Jump to content

S-23 w wyższej temperaturze

Recommended Posts

Cześć i czołgiem.

Dzisiaj zaprawiłem warkę drożdżami S23. Mam jednak problem. Okazało się że moja lodóweczka "fermetnacyjna" zaliczyła zgon i aktualnie warka stoi w 20 stopniach.

Moje pytanie: zacznie toto wogóle fermentować w tej temperaturze a jeżeli tak to jakie będą objawy. Niestety lodówę odzyskam pewnikiem dopiero we wtorek i nie bardzo wiem co mnie czeka.

Pozdrowionka

Będzie fermentować oczywiście, z tym że da różne posmaki, trudno mi powiedzieć dokładnie jakie, bo nie mam w tej materii doświadczenia. Do wtorku raczej będzie już po wszystkim.

• 1 year later...

Temat tych samych drożdży, czyli S 23.

Dwa ostatnie Dolniaki o początkowym Blg 15-16, stanęły po kilku tygodniach na Blg 5. Jeden już przelany i leżakuje, drugi jest tydzień na cichej.

Czy to normalna sytuacja, ze nie chcą zejść niżej?

Szklana kula w naprawie:

1. Nie wiem co i jak zacierałeś.

2. Nie wiem w ilu stopniach fermentujesz.

Zrób FFT (szybki test fermentacji), czyli weź próbkę, umieść w ciepłym na 2 dni, najlepiej z jakimiś sprawdzonymi mocnymi drożdżami, w najgorszym razie z piekarskimi. Po 2 dniach się dowiesz czy ma szansę jeszcze doferemntować czy nie.

Jeśli zejdzie, to trzeba kombinować, do dodania nowej porcji drożdży włącznie.

1.Pils i Lager, przepisy sprawdzone i robione zgodnie z wskazówkami.

2.Fermentacja w temp 10-12 C.

3.Blg początkowe 15, końcowe 5

FFT bym zrobił gdyby mi stanęły na Blg 10, a nie 5

Drożdże po rehydratacji i 24 h namnożeniu z dużą dawką powietrza. Więc wszystko powinno być ok.

A może te drożdże tak mają?