Jump to content

Kegerator a pieniące się piwo


BoyLer

Recommended Posts

Witam. Prowadzę mały punkt w którym sprzedaję lane piwo. Jako, że czasami są zastoje w sprzedaży piwa to nie zdecydowałem się na standardową instalację z chłodziarką przepływową, tylko zainwestowałem w kegerator (przykładowe zdjęcie). Dzięki temu, że cała beczka jest chłodzona, to jest mniejsze ryzyko popsucia się piwa. Jak widać przewody od kranu do nalewaka są dość krótkie. Mój problem tkwi w tym, że część piw (nie wiem czy wymieniać konkretne marki?) leje się bez najmniejszego problemu, a część pieni się jak diabli ;) Piwa to zawsze jasne lagery z małych polskich lub czeskich browarów. Sęk w tym, że dużo piw które u mnie się pienią, w normalnych instalacjach nie stwarzają żadnych problemów w tej kwestii. Próba podnoszenia ciśnienia na reduktorze nic nie daje. A w piwach które się dobrze leją, można ustawić dowolne ciśnienie i nie spowoduje to powstania nadmiernej piany, tylko co najwyżej wpłynie na szybkość przepływu, lub dogazowanie piwa w dłuższym okresie czasu. Dlatego zgodnie z zaleceniami serwisanta przy dobrze lejącym się piwie ustawiam ciśnienie na około 0,9 bara. Ten sam serwisant nie był jednak w stanie nic mi doradzić w kwestii pieniących się piw. Stąd sporo dobrych piw nie mogę sprzedawać, bo wiążę się to z mordęgą podczas lania. Z czasem wypracowałem sposób co z takim przegazowanym kegiem zrobić, ale to raczej półśrodek niż coś co można by stosować na stałe. Czyli po sprzedaniu kilku piw, kiedy w kegu zrobi się miejsce nad taflą piwa, odłączam keg i naciskając uszczelkę na fittingu spuszczam gaz, następnie potrząsam beczką i znowu spuszczam gaz (uważając by piana nie wybiła) i po takim wielokrotnym zabiegu piwo nadaje się do normalnego lania. 

Może ktoś jest wstanie coś doradzić w moim przypadku? A może ten typ wyszynku piwa tak ma i nic tutaj nie poradzę?

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, BoyLer napisał:

Czyli po sprzedaniu kilku piw, kiedy w kegu zrobi się miejsce nad taflą piwa, odłączam keg i naciskając uszczelkę na fittingu spuszczam gaz, następnie potrząsam beczką i znowu spuszczam gaz (uważając by piana nie wybiła) i po takim wielokrotnym zabiegu piwo nadaje się do normalnego lania. 

Może ktoś jest wstanie coś doradzić w moim przypadku? A może ten typ wyszynku piwa tak ma i nic tutaj nie poradzę?

To co opisujesz to mi wygląda na prze-gazowanie piwa .Więc albo za dużo gazu  dajesz do wyszynku albo piwo ma infekcję (co w koncerniaku jest dziwne ) i samo się prze gazowuje . Spróbuj jeszcze po takim odgazowaniu piwa jak opisujesz dać mniejsze ciśnienie do wyszynku powiedzmy 0.4-0.5. Albo w ogóle nie dawaj gazu do wyszynku dopiero kiedy będziesz miał problem z byt wolno lecącym piwem Gdzieś to pisali mądrzy ludzie też że wąż łączący keg z kranem powinie być odpowiednio dobrany chodzi o przekuj i długość (przynajmniej 1.5 m długości)  ale skoro z jednymi piwami jest problem a z drugimi nie to raczej nie to

Edited by Szakal75
Link to comment
Share on other sites

Mam wrażenie że to mój system jest bardzo czuły na choć trochę mocniej nagazowane piwo. Bo jak pisałem te samo piwo (ta sama hurtownia, ta sama data ważności kega itp) w zwykłej instalacji działa jak należy. Czyli dwa identyczne piwa, identycznie nagazowane zachowują się różnie zależnie od typu instalacji. W mojej za nic nie idzie go wyregulować, a w instalacji z przepływowym chłodzeniem jest bez problemu. 

Link to comment
Share on other sites

a jak temperatura w kegeratorze ? chociaż to w sumie jest współzależne wyższa temp. => niższe ciśnienie  i odwrotnie. U mnie nie daje ciśnienia cały cas do wyszynku tylko jak mi przestaje lecieć i nie mam problemu z przegazowaniem 

 

Edited by Szakal75
Link to comment
Share on other sites

23 minuty temu, BoyLer napisał:

Bo jak pisałem te samo piwo (ta sama hurtownia, ta sama data ważności kega itp) w zwykłej instalacji działa jak należy

no to problem może być w długości węża spróbuj  zmienić na przynajmniej 1,5 m długości

Link to comment
Share on other sites

Że krótki wąż to źle? I musiał bym go zmierzyć, ale 1,5m może mieć.

Co do temperatury to nastawione jest 4,5 stopnia, ale jest duża histereza i schładzanie włącza się, jak temperatura powietrza wzrośnie do bodajże 10 stopni. 

Link to comment
Share on other sites

Szczerze nie sądzę, bo chodzi o temperaturę powietrza nie płynu, więc de facto chłodziarka często się włącza i wyłącza, czyli temperatura tak dużej ilości płynu jak w kegu będzie stabilna. No i są piwa, które zawsze się dobrze leją i takie które zawsze źle. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.