Jump to content

Viking Malt - Słód wędzony drewnem brzozy


Recommended Posts

Nazwa: słód wędzony drewnem brzozy

 

Producent, pochodzenie: Viking Malt, Strzegom Polska

 

Strona producenta: Strona produktu

 

Opis: Ten rodzaj słodu wędzonego może być stosowany jak słód pilzneński o wyjątkowym aromacie, ponieważ jego zapach i smak nie są zbyt dominujące. Może być również używany jako przyprawa w piekarnictwie.

 

Użycie: Do 100% zasypu

 

Barwa: max 10 EBC

 

Poziom fenoli 5-15 ppm [słód lekko - średnio wędzony]

 

Czy wiesz, że…

Do wędzenia naszych słodów wykorzystujemy drewno pochodzące z unikatowych przyrodniczo terenów, znajdujących się w północno-wschodniej części Polski. Są to tzw. Zielone Płuca Polski (ZPP).

Link to comment
Share on other sites

Uwarzyłem lekkie wędzone ale 12,5 plato, 62,5 procent udziału słodu wędzonego brzozą[3kg], reszta po pół pszenica i płatki owsiane, przejadły us05 w 14 stopniach C.

Definitywną ocenę będę mógł wystawić dopiero za 2 tygodnie, jak na razie na pewno poziom wędzonki jest wyższy, niż było to w słodzie wedzonym czereśnią z pierwszej partii. Jest ona słodka, miodowo-budyniowo-syropowa, pasująca w sam raz do cream ale.

 

EDIT:

Piwo już swoje odleżało i nadaje się do oceny. Wędzonka wyraźna, jest na pierwszym planie także dla piwnych laików. Gdy piwo jest zimne, wychodzi bardziej jej szynkowa/oscypkowa strona[szynki w aromacie tak z 30%], zaś w miarę ogrzewania zaczyna dominować słodka, syropowo-miodowa strona. Gdy zapomniałem dolać resztę piwa z butelki i ogrzało się ono do temperatury pokojowej, słodka wędzonka, niskie nagazowanie i wyraźna gładkość płatków stworzyła coś, co smakowało zupełnie jak budyń waniliowy!

Jestem zadowolony ze słodów wędzonych VM. Siła uwędzenia jest akceptowalna, choć mogłaby być jeszcze wyższa.

Edited by Bielo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.