Jump to content

Amber Gozdawa

Recommended Posts

Witam zaczynam przygodę z piwem. Aktualnie robię trzecie piwko o nazwie Amber. Pierwsze moje było Belgian Blonde Ale, kolejne Raeal ale, a teraz wyżej wspomniany Amber. Moje pytanie dotyczy ostatniego ponieważ nie doczytałem o warunkach fermentacji tego piwa mianowicie chodzi o temperaturę która powinna być 14-18 stopni co stwarza problem bo w domu mam 20-22. Jeśli będzie stało w temperaturze 20-22 czy to wpłynie na jakość piwa i czy będzie nadawało się do picia? Dodam jeszcze że piwa które zrobiłem były wykonane z brewkitów Gozdawa bo to moje początki. Jeśli ktoś już robił coś z tym piwem to chętnie przeczytam jakieś porady jak je poprawić. Ja chcę ją nachmielić na zimno chmielem cascade ale nie wiem czy to będzie dobry pomysł. Z góry dzięki 

1. Brewkity sygnowane marką Gozdawa są słabej jakości. Tu już, co prawda nieświadomie, ale popełniłeś pierwszy błąd.

2. Tak, fermentując w tych temperaturach piwo może dostać dziwnych niechcianych posmaków, szczególnie, jeśli sam "producent" zaleca niższą temperaturę.

1+2= złe piwo

Co do chmielenia Cascade - tak, to może w pewien sposób próbować przykryć wady tego piwa (nie chmiel na zimno dłużej niż 4-5 dni)

Dopiero te piwo wstawiłem jeszcze mam możliwość je wynieść do piwnicy gdzie jest temperatura koło 18-19 stopni jeśli to poprawi jego smak. Dzięki za odpowiedź i podpowiedź odnośnie czasu chmielenia bo tego też nie wiedziałem. A co do jakości Gozdawa też odniosłem wrażenie że jest słabej jakości dlatego przechodzę na Coopers. Jakich marek  brewkity byś polecił?

8 minut temu, Alvaro123 napisał:

Jakich marek  brewkity byś polecił

Coopers i Muntons wychodziły najsmaczniejsze. Poczytaj o piwach z ekstraktów niechmielonych. Efekty dużo lepsze.

10 minut temu, Alvaro123 napisał:

Dopiero te piwo wstawiłem jeszcze mam możliwość je wynieść do piwnicy gdzie jest temperatura koło 18-19 stopni

Jeśli tak to przenoś czym prędzej

34 minuty temu, Alvaro123 napisał:

Na opisie producenta jest z ma starć  24-36h w domu w pokojowej a później 5-8 dni w temperaturze 14-18 stopni. Więc wynoszę 

generalnie bardzo dobre wskazówki, tylko kolejność powinna być odwrotna (trzymamy w chłodnym żeby fermentacja przebiegła w przyjemny sposób, a potem przenosimy na sam koniec do ciepłego żeby dofermentowało). aha, i zamiast 5-8 dni raczej 15-18. 

Masz rację z tą fermentacja że napewno nie będzie trwała 5-8 dni. Już trwa 9 dni i blg jest trochę ponad 5. Ciecz jest mętna gazowana i może delikatnie w smaku zaczyna przypominać piwo. Napewno będzie fermentować ok 3 tygodni i później jeszcze tydzień na cichą. Utrzymuje temperaturę od 14-18 stopni zgodnie z zaleceniem z opakowania. Temperatura cieczy ma średnio 15,5 stopnia. Aż jestem ciekawy co z tego wyjdzie.