Jump to content

HERMS


Recommended Posts

Czesc!

 

Rzadko zabieram tu głos ale często zaglądam i podglądam tematy, jestem na ukończeniu jednego z moich projektów (maszyna do wyższych procentów) i zaczynam poważnie myśleć o budowie warzelni typu HERMS, zajmie mi to pewnie rok albo dłużej ale już mam kilka pytań na etapie projektowania wszystkiego. Zakładam temat żeby nie generować kilku różnych i prosić o pomoc w jednym miejscu.

 

Małe tło i opis założeń: 

k. Warzelny Keg 100 l.

k. Zacierny Keg 100 l.

HLT Keg 50 lub 100, raczej 50 bo może być słabo z miejscem.

wszystko napędzane prądem. Zawory narazie KO ręczne 1/2’’, może jak finanse pozwolą to będą automatyczne, wszystkie węże i połączenia na Camlock’ach 1/2’’.

 

Sterowanie wszystkim albo przez craftbeer na malinie albo coś napiszę swojego na miarę tak żeby fajnie się pracowało.

 

Teraz pytania:

1- konfiguracja naczyń jest Ok? Przy założeniu HLT 50l? 

2- fałszywe dno- jaka szczelinę zrobić? Jaka powierzchnia szczelin w stosunku do powierzchni FD? Są jakieś kanony których należy się trzymać?

3- ile powinno być przestrzeni buforowej między FD a pompą? Wystarczy jak FD położę na dnie KEG czy jednak odsunąć filtr od dna żeby objętość przefiltrowanej przez FD brzeczki zwiększyć?

4- macie jakieś uwagi do tego co napisałem? :)

 

 

 

pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Świetny link! Dzięki, będę studiował! 

 

Ktos posiada może ich książkę? Warto kupić? 

 

 

Edit:

 

@lewatywa8 czytam materiały z linka od Ciebie i nie ma tego co mnie najbardziej interesuje czyli parametry FD i objętość brzeczki pod FD- możesz napisać jak to jest u Ciebie zrobione?

 

Edited by chprzemo
Link to comment
Share on other sites

Kiedyś miałem hemsa, obecnie już nie. Szczelina miała 0,7mm, dł. 20mm, odstępu miedzy szczelinami nie pamiętam. Sita stało około 35mm nad dnem.

Kilka osób na forum ma hermsa, pewnie się odezwą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

A zadowolony byłeś z hermsa? Zmienileś warzelnię na coś lepszego/wygodniejszego? 

 

Wiem, ze Herms to potężna maszyna i miałem już głosy, ze do domu to przerost formy... chce robić piwko tylko dla siebie, jak uwarze 200 l. rocznie to będę zadowolony- zalezy mi na powtarzalności procesu i maksymalną optymalizacją...

 

 

edit:

przejrzałem Teój profil, widzę, że masz klona cobra 100 l.- możesz porównać hermsa i cobrę? Może faktycznie powinienem zmienić docelowy sprzęt...

Edited by chprzemo
Link to comment
Share on other sites

Byłem zadowolony, zmieniłem bo zajmował dwa razy więcej miejsca niż klon coobry, no i mój model miał wybicie około 50-60l a klon 80-85l a wtedy akurat spożycie w domu było duże.

W hemsie lepiej wypadało wysładzanie. Odbiór brzeczki regulowało się zaworem na pompie. W klonie ile wody wleję na złoże, tyle momentalnie przeleci. Co nie znaczy, że mam mniejszą wydajność. Po prostu wlewam dużo wody po czym długo gotuję by ją odparować.

A tak po za tym zacieranie przebiega podobnie, mycia jest podobnie. Jeden myłem,  drugi myję co kilka warek  w przepływie NaOH

Edited by lewatywa8
Link to comment
Share on other sites

@jaroM6 napisz coś o fałszywym dnie, jaka szczelina, ile przestrzeni na brzeczke pod FD itp. Jak narazie skupiam się na kwestii FD bo to muszę zlecić na laser i czasu mam coraz mniej bo za niedługo skończy mi się możliwość taniego palenia.

 

fitki z brzuszka rozdzielnicy tez chętnie zobaczę choć u mnie raczej będzie to panel dotykowy kilkanaście cali albo laptop, chce scentralizować całe sterowanie...

 

A tak na marginesie jakie masz parametry hermsa? Wybicie, pojemności naczyń, grzałki itp? Uzywasz mieszadła ? Widać na fotkach silnik... 

 

Pytam bo to początek mojej budowy i wszystko jest ważne... 

Edited by chprzemo
Link to comment
Share on other sites

Fotki wnętrza ''centrum zarządzania'' troche tam panuje nieład ale niedługo przeróbka na nowe sterowniki z enkoderami zamiast przycisków (zawodzą strasznie)

i przekaźniki SSR. 

Dno mam wypalane na laserze szczelina 0,7mm przerwa około 20mm pod dnem około 50mm wolnego

Wybicie na pełnym kociołku warzelnym 150 litrów,bojler o pojemności 145 litrów, kociołek zacierno-filtracyjny  140litrów.

