Jump to content

Witbier - burzliwa - osad

Recommended Posts

Witam,

Jest to moja 4 warka i natrafiłem na pewne wątpliwości - mianowicie: warzyłem Witbier'a z użyciem drożdży Brewferm Blanche, które były pierw rehydratyzowane. Gęstość początkowa 12 BLG. Drożdże zadane 11.02 - zatem minęło 9 dni. Po 7 dniach dokonałem pomiaru BLG, wynosiło ono 2-3. Fermentacja przeprowadzana w przedziale temperatur 19-21C. Jednak obfita piana i i drożdże pływające na powierzchni powstrzymały mnie od przelewania na cichą.

http://images.tinypic.pl/i/00873/9004xivnl632.jpg

Z racji, że BLG pokrywa się z końcowymi oczekiwaniami postanowiłem obniżyć temperaturę na około 18C licząc na to, że drożdże opadną.

Dzisiaj tj. 20.02 wygląda to tak

http://images.tinypic.pl/i/00873/kh1vgjkwwany.jpg

Stąd mój temat na forum - jest się czegoś obawiać? Obecnie w żadnej z warek nie miałem infekcji, a z racji, że jestem początkujący wolę się upewnić czy w ogóle jest powód do obaw. Tym bardziej, że nie jestem przyzwyczajony do takiego widoku z powyższych zdjęć w poprzednich warkach.

Próbując piwo po 7 dniach - smak kwaskowy, czuć pszenice - czyli zgodnie z tym czego się spodziewałem. Mimo tego nie czuć pomarańczy/kolendry - mimo, że wydaje mi się, że użyłem ich sporo.

Curacao 10g / Kolendra 8g / Świeża skórka 10g – 15 min

Suszona skórka 10g – 10 min

Curacao 10g / Kolendra 7g / Świeża skórka 10g – 5 min

@EDIT

Nie mogę zmienić nazwy tematu - rzecz jasna słowo "osad" nie jest tutaj zbyt odpowiednie.

Edited by pyrtkovsky

Obecnie w żadnej z warek nie miałem infekcji

Jak będziesz tak grzebał i zaglądał to w końcu będziesz miał infekcję :P

Wygląda to spoko, przy tych 12 blg to powinieneś dać temu piwu min. 2 tyg spokoju. Po zdj widać, że drożdże mają swoje do zrobienia na koniec, więc daj im jeszcze kilka dni ;)

Z reguły 7-9 dni burzliwej, a właśnie potem 7 cichej wystarczało, więc stąd moje zaniepokojenie :P

Swoją drogą zajrzałem raz więcej niż zazwyczaj, bo i tak po 7-8 dniach w każdym z robionych piw otwierałem celem pobrania próbki do pomiaru. (i za każdym razem decydowałem się tego samego dnia o przelaniu na cichą). Bardziej myślałem, że do zakażenia mogło dojść podczas chłodzenia, ale kto tam wie :P

A co z aromatem/smakiem pomarańczy? Jak dla mnie jest to mało zadowalające i planowałem dać z 40g świeżej skórki na cichą. Dodawać czy liczyć na to, że kwasowość i posmak pszenicy złagodnieją i dzięki temu pomarańcza będzie bardziej wyczuwalna?

Edited by pyrtkovsky

Moim zdaniem nie ma sensu zaglądać do piwa o takim balingu wcześniej niż po min 14 dniach fermentacji. Burzliwa się kończy, po cichu (siiii!) drożdze dojadają, sprzątają, opadają... Nawet jak zbierasz gęstwę i tak nie ma sensu wcześniej przelewać.

Edited by Sylwester87

A co z aromatem/smakiem pomarańczy? Jak dla mnie jest to mało zadowalające i planowałem dać z 40g świeżej skórki na cichą. Dodawać czy liczyć na to, że kwasowość i posmak pszenicy złagodnieją i dzięki temu pomarańcza będzie bardziej wyczuwalna?

Wiesz co, na tym etapie smakowanie piwa i doszukiwanie się w nim pewnych aromatów, kiedy drożdżaki jeszcze rozrabiają, mija się trochę z celem. Te aromaty uwydatniają się później, jak drożdże kończą swoją pracę i inne smaki wychodzą na pierwszy plan (chmiel, dodatki, etc.), a już na pewno większość z tych rzeczy dzieje się dopiero po zabutelkowaniu ;)

Tak naprawdę to czy Ci się to piwo udało stwierdzisz dopiero po otwarciu pierwszej butelki, która oczywiście odleży swoje :)

Wtedy skorygujesz recepturę (o ile będzie taka potrzeba) i następne wyjdzie jeszcze lepsze.