Jump to content

Fałszywe dno do gara przy kuchni gazowej


Westvleteren

Recommended Posts

Cześć,

 

pytanie z cyklu "dziwne". Nabyłem FD do swojego gara, którego używam obecnie na zwykłej, starej kuchni gazowej. Zacieranie wygląda tak: wlewam wodę (np. 15L), dodaję słodów, zacieram. Wszystko fajnie, tylko ok. 5L wody ląduje pod dnem. W czym problem? Otóż w tym, że jak podgrzewam zacier, to pod dnem woda potrafi się niemalże zagotować (mieszam ręcznie), a temperatura zacieru nad dnem jest niższa. Nie ma problemu z zatarciem, podnosi się do żądanej temperatury, ale pod dnem woda się zagotowuje, co powoduje, że grzanie jest nierównomierne.

 

Może szukam problemu na siłę, ale czy to nie wpłynie na jakość zacierania? Czy ktoś miał podobny problem? Używacie FD do kuchenek gazowych?

 

P.S. Odpuśćcie, proszę, komentarze prześmiewcze i szydzące ze mnie:). Dzięki!

Link to comment
Share on other sites

Ani to problem na siłę, a wpływ na zacieranie może mieć. Mimo wszystko uważam, że wybrałeś fajny kierunek rozbudowy browary - podobny przeszedłem, a powyższa wskazówka dot. pompy powinna Ci podpowiedzieć, jaka czeka Cię kolejna inwestycja ;).

Zanim kupiłem pompę radziłem sobie tak:

Najpierw podgrzewałem samą wodę przyjmijmy do 70-72 st (w zależności od ilości słodu/gęstości zacieru) przy wariancie zacierania jednotemperaturowego. Wsypywałem słód, temperatura stabilizowała się na poziomie 68st. Kontrolowałem temperaturę. Jeśli spadała, włączałem gaz, odbierałem powoli brzeczkę spod dna i przelewałem spokojnie z powrotem do gara do momentu ustalenia się wewnątrz młóta temperatury na oczekiwanym poziomie. Wykonywałem po prostu taką ręczną cyrkulację brzeczki. Trzeba to jednak robić z wyczuciem, żeby się pod młótem powietrze nie zbierało. Podobnie podnosiłem temperaturę do wygrzewu. Oczywiście trzeba to robić przez sitko, talerzyk itp, żeby nie zruszać młóta. Jednocześnie układa się złoże filtracyjne. Analogicznie robiłem zacierania wielotemperaturowe.

Ja ilość wody pod FD uznaję za nieistniejącą, tzn. ustalając gęstość zacieru np. na 3l/kg słodu do takiego wyniku dodawałem to, co pod dnem, czyli np. przy 5 kg słodu wlewam 20l wody (15 na słód + 5 pod dnem). Nie wiem, czy to słuszny kierunek - wydajności warzelni itp. nie obliczałem nigdy - nie mam do piwowarstwa podejścia mistrzowskiego, wystarczy mi, że ja i znajomi jesteśmy zadowoleni ;). Być może lepiej by było tą wodę wliczać do całości i siłą rzeczy mieć gęstszy zacier.

 

Bez pompy kilka takich warek zrobiłem, jednak mimo wszystko pomyśl nad pompą - na aliexpresie dostaniesz za ok. 60zł.

 

Edyta:

Dalej zacieram na kuchni gazowej, tylko doszła mi pompa z głowicą do wysładzania.

Edited by Kòpôcz
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.