Jump to content

Dziwna fermentacja Wita na Wyeast 3944


Recommended Posts

Czołem!

 

Fermentuje właśnie witbiera w 20°C od 48h na wyeastach 3944 (1,5l starter). Ma ktoś jakiś pomysł czemu aktywnie fermentujący witbier ma taką dziwną pianę (takie bańki zamiast pianki)? Nie wygląda to wcale jak typowy krausen. Bulka aż miło, w pomieszczeniu wali siarką (typowe dla tego szczepu), w środku wszystko fruwa. Zauważyłem już podczas napowietrzania brzeczki, że nie chciała się pienić. Co spaprałem? Czy to oznacza brak piany w gotowym piwie?

 

Surowce to:

- słód pilzneński 2kg, płatki pszenne błyskawiczne 2kg, płatki owsiane błyskawiczne 0.4kg,

- Iunga 10g na 60min

- starta skórka świeżej pomarańczy 50g, curacao 5g, potłuczone nasiona kolendry indyjskiej 15g, rumianek 1g - wszystko to na 5 min

 

Może to jakieś olejki z nasion kolendry?

 

Wszystko przebiegło normalnie podczas warzenia - tylko zastanawia mnie dlaczego krausen nie wygląda jak krausen. Niektórzy pisali, że te drożdze wychodziły pokrywą...

 

47a6e4ff5a75de248badd5a22c22e09d.jpg

Edited by Alexy
Link to comment
Share on other sites

Jak dokładnie zacierałeś? Robiłem bardzo podobnego wita. Te same drożdże tylko pszenica niesłodowana zamiast płatków i piana fermentacyjna taka jak zawsze. Gęsta, drobna, wysoka na jakieś 10-15 cm.

Link to comment
Share on other sites

Te drożdże tak wyglądają jak już faza wysokich krążków powoli zanika.

Brak pienia się brzeczki po napowietrzaniu nie koniecznie oznacza brak piany/słabą pianę w gotowym piwie.

Ogólnie jestem zwolennikiem warzenia Witów na pszenicy, a nie na płatkach, duży dodatek płatków błyskawicznych mógł pomóc w wyglądzie obecnie fermentującego piwa ze względu na ich "lekki" charakter.

Więc piana nie koniecznie mocno będzie się budować podczas napowietrzania. W gotowym piwie nie koniecznie będzie ciężka i gęsta ze względu na użyte płatki.

Może być trwała ale ale raczej lekka.

Edited by vettis
Link to comment
Share on other sites

Vettis, dzięki! Faktycznie mogłem przegapić fazę wysokich krążków. Po 4 dniach już w zasadzie niewiele się dzieje - jakaś błyskawiczna ta fermentacja.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.