Jump to content

Ekstrakt słodowy niechmielony - Hefeweizen

Recommended Posts

Cześć,

co prawda jestem już po 7 warkach z zacieraniem ale... dla odmiany chcę teraz zrobić jedno piwo z ekstraktu, chodzi o to żeby było szybko i przyjemnie a jednocześnie jak najlepiej jakościowo - z racji, że do ekstraktów nie będę jakoś często wracał to nie zależy mi na najtańszych składnikach - chyba, że nie widać różnicy:)

Wybór padł na hefeweizena, no i mam w związku z tym kilka pytań:

1) nie mogę znaleźć opinii o Weyermann Bavarian Hefeweizen. Słody chyba mają dobre więc obstawiam, że ekstrakt też powinien być dobry. Ktoś używał? Są jakieś lepsze?

2) co prawda mam kolbę i mieszadło magnetyczne ale... to ma być taka szybka i przyjemna warka więc planuję zadać Drożdże White Labs PurePitch WLP380 Hefeweizen Ale IV 35 ml bezpośrednio do fermentora. Dadzą radę prawda? No i czy w przypadku hefeweizena czuć dużą różnicę między sucharami i płynnymi?

Co do chmielenia i fermentacji to będę sugerował się przepisami z Wiki z działu "receptury ze słodów".

Pozdrawiam!

2) Tak, płynne są znacznie lepsze niż suche. Mogę z szczerze polecić nasze polskie płynne drożdże FM41 'Gwoździe i banany', spokojnie możesz wlać fiolkę bezpośrednio do fermentora.

nie mogę znaleźć opinii o Weyermann Bavarian Hefeweizen. Słody chyba mają dobre więc obstawiam, że ekstrakt też powinien być dobry. Ktoś używał? Są jakieś lepsze?

Tych nie testowałem. Miałem okazję warzyć z ekstraktu Bruntal i piwo wyszło bardzo dobre. Podejrzewam, że ekstrakt Weyermann jest nie gorszy (a może nawet lepszy). Zwróć tylko uwagę na stosunek "pszenicy" do "jęczmienia" w tym ekstrakcie. Jak robiłem z WESa to wyszło zbyt kwaskowate bo zawartość pszenicy stanowiła 80% (trzeba było więc skorygować zwykłym ekstraktem jęczmiennym). Bruntal był ok bo stosunek ten stanowił 60/40.

nie mogę znaleźć opinii o Weyermann Bavarian Hefeweizen. Słody chyba mają dobre więc obstawiam, że ekstrakt też powinien być dobry. Ktoś używał? Są jakieś lepsze?

Tych nie testowałem. Miałem okazję warzyć z ekstraktu Bruntal i piwo wyszło bardzo dobre. Podejrzewam, że ekstrakt Weyermann jest nie gorszy (a może nawet lepszy). Zwróć tylko uwagę na stosunek "pszenicy" do "jęczmienia" w tym ekstrakcie. Jak robiłem z WESa to wyszło zbyt kwaskowate bo zawartość pszenicy stanowiła 80% (trzeba było więc skorygować zwykłym ekstraktem jęczmiennym). Bruntal był ok bo stosunek ten stanowił 60/40.

W specyfikacji ściągniętej ze strony producenta ani słowa o stosunku.

Podobno "gwoździe i banany" dają bardzo mało gwoździ.

Podobno... Używałem dwa razy i w zależności jak poprowadzisz fermentację to dostaniesz piwo z balansem w stronę goździków lub bananów.