Jump to content

Recommended Posts

Jestem szczęśliwym posiadaczem Zuli rocznik 2019 prosto z Polish hops.

Zrobiłem na niej zwykłego ejla- 

 

Po pierwszej degustacji jestem mile zaskoczony, piwo lekkie gładkie soczkowe, chmiel wniósł aromaty owocowe śliwka, mirabelka nie jest to "Ameryka" raczej takie stonowane ale bardzo orzeźwiające nie przytłacza jest idealne. Ciekaw jestem ipy na tym chmielu.

Jak wasze wrażenia?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Właśnie degustuję dziwne piwko które nazwałem "OktaZula Qusilager". To piwo z ekstraktów słodowych (jasny Bruntal), chmielone 15 + 15 g chmielu Oktawia na goryczkę, plus 20g chmielu Zula na sam koniec. Fermentowane drożdżami Mangrowe Jack’s „Californian Lager Yeast” _M54. Potem poszło 50g chmilu Oktawia i 100g chmielu Zula na cichą.
Efekt?
W aromacie przebija się wyraźnie Zula, zagłuszajć Oktawie. Aromaty wyraźne ale nie męczące typu: marmolada, morelka. Jest słodko. Piwo to 11 tka z obliczeniowym 30 IBU, ale na pewno jest mniej, Drozdze działają szybko ale równie sszybko kończą. (Blg końcowe = 3)
Tak więc podumowując, Zula to jeden z tych chmieli, które dodane na cichą robią robotę.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.