Skocz do zawartości

Przepis na Cydra


ujek

Rekomendowane odpowiedzi

zamierzam tez zrobić cydr, mam sok jabłkowy z lidla i kilka brzoskwiń dla smaku

ale przy robieniu startera drożdżowego (do miodów pitnych) zaintrygował mnie zapach z torebki po drożdżach, jakiś dziwny, jak nie drożdże... jak coś zepsutego

 

jakiś pomysł co to mogło być?

mam nadzieje że starter ruszy, tylko czy ruszy na szlachetnych czy dzikich ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś korzystał z cydr-kitu browamatora? - http://browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=760404

 

ciekawy jestem jak smakuje

ja jestem "w trakcie" na cydrze z soków z Lidla i drożdżach winiarskich - bardzo jestem ciekawy efektu

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś korzystał z cydr-kitu browamatora? - http://browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=760404

 

ciekawy jestem jak smakuje

ja jestem "w trakcie" na cydrze z soków z Lidla i drożdżach winiarskich - bardzo jestem ciekawy efektu

 

przem

Zostałem raz poczęstowany sajderkitem :) . Na plus: jakość moszczu, choć tak naprawdę to nic innego jak właśnie skoncentrowany sok z lidla (technologia produkcji taka sama). Na minus: dodatkowy cukier powoduje utrzymanie vol przy niejakiej wodnistości (nie ma np. chmielu który mógłby to przykryć). Zasadniczo "wytwarzacz" chwalił się właśnie "wyselekcjowanym szczepem drożdży" ale dla mnie nie było różnicy (poza treściwością) pomiędzy jego sajderkitem a moim normandzkim na tokajowych biowinu z pożywką B.

Ergo: to samo co cider a'la lidl tylko dla leniwych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to znaczy że robiłeś z wyciskanego własnoręcznie soku?

Nie, wg mojego przepisu wcześniej

http://www.piwo.org/forum/p115129-30-08-2011-11-28-30.html#p115129

 

za pierwszym razem normandzki a'la lidl za drugim normandzki a'la kaufland/tymbark (4l klarowanego soku + 1l soku antonówka z miąższem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, bardziej mi chodziło o to czy drożdże do miodu z natury maja zapach starej kiełbasy czy nie...

Z reguły drożdże suche nie mają takiego zapachu, raczej jest to zapach nieco bakaliowy, nieco drożdżowy (jak drożdże piekarnicze) ale dawno nie używałem, więc tak to pamiętam.

Przepraszam źle zrozumiałem, myślałem że opisujesz zapach matki drożdżowej a nie zawartości torebki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię cydr na sposób normandzki:

fermentacją matką drożdzową z Tokaya

wsad: 5l soku z Lidla

4l wody

1 kg cukru w syropie

2g pożywki

20g kwasku cytrynowego (ważne)

 

pierwsze zlanie po 2tyg w temp 19°C

drugie po kolejnych 2 tygodniach.

nie wychodzi zbyt rozwodniony? - tu sok i woda są pół na pół więc czy nie ginie jabłkowy smak?

 

czy zlewanie można robić kranikiem z fermentora (licząc że drożdzę osiądą poniżej tego poziomu) czy to powinien być taki winiarski obciąg że rurka wchodzi od góry i trzeba to zassać np pompką?

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wychodzi zbyt rozwodniony? - tu sok i woda są pół na pół więc czy nie ginie jabłkowy smak?

 

czy zlewanie można robić kranikiem z fermentora (licząc że drożdzę osiądą poniżej tego poziomu) czy to powinien być taki winiarski obciąg że rurka wchodzi od góry i trzeba to zassać np pompką?

 

przem

Sok z lidla sam w sobie jest dość mocny smakowo. Zrób sobie próbę: pół szklanki soku z lidla + pół szklanki mineralnej gazowanej mocno. Ponieważ celowaliśmy w lekki smakowo napój w sam raz na upały - efekt był ok. Zimowy przepis możesz zmodyfikować dając tylko sok i syrop - ale wtedy IMHO wyjdzie ci szampanskoje o smaku jabłek :)

 

Ponieważ robiłem to w dwóch baniaczkach po wodzie mineralnej 2x5l zlewałem rurką i ustami :) Osadu jest dużo mniej niż przy piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pieddro

- zrobię według Twojego przepisu, a także z soku wyciskanego z jabłek wg przepisu "krainy cydru" - w sobotę kupię na targu hurtowe ilości jabłek :)

- rozumiem że litr syropu cukrowego to po prostu 1l wody + 1 kg cukru + podgrzanie, tak?

- czy dosładzałeś pzy butelkowniu jakimś cukrem niefermentowalnym (dla smaku) czy tylko dosładzałeś w celach nagazowania w butelkach?

- MD na soku z lidla robisz do piw? czy może mylę MD ze starterem? - pewnie mylę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pieddro

- zrobię według Twojego przepisu, a także z soku wyciskanego z jabłek wg przepisu "krainy cydru" - w sobotę kupię na targu hurtowe ilości jabłek :)

- rozumiem że litr syropu cukrowego to po prostu 1l wody + 1 kg cukru + podgrzanie, tak?

- czy dosładzałeś pzy butelkowniu jakimś cukrem niefermentowalnym (dla smaku) czy tylko dosładzałeś w celach nagazowania w butelkach?

- MD na soku z lidla robisz do piw? czy może mylę MD ze starterem? - pewnie mylę...

1. Jak zrobisz wyciskany, nie zapomnij się pochwalić smakiem :) Będziesz dawał pektopol ? Mnie zawsze przerażał fakt loterii ile wyjdzie soku z owoców :)

2. 1l wody, 1kg cukru, podgrzewasz i mieszasz, mieszasz, mieszasz...

3. dałem do kilku słodzik sacharazowy (słynny słodzik z lidla), ale efekt nie powalał - wyszła taka oranżadka. Wogóle ostatnie moje piwa z wsadem sokowo-owocowym przestałem dosładzać, efekt wytrawności owocowej bardziej mi odpowiada.

4. Nie, nie MD do win :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mi przyszło do głowy że warto robiąc syrop cukrowy do cydru, rozważyć zrobienie syropu kandyzowanego (minimalna ilość wody z maksymalną ilością cukru z domieszką kwasku cytrynowego i/lub jednoskładnikową pożywką do wina podgrzane do temp 125-130°C i dopiero potem rozprowadzone (ostrożnie!!! wrze!!!) wodą- zamiast jałowego cukru dostaniecie aromatyczny syrop glukozowo-fruktozowy (przy tej tep. aromaty winogronowo- morelowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mi przyszło do głowy że warto robiąc syrop cukrowy do cydru, rozważyć zrobienie syropu kandyzowanego (minimalna ilość wody z maksymalną ilością