Skocz do zawartości

[Docent]Browar Roku 2021


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

W jedenastym roku działalności PolskieMinibrowary.pl przeprowadziłem ósmą edycję zestawienia Debiutu Miesiąca. Zatem obejmuje ono całkiem ładny kawałek historii polskiego craftu. Na podstawie zestawienia Debiutu Miesiąca dokonuję wyboru Browaru Roku.

Przypominam poprzednich laureatów: Pracownia Piwa (2014), Piwne Podziemie (2015), Artezan (2016), Golem (2017), PINTA (2018), Ziemia Obiecana (2019), Piwne Podziemie (2020).

To ostatni cykl Debiutu Miesiąca i wybór Browaru Roku w takiej formie jak dotychczas. Do tej pory promował on browary w założeniu „innowacyjne”, wprowadzające na rynek nowości. Jednak w ostatnim czasie różnorodność oferowanych piw, przynajmniej patrząc na ofertę obecną w sklepach i lokalach, zdecydowanie ustąpiła pola liczbie nowości w powtarzalnych stylach. Ja w swych wyborach starałem się doceniać piwa w stylach rzadziej spotykanych i podejrzewam, że właśnie w tą stronę będzie szedł wybór Browaru Roku w latach następnych.

Słowo na temat nowych piwnych przedsięwzięć, bo w ramach Debiutu Miesiąca na bieżąco informowałem o nowych graczach w branży.

nb1121.jpg?w=300&h=199W roku 2021 warzenie rozpoczęło 18 browarów stacjonarnych (9 rzemieślniczych i 9 restauracyjnych). To pozytywne odbicie o blisko 40% w stosunku do roku poprzedniego. Jednak o taką samą wartość procentową jest to mniej w porównaniu do lat przedpandemicznych, kiedy startowało około 30 nowych warzelni.

W przypadku inicjatyw kontraktowych mamy ciekawą stabilizację i liczba nowych projektów jest analogiczna do tych z roku 2020.

Wykres obok pokazuje dynamikę powstawania nowych browarów w Polsce. Wyraźnie widać, że w przypadku browarów stacjonarnych, lata pandemii to cofnięcie się do sytuacji sprzed roku 2015. Lepiej wygląda to w przypadku kontraktów, i tu można przyjąć, że dynamika ich powstawania jest stabilna.

Podobnie jak w 2020, częściej próbowałem piw w wersji puszkowej i butelkowej niż w lokalach, które zamknięte były przez pierwsze cztery i pół miesiąca roku. Potem, wskutek rosnących cen i względnie niskiej liczby nowych pozycji na kranach, również nie zdarzało mi się zbyt często ich odwiedzać.

Pozytywem roku 2021 był powrót festiwali, i to zarówno tych dużych (WFP, WFDP) jak i bardziej kameralnych. Myślę, że ta kwestia również wpłynęła na mój ostateczny wybór.

Kto zatem  w roku 2021 sięgnął po tytuł?

Przypominam zasady punktacji: Za tytuł Debiutu Miesiąca przyznawałem 3 punkty, za każde wyróżnienie 1 punkt. W przypadku równej ilości punktów decydowała liczba Debiutów Miesiąca.

Panie i Panowie, oto Browar Roku 2021!

 

BROWAR ROKU 2021 – FUNKY FLUID

ff2021.jpg?w=760&h=733

 

Funky Fluid to rynkowy lider w kwestii piwnych nowości. W roku 2021 uwarzone zostały aż 164 nowe piwa, czyli przeciętnie pojawiało się ich trochę ponad trzy w tygodniu!

Można by stwierdzić, że zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa, lider liczby nowości tytuł Browaru Roku ma jak w banku. Jednak nie było by tego tytułu, gdyby nie różnorodność funkyfluidowej oferty. Kojarzona jest bardziej z serią Gelato czy kolejnymi hejzi ipkami. Tymczasem ekipa FF podała w rocznym zestawieniu, że w 2021 zaproponowała piwa w blisko trzydziestu stylach!

Właśnie te rzadziej spotykane pozycje najbardziej mnie ujęły i zdobyły Debiut Miesiąca – DDH Hoppy Grodziskie w kooperacji z Nepomucenem w czerwcu oraz torfowy imperialny stout w kooperacji z Birbantem w listopadzie. Do tego rauchmarzen, żytni extra stout czy znane i lubiane ipki.

