Jump to content

Wykipiały brewkit...


Recommended Posts

Witam.

Właśnie nastawiłem pierwszy po kilkuletniej przerwie brewkit. Pojawił się jednak taki problem, że podczas gotowania ekstraktu z garnka wykipiało mi trochę brzeczki. Był to dosłownie krótki moment, gdy wyszedłem z kuchni i usłyszałem plusk. Na podłodze znajdowało się trochę brzeczki, jednak była ona bardzo gęsta. Niestety nie posiadam balingomierza, aby sprawdzić czy wszystko jest ok z resztą... Zrobiłem 21l zamiast zalecanych 23l. Czy według Was takie chwilowe kipienie mogło spowodować utratę znacznej części surowca?

Był to Coopers Amber Ale + 1,7kg WES jasny.

Link to comment
Share on other sites

Dużo, nie dużo, trudno ocenić. Skoro mówisz, że niewiele to niewiele. Druga sprawa to to, że ze standardowego brewkitu + 1,7kg plynnego ekstraktu robiłem maksymalnie 20l nastawu. Ty zrobiłeś więcej i to ze stratą części ekstraktu. Będziesz miał po prostu delikatniejsze piwko. ☺️ Tak czy owak ostatecznie o jakości i tak zadecyduje przeprowadzona fermentacja. Pilnuj temperatury. Powodzenia. 

P. S. Nigdy nie spuszczaj z oka doprowadzanej do wrzenia brzeczki! ? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.