Skocz do zawartości

Pleśń!


needmorehops

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,

 

pomóżcie mi droga gawiedzi z problemem który dziś odkryłem w mojej warzelni, a wlasciwie w fermentowni (lodówce)...

 

Od początku.  Mój nano-browar mieści się w piwnicy domu w którym nie przebywam na co dzień, toteż wpadam tam tylko przy okazji warzenia lub doglądania fermentacji. Swoje piwska fermentuje w lodówce do której podłączyłem sterownik STC-1000, lodówka ma także oddzielną komorę z zamrażarką którą jak rozumiem zasila ten sam agregat.

Fermentuje sobie akurat w lodówce jakieśtam Ale w 18°C, w piwnicy temp. jest teraz podobna więc agregat właściwie się nie włączał.

Zapomniałem niestety o tym, że w zamrażarce miałem zamrożoną brzeczkę na starter która to raczyła się oczywiście rozmrozić i wykapać na dno zamrażarki. Otwierając dzis drzwiczki od zamrażarki dostałem w ryj kolonią zarodników pleśni, a oczom mym ukazał się piękny futrzasty dywan w kolorach sera Lazur. Nie mam fotek, ale całkiem fajnie to wyglądało.

No i teraz pytanie - czy ktoś zna skuteczny sposób na pozbycie sie tych grzybów? Póki co jeszcze tego nie usunąłem, odłączyłem termostat i włączyłem mrożenie na maxa z nadzieją że mróz wybije te gnidy, potem to jakoś zeskrobie i pewnie czymś spsikam. Czym zatem najlepiej?

No i mam jeszcze jedną obawę -  chmura którą oberwałem zapewne osadziła się na sprzętach, ścianach itd. Warzelnia jest mała, jakieś 3x2m. Co radzicie? Wietrzenie cos tu da? Dodam że w warzelni raczej nie jest wilgotno (o ile akurat nie warzę) i nigdy żadnych grzybów itd. nie było. 

 

Wiem że to wszystko brzmi głupawo, ale serio będę wdzięczny za porady. Miałem warzyć przy weekendzie, ale chyba jednak odpuszczę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Preparaty antypleśniowe powszechnie dostępne - np. do zwalczania pleśni w łazience. Domowy sposób, to ocet - spryskać wszystko jak leci, po wcześniejszym usunięciu mechanicznym. Lampa UV też się dobrze spisuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nada się do mordowania grzybów?

 

nadaje się ale w tym przypadku jak to byś chciał zrobić?

 

spsikać roztworem, zostawić na trochę i potem wytrzeć. Ale jeśli to nie jest "mocniejsze" niż zwykły preparat na bazie chloru, taki jak można dostać w markecie budowlanym to odpuszczę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.