Jump to content

udarr

Members
 • Posts

  873
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by udarr

 1. udarr

  udarr

 2. Piszczał komuś kiedyś reduktor? Albo drżała wskazówka? Zastanawia mnie to bo od nowości wypchnął ledwie jednego kega. Dzieje się tak przy końcówce dobijania ciśnienia, czyli jak ustawiam przykładowo 1.5bar to przez chwilę słychać jak gaz leci normalnie ale pod koniec wskazówka zaczyna nieco szaleć a z reduktora wydobywają się dziwnie dźwięki. Przy pierwszym kegu tak nie było.
 3. Ludzie zazwyczaj są tak zaskoczeni samym faktem spożywania piwa domowego, że jeśli tylko nadaje się do picia to odbiór jest pozytywny bo każdy się chyba spodziewa gazowanej wody po kiszonych ogórkach.
 4. Wygląda na to, że ammonia to NH3 jednak nadal nie jest to aminokwas.
 5. Nie wiem czy dobrze kombinuję i czy dobrze rozumiem Twoje wątpliwości ale NH4+ sam w sobie nie jest sola amonową więc z tego co zacytowałeś nie wynika, że NH4+ jest przez drożdże preferowane jako związek azotowy stąd może z tego powodu znajduje się dopiero w grupie C. Trzeba do niego dorzucić resztę kwasową np. Cl od solnego i dopiero wtedy mamy sól amonowa w postaci NH4Cl, czyli chlorek amonu. Ale czy na pewno i czemu przykładowy NH4Cl jest bardziej preferowany niż NH4+ nie mam bladego pojęcia. Natomiast zastanawia mnie czemu w ogóle NH4+ został wrzucony do tabelki z aminokwasami?
 6. o co chodzi z długim wysładzaniem i gushingiem z tego powodu?
 7. Typ fermentacji : górna Zakres temperatur fermentacji : 18-21 st.C Stopień odfermentowania : 76-83% Flokulacja : średia/wysoka Tolerancja alkoholu w piwie : 12% ABV Profil smakowy : szczep dedykowany do wytrawnych piw górnej fermentacji w stylu west coast. Neutralny profil smakowy współgrający z amerykańskimi chmielami, szybka praca i wysokie odfermentowanie, dobra flokulacja. Szczep polecany do piw w stylach : West Coast IPA Profil szczepu zbliżony do : WYEAST 1217-PC West Coast IPA™ https://www.fermentum-mobile.pl/portfolio-item/fm54-goraczka-kalifornijska/
 8. Ja trzymam w zwykłych skrzynkach.
 9. Jak problemem jest wyłącznie brak możliwości schłodzenia standardowego corneliusa to może lepiej kupić małą schładzarkę w cenie dwóch chińskich kegów 5l?
 10. Może chociaż u mnie najlepiej wychodzi połączenie whirpoola z zimnym. Próbowałem i samego whirpoola z dużą ilością chmielu jak i dużej ilości chmielu na zimno i w żadnym przypadku efekt nie był taki kompletny jak przy połączeniu tych metod. Samo chmielenie na zimno daje bardzo rześkie i świeże aromaty, szczególnie przeprowadzone w nieco obniżonej temperaturze ale skutkuje moim zdaniem brakami w ogólnym odczuciu 'flavor' czego u nas chyba odpowiednikiem jest smakowitość
 11. Nie za dużo karmelu a za mało palonych? Jak chcesz dobrego risa to pomóż drożdżom i użyj gęstwy bo inaczej to te bajery jak płatki i napoleony mogą nie mieć sensu.
 12. Piwo wyszło z butelki w sposób spektakularny czy powoli się pieniło? Jeśli chodzi o aromat, smak i wygląd to wszystko jest ok?
 13. Użyj kalkulatora najlepiej. Tak na oko to jedna nieco za mało a dwie za dużo.
 14. Amerykanie z tego co wiem chętnie stosują no chill i piwka pewnie smaczne warzą, a wanna to kilkunastokrotnie szybciej schłodzona brzeczka więc powinno być jeszcze lepiej w teorii. Mi natomiast przy metodzie no chill i sporych ilościach granulatu na flameout wychodziła łodyga i trawa, po przejściu na chłodnicę była znaczna poprawa. Nie wiem w czym tkwi problem, może w świeżości chmielu, może jeszcze gdzieś indziej?
 15. To tylko dodam od siebie kolejny punkt: 7. Gotowanie roztworu wody z cukrem i tak nie ubije ewentualniych form przetrwalnikowych drobnoustrojów. Ale na pewno nie zaszkodzi Sam gotuję i zakażenia z tego tytułu nie miałem, szwagier ogólnie chwalił więc metoda pewna
 16. Jak ja dałem 25g płatków do 16l piwa to po dwóch tygodniach bardzo dużo wniosły, na tyle dużo, że je odłowiłem. Myślę, że nawet zmniejszenie ilości z 50g do 20g to nie jest optymalne rozwiązanie. Czemu się tak bronisz przed kostkami? Przypuszczam, że oglądałeś wykład Czesława o drewnie w piwie.
 17. Coś z tym blg jest nie halo. Błąd pomiaru lub błąd pamięci
 18. Czysta woda się po prostu nie przypali, co innego gęsty zacier. Chyba nie zrozumiałem tego przykładu.
 19. Kolega ma nowy szczep drożdży endotermicznych
 20. W kwestii gęstwy to wszyscy robią tak: warzysz słabe piwo -> przelewasz je na cichą czy tam od razu jakoś butelkujesz -> masz gęstwę do mocnego piwa. Ewentualnie możesz uśmiechnąć się do piwowarów z okolic czy to znajdując ich na mapce czy pisząc w sprawie gęstwy w specjalnym temacie, może ktoś akurat będzie miał czym się podzielić.
 21. Gdzieś ostatnio czytałem artykuł, może nawet link był tu na forum, że naukowcy wskrzesili drożdże z piwa odnalezionego na wraku jakiegoś statku, który zatonął ze 200lat temu A tak poważniej to nie wiadomo co będzie po tym pół roku, na pewno jakieś komórki drożdżowe przeżyją tylko pytanie ile im czasu zajmie nagazowanie piwa jeśli w ogóle to się uda. Na pewno dodanie świeżych drożdży jest pewniejsze w tym przypadku tak jak piszesz. Skoro kalkulator pokazuje, że 2 paczki to daj 2 paczki. Weź pod uwagę, że już sam duży ekstrakt działa dosyć destruktywnie na komórki drożdżowe bo ciśnienie osmotyczne, szok itd więc pewnie trochę ich zginie już na starcie, dalej roboty też nie mają łatwej. Dlatego swoją drogą znacznie bardziej, żeby nie powiedzieć wyłącznie, do mocnych piw zaleca się świeżą gęstwę a nie suchary z paczki.
 22. W jaki dokładnie sposób chcesz stwierdzić, że zostało 1blg do przefermentowania a nie 1.5 i bez kasku nie podchodź?
 23. No to mniej więcej tyle będzie chociaż jak dla mnie to i tak za dużo.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.