Grzałki w zaciernym 4 szt. po 1700W robione na zamówienie , w bojlerze i warzelnym grzałki 3 x 2500W

20190227_104429.jpg

20190227_104117.jpg

20190227_104036.jpg

20190227_104023.jpg

20190227_104110.jpg

20190227_104131.jpg

20190227_104139.jpg

20190227_104101.jpg

Link to comment
Share on other sites

Niezły pająk! Ale znam to, mam takie w rozdzielni domowej:) nic nie jest tak trwałego jak prowizorka! :) 

 

Powiedz mi tylko jedno... patrząc na wszystko wyglada jak HERMS... ale jak się maja grzałki i mieszadło w zaciernej do tego typu warzelni? Jak prowadzisz proces? Czy to jakieś połączenie rodzajów rozwiązań jest?

 

 

@Robert87 jakie opcje rozważasz? Może ten temat też rozwiniemy w tym wątku? 

 

 

Edited by chprzemo
Link to comment
Share on other sites

Różnicówka jest jedna na głównym zasilaniu (30mA),na każdą grzałkę jest nadprądowy.

Zacieranie jest sterowane czas i temperatura każdego etapu grzałki nie przypalają zacieru jest wszystko super.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam urojony taki plan:D
Chcę dostosować sterowanie do możliwości prądowych lokalu w którym będę warzył. Nie wiem czy będę miał 3 fazy czy 1 fazę, dlatego dostosuje sterownik tak żeby przełącznikiem wybierać 3f/1f.
Mam 3 kegi, 2x50l i 1x100l. Póki co jeden z 50l jest zrealizowany jako zacierano filtracyjny z mieszadlem a 100l jest warzelnym. W planie jest zrobienie tego wolnego 50l jako boilera do wysladzania. Każdy z kegow będzie sterowany dedykowanym PIDem i cała impreza polega na tym że jak będę miał 3 fazowe zasilanie to jednocześnie będą pracowały 3 kegi, a jak 1 fazowa to w pierwszej kolejności zagrzewam wodę w boilerze do 90°C i przełączam zasilanie na kega zaciernego i zacieram, po wyłączeniu mieszadła w oczekiwaniu na ułożenie złoża filtracyjnego dogrzewam w boilerze do 78°C i filtruje. Jak woda jest odpowiedniej temperatury to przełączam zasilanie na keg warzelny. Taki mam plan:D. Albo zamiast bojlera zrobić grzałkę przepływowa i zimną wodę grzać bezpośrednio w procesie.

Link to comment
Share on other sites

Znów pojawia się słowo klucz które mnie nurtuje ‚mieszadlo’ czy w herms’ie nie powinno się zacierać bez mieszadła? 

 

 

A tak na marginesie to plan masz (chyba) dobry. Znasz parametry instalacji 1 fazowej? Jeśli nie jest to coś bardzo starego i użyjesz mniejszych grzałek w bojlerze to myśle, ze powinno się udać pracować jednocześnie z bojlerem i kadzią zacierną i na warzenie przełączyć jedynie na warzelną:) 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja nie mam parcia na bycie purysta, że herms to czysty herms, biab to czysty biab a keg to tylko na gazie albo rims to czysta elektronika. Robię sprzęt pod swoje wymagania i swoje widzimisię:) tak mi po prostu wygodnie:) najpewniej w przyszłości coś się znów zmieni bo lubię dłubać:)
Póki co w mieszkaniu mam warunki na używanie 3,5kw na jednym gniazdku przez około 1,2h - takie mam założone "esy" a że nie mogę ingerować w instalację to już trudno...

Link to comment
Share on other sites

Ja też nie mam takiego parcia ale chcę zrobić porządnie sprzęt najlepiej bez mieszadła dlatego zaczynam od projektu FD bo to od tego zależy poprawność działania HERMS’a. Chcę uniknąć mieszadła chyba, ze ktoś ma złe doświadczenia z takim układem to proszę o podpowiedzi, na tym etapie mogę jeszcze wszystko zmienić:) 

 

Jest na forum ktoś kto posiada działająca i warzelnię Herms bez mieszadła i chciałby się podzielić wskazówkami/doświadczeniami/schematami browaru?

 

 

Patrzac na zainteresowanie boję się, ze trzeba będzie sie przesiąść na strony z USA, może tam znajdę jakieś rozwiązanie...

 

Link to comment
Share on other sites

Poza tym układ z mieszadlem jest tańszy niż z pompami... Mieszadło włączysz i ewentualnie regulujesz prędkość obrotowa:) zasilacz że starego kompa można zaadaptować i po temacie:) a przy pompach - Kupisz jedna za cenę 3 mieszadleł, spali Ci się i masz pan problem:( mieszadło jak padnie to bierzesz lyge i ręcznie :)

Link to comment
Share on other sites

@PiwoLab może Ty mi powiesz jakie FD zrobić pod herms’a? Chodzi o szczelinę na tyle wydajną żeby sobie z pompami poradziła i spełniała swoją rolę w tego typu warzelni...

Link to comment
Share on other sites

W pierwszym swoim hermsie miałem szczelinę 0,7mm, w drugim 1,0mm. Dla mnie FD z tą szerszą lepiej się sprawowało. Dodatkowo przy drugim fałszywym dnie pozbyłem się wysokich podpór i zmniejszyłem "martwą przestrzeń".

 

false_bottom.jpg.44fc64d7255da21bd8aeaf336a3fe360.jpg

 

False_Bottom_Bottom_Small_1024x1024.jpg.74998c595d38c1cecca97e24b453795d.jpg

 

IMG_1928_zps7swldybe.thumb.jpg.f8055b20d0ee3152b4530f96cbea8f76.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.