Jump to content

Wykipiały brewkit...

Recommended Posts

Witam.

Właśnie nastawiłem pierwszy po kilkuletniej przerwie brewkit. Pojawił się jednak taki problem, że podczas gotowania ekstraktu z garnka wykipiało mi trochę brzeczki. Był to dosłownie krótki moment, gdy wyszedłem z kuchni i usłyszałem plusk. Na podłodze znajdowało się trochę brzeczki, jednak była ona bardzo gęsta. Niestety nie posiadam balingomierza, aby sprawdzić czy wszystko jest ok z resztą... Zrobiłem 21l zamiast zalecanych 23l. Czy według Was takie chwilowe kipienie mogło spowodować utratę znacznej części surowca?

Był to Coopers Amber Ale + 1,7kg WES jasny.

Dużo, nie dużo, trudno ocenić. Skoro mówisz, że niewiele to niewiele. Druga sprawa to to, że ze standardowego brewkitu + 1,7kg plynnego ekstraktu robiłem maksymalnie 20l nastawu. Ty zrobiłeś więcej i to ze stratą części ekstraktu. Będziesz miał po prostu delikatniejsze piwko. ☺️ Tak czy owak ostatecznie o jakości i tak zadecyduje przeprowadzona fermentacja. Pilnuj temperatury. Powodzenia. 

P. S. Nigdy nie spuszczaj z oka doprowadzanej do wrzenia brzeczki! ?