Skocz do zawartości

czy skrobię ziemniaczaną trzeba kleikować


fttp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Pytanie jak w temacie - czy trzeba kleikować przed dodaniem - zacieram na "leniwca" ? Jeżeli tak to w jak długo i w jakiej temperaturze ?

 

pozdrawiam

Tak, jeżeli to kartofle, to obrane musisz po prostu ugotować, ubić do postaci puree i dodać do zacieru.

Historia zna takie przypadki, gdy sięgano do skrobi ziemniaczanej.

Sam tego próbowałem dla ciekawości, ale wynikiem nie byłem zachwycony (jakiś trefny smaczek w gotowym piwie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o czystą skrobię ( zwykła mąka ziemniaczana ~ 99 % skrobi ).

Robiłem już mały test - 400 g na 5 kg słodu pilzneńskiego ( bez kleikowania) i byłem zadowolony.

Czytałem że słód pilzneński pozwala na dodatek surowców niesłodowych do 25 %, chciałbym wykorzystać maksymalnie jego możliwości enzymatyczne - stąd moje pytanie ?

 

Dodatkowo jako, że zależy mi na otrzymaniu większej ilości dekstryn, zastanawiam się :

Jak powinien wyglądać wykres temperatury zacierania w czasie ( zacieranie na lenia,temp w dół ) - przypuszczam, iż w czasie gdy alfa-amylaza rozkłada łańcuchy na dekstryny, to beta-amylaza rozkłada je do cukrów prostszych ( przy temp < 66 stop. ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo jako, że zależy mi na otrzymaniu większej ilości dekstryn, zastanawiam się :

Jak powinien wyglądać wykres temperatury zacierania w czasie ( zacieranie na lenia,temp w dół ) - przypuszczam, iż w czasie gdy alfa-amylaza rozkłada łańcuchy na dekstryny, to beta-amylaza rozkłada je do cukrów prostszych ( przy temp < 66 stop. ) ?

Polecam lekturę

artykułu na wiki, a przynajmniej sekcji poświęconej temperaturze zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale o co chodzi?

oszczędność? Smak?

ad. 1.) scukrzanie skrobi ziemniaczanej będzie droższe niż dodanie cukru buraczanego a efekt końcowy ten sam.

ad. 2.) skrobia ziemniaczana nie ma smaku czyli ad.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.