Jump to content

Punkt pomiaru temperatury przy zacieraniu w obiegu


Recommended Posts

Nie pomoże sprzętu kupa, gdy piwowar d#$%pa. Póki był garnek, sraczwężyk i łycha w łapie problemu nie było - temperaturę dało się mierzyć tylko w młócie. Zachciało mi się przepływu i narodziły się dylematy w którym miejscu dokonywać pomiaru:
- w przestrzeni pomiędzy fałszywym dnem a dnem garnka (grzanie od dna gara)?
- w miejscu wylotu zawróconej brzeczki na powierzchnię młóta po zrobieniu obiegu przez pompę?
- w środku młóta?
Może nie ma to znaczenia, albo każda z metod ma swoje wady nie pozwalające przesądzić który punkt pomiaru jest lepszy - będę także wdzięczny za sprowadzenie na ziemię.

Link to comment
Share on other sites

Mam hermsa.

Brzeczka z kotła zaciernego kierowana jest do wężownicy w kotle gorącej wody (hlt) a następnie wraca z powrotem. Po przejściu przez wężownicę wraca z temperaturą zadaną w hlt. Przy ustalonym przepływie temperatury są zbliżone. Niekiedy jednak dochodzi do zakłócenia przepływu (symptomy: obniża się poziom cieczy w płynowskazie, węże zapowietrzają się,..) i wówczas jest trudność w utrzymaniu temperatur. Temperatura na wyjściu z zaciernego jest o kilka stopni niższa niż w hlt. Potrzeba wtedy dłuższego czasu na wyrównanie temperatur. Nie mieszam złoża filtracyjnego, ponieważ nie o to chodzi w systemie cyrkulacyjnym. System cyrkulacyjny - ruch cieczy, system tradycyjny - ruch słodu. Tu zacieramy i filtrujemy jednocześnie. 

U mnie raczej brzeczka wraca z temperaturą X+3.

Link to comment
Share on other sites

Skoro po raz kolejny pozwalasz się ciągnąć za język, skorzystam i tym razem z tej okazji ;)

Załóżmy, że planujesz zacieranie jednotemeraturowe w 68°. Jednocześnie w układzie HERMS masz różnicę 3° pomiędzy wylotami HLT i MLT. W którym miejscu pilnujesz tych 68°: na wylocie HLT, czy MLT?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.