Skocz do zawartości

Stanowisko do rozlewu przeciwciśnieniowego z wykorzystaniem statywu do wiertarki


Rekomendowane odpowiedzi

Siema! Od trzech lat robię rozlew przeciwciśnieniowy. Do tej pory nalewarkę zamontowaną miałem na stałe do regału, za docisk od spodu służył lewarek samochodowy, a cały proces przeprowadzałem siedząc po turecku na kartonie rozłożonym na podłodze. kilka tygodni temu, budząc się znowu cały obolały po rozlewie, stwierdziłem - niczym Tomisław Apoloniusz Curuś-Bachleda Farell (jak ten piecyk z dmuchawą) - KRUCAFUKS, DOŚĆ! Czas na ergonomiczne stanowisko!

 

Początkowo idea była taka – statyw na wiertarkę będzie robił docisk, dzięki czemu mam sporą (±6 cm!) rozpiętość wysokości butelek + regulacja – np. bączki,a sama nalewarka będzie na zawiasach, aby móc swobodnie wyjmować i wsadzać kolejne flaszki.

 

Niestety mózg mi gdzieś uciekł i fizyka zrobiła swoje – wypadkowa powodowała nieznaczne odchylenie zawiasu, więc był skos – nieznaczny i pewnie bez wpływu na szczelność, no ale nie to sobie założyłem. Można by ułożyć zawiasy „do góry nogami i po problemie, ale wychył wchodziłby w konflikt ze statywem. Rozwiązanie? Sprężyny. Pierwotnie planowałem trzy, ale jeden skobelek wystrzelił i zostały dwie – spełniają swoją funkcję wystarczająco, więc nie wracałem do trzeciej.

 

Pierwszy rozlew za mną – wszystko działa i śmiga ;)

image.thumb.jpeg.44eb2c65fd75596d3e2bc8eaa3770073.jpegimage.thumb.jpeg.c51ec0d4dfbc85799e5039d631755a6c.jpeg

Materiały:

-deska na podstawę – kupiłem półkę 80x30, żeby zmieścić jeszcze kapslownicę Grifo HD i manometry

-statyw na wiertarkę – nasz docisk – ja kupiłem najtańszy z OBI

-kantówka 50x50xilechcesz – materiał na główną ramę

-kantówka 19x60xilechcesz – materiał na zawiasowy moduł na samą nalewarkę

-zawias(y) – użyłem dwóch, żeby mieć lepszą stabilność, a pojedynczy mógłby kolidować z gniazdami gwintów dla nalewarki

-kątowniki do krzeseł

-gniazda M6 do montażu statywu i nalewarki (oraz kapslownicy - na etykiecie nazywa się toto „nakrętka wbijana uderzeniami młotka”)

-obejmy na nalewarkę (u mnie do nal;ewarki z ali – 20 mm)

-śruby M6 odpowiednich długości (u mnie 20 mm do nalewarki i kapslownicy oraz 30 mm do statywu)

-wkręty różnych długości

-sprężyny naciągowe 1,0 x 7 x 30 mm.

-skobelki wbijane

 

Metody:

-ustawiamy statyw, żeby z bezpiecznym zapasem łapał najwyższe i najniższe flaszki (bączki to osobna historia i osobne ustawienie

-mierzymy wysokość ustawienia nalewarki – ja to zrobiłem na podstawie ustawienia 1 cm powyżej najniższego punktu opuszczenia ramienia statywu i najwyższej flaszki z wetkniętą nalewarką

-z deski robimy uchylny montaż do nalewarki – uwaga, pamiętaj o tym, że pokrętło od zaworu ciśnienia musi być już poza deską, bo nie będzie się dało obsługiwać

-ustalamy punkty wiercenia dla śrub montażowych – zakładamy obejmy na nalewarkę i przykładamy w docelowe miejsce – w tamte punkty montujemy gniazda M6

-z grubej kantówki 50x50 robimy ramę dla naszej konstrukcji – mając już montaż nalewarki i znając wysokość ogółu, wyznaczamy wysokość, długość poprzeczki to po prostu maksymalna szerokość podstawy statywu do wiertarki – poprzeczkę zamontowałem na kątowniki do krzeseł i po jednym długim wkręcie idącym wzdłuż przez środek poprzeczki

-montujemy na zawiasy podstawę nalewarki do poprzeczki w połowie jej szerokości, wbijamy skobelki i montujemy sprężyny, żeby kontrowały uchył na zawiasach – u mnie są dwie – jedna działa za słabo

image.thumb.jpeg.88a365cc0cfe95912a0e7a072bb5fb17.jpegimage.thumb.jpeg.1f286a5881e1214773f76514b8fc35a6.jpegimage.thumb.jpeg.b562c682a45792dfdc3afed1008db9d8.jpeg

-ustawiamy statyw do wiertarki na podstawie i zaznaczamy miejsca wiercenia pod śruby montażowe

-ustawiamy ramę tak, żeby nasza nalewarka znalazła się nad środkiem „oka” ramienia nalewarki i zaznaczamy na desce pozycję ramy

-wiercimy otwory montażowe dla podstawy statywu i przykręcamy statyw oraz ramę – tę drugą również zamontowałem na kątowniki oraz długie wkręty

(-ja dodatkowo zamontowałem na tej samej desce kapslownicę oraz regulatory Blowtie).

Gotowe :)

 image.thumb.jpeg.57612037347f520d85d36d04dc090ebf.jpeg

 

Jak macie jakieś pytania, to chętnie rozwieję niejasności ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, może przy następnym rozlewie, bo na tę chwilę nalewarka się suszy zdemontowana.

Generalnie działa to tak, że ona się odchyla na zawiasach "do siebie", dzięki czemu można bezkolizyjnie włożyć/wyjąć flaszkę, a stojak do wiertarki robi za docisk od spodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.