Skocz do zawartości

pomiary areometr - refraktometr


Kurt

Rekomendowane odpowiedzi

Zmierzyłem próbkę FFT, brzeczka nastawna - 13 Brix, wyniki:

 

Pomiar refraktometrem : 7,2 Brix (po przeliczeniach z tabeli toolkit = 3,8 Plato)

Pomiar areometrem: 3,2 Plato.

Jak widać rozrzut nie jest w tym przypadku tak duży. Mam cały czas wątpliwość co do wskazań areometru. Jaki pisałem wcześniej, robiłem pomiary testowe (na 5,10 i 15 Plato) moim (Biowin) i pożyczonym (Fracja - większy z menzurką na podstawce) i wyniki w przypadku zawartości cukru były identyczne. Jednak przy pomiarze czystej wody, mój areometr wskazuje jeden stopień powyżej zera, co by mogło sugerować konieczność robienia korekcji. I teraz nie wiem, czy na tyle fałszuje wskazania przy zawartości cukru, że korekta sama się wykonuje w cudowny, nie zaplanowany sposób...

Chyba nie pozostaje mi nic innego jak zakup innego areometru.

Też jestem na etapie ogarniania refraktometru. Z tego co wyczytałem wynika, że na podstawie pomiarów próbek roztworów cukru stołowego nie można wyznaczyć współczynnika korekcji, ponieważ wyniki powinny być identyczne dla areometru i refraktometru. Bierze się to z tego, że cukier stołowy to prawie czysta sacharoza, a refraktometr jest właśnie do pomiaru zawartości sacharozy w roztworze. Natomiast brzeczka jest roztworem innych cukrów, które inaczej załamują światło w refraktometrze. Stąd bierze się właśnie potrzeba wprowadzenia korekcji do wyniku pomiaru. Najczęściej spotkałem się w wartością tego współczynnika równą 1,04, nie sprawdzałem tego, bo mam zbyt małą roździelczość podziałki na areometrze. W zasadzie sprawdziłem tylko czy refraktometr dobrze działa mierząc próbki 20% roztworu sacharozy i wody destylowanej.

Jeśli twój areometr przekłamuje wynik na czystej wodzie to trochę dziwne, że pokazuje te same wartości co pożyczony areometr i refraktometr dla roztworów sacharozy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z areometrem nic więcej nie wymyślisz, możesz tylko do przekłamanego pomiaru dodawać wartość zmierzoną przy czystej wodzie. Przy kilku kolejnych warkach rób pomiary areometrem i refraktometrem, skoryguj pomiar refraktometru przyjmując np. WRI=1,04, a następnie sprawdź czy wartości mniej więcej są zgodne, no i zdecyduj czego się trzymać. Ja tak planuje zrobić i pewnie zostanę przy refraktometrze. Współczynnika korekcji chyba dokładnie nie wyznaczysz mając tak małą rozdzielczość wskazań areometru. Przy lekkich piwach różnica wynosi ok. 0,5°, dopiero przy mocarzach jest to 1°.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.