Nie bez znaczenia dla mojego wyboru miała festiwalowotwórcza aktywność Funky Fluid. Zapoczątkowany w roku 2020 Funky Fest w warszawskiej Hali Gwardii, w roku 2021 miał aż cztery edycje! Najpierw rozpoczynająca sezon edycja czerwcowa, potem lipcowe edycje amerykańska i belgijska. W końcu urodzinowo-oktoberfestowa edycja w październiku. Ekipie FF udało się stworzyć nowy, względnie kameralny format piwnego festiwalu odbywającego się w uwielbianych przeze mnie zabytkowych wnętrzach hal targowych powstałych na przełomie XIX i XX wieku. Cieszę się, że udało się zorganizować te imprezy jeszcze przed zapowiadanym wyłączeniem i modernizacją obiektu. Dzięki temu z dawną, oryginalną budowlą pozostaną dobre wspomnienia udanych piwnych spotkań.

Zobaczcie wideopodsumowanie nagrane podczas 3 urodzin Funky Fluid!

 

 

Specjalny tytuł PIWNA JAKOŚĆ przyznaję od pięciu lat. Do tej pory laureatami byli: Browar Trzech Kumpli (2017), Ziemia Obiecana (2018), Funky Fluid (2019), Browar Grodzisk (2020). Wyznacznikiem jest utrzymywanie wysokiego poziomu oferowanych piw. Czyli nagroda za stabilność i powtarzalną, wysoką jakość. Kto na niego zasłużył w roku 2021?

 

PIWNA JAKOŚĆ 2021 – BROWAR GRODZISK

grodzisk2021.jpg?w=760&h=220

 

Niespodzianki nie było. Tak jak i w poprzednim roku, piwem które zyskało u nas miano „niezobowiązującego” i „dyżurnego” w przypadku braku specjalnych degustacji, było White IPA z Browaru Grodzisk. Perfekcyjna relacja jakości do ceny, poziom równomierny praktycznie przez okrągły rok, stała dostępność w Żabce blisko domu. Tak trzymać!

Nie bez znaczenia było też pojawienie się bardzo dobrze przyjętej nowości pod postacią Hoppy Grodzisk. To piwo uwarzone wraz z laureatem Grodziskiego Konkursu Piw Domowych Jackiem „Staśkiem” Stachowskim, chmielone Citrą i Amarillo. Mam nadzieję, że w roku 2022 również otrzymamy nową, ciekawą wersję Grodziskiego!

 

 

 

Pełna klasyfikacja przedstawia się następująco (w przypadku tytułu lub wyróżnienia zdobytego przez piwo uwarzone w kooperacji taka sama ilość punktów przyznawana była każdemu z kooperantów):

 

1. Funky Fluid (2 Debiuty, 5 wyróżnień) – 11 pkt

2. Ex aequo: Nepomucen, PINTA (po 1 Debiucie i 7 wyróżnieniach) – 10 pkt

 

4. Piwne Podziemie (8 wyróżnień) – 8 pkt

5. Trzech Kumpli (2 Debiuty, 1 wyróżnienie) – 7 pkt

6. Artezan (1 Debiut, 4 wyróżnienia) – 7 pkt

7. Monsters (1 Debiut, 3 wyróżnienia) – 6 pkt

8.  Ex aequo: Bury, Cześć Brat!, ReCraft (po 1 Debiucie i 1 wyróżnieniu) – 4 pkt

 

11. Ex aequo: Birbant, Kazimierz, Warszawski (po 1 Debiucie) – 3 pkt

 

Po dwa wyróżnienia otrzymały: Brovca, Hopito, Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy, Tank Busters, Zakładowy, Zamkowy Cieszyn

 

Po jednym wyróżnieniu otrzymały: Brokreacja, Browar Górniczo-Hutniczy, DeFacto, Fortuna, Golem, Grodzisk, Lubrow, Madame Barrel, Milicz, Monkey Browar, Profesja, Przetwórnia Chmielu, Rock Browar Jarocin, SzałPiw, Sarabanda, Stu Mostów, Waszczukowe

 

Na koniec podziękowania dla wszystkich tych którzy przez te lata śledzili z uwagą cykl Debiutu Miesiąca. Wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że nowości nie są jedynym wyznacznikiem poziomu poszczególnych browarów, szczególnie tych, które nie gonią za ciągłymi premierami ale budują lub zbudowały swoje portfolio na dobrych, sprawdzonych piwach.

Co zamiast Debiutu Miesiąca? Podsumowanie kwartału! Tu będę starał się pokazać naprawdę wyjątkowe w mojej opinii piwa, które wyłamują się spośród tłumu pozycji w podobnych stylach. Trzymiesięczny interwał da mi (mam nadzieję) większą swobodę w degustacji nie tylko nowości, ale też i ciekawych piw, które są w stałej ofercie lub powracają po latach.

A Wy czego oczekujecie po piwnej ofercie browarów w roku 2022?

View the full article

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.