmielowe są dobrze wyczuwalne w piwie przez ok. 2 tygodnie po zabutelkowaniu. Potem szybko ulatują.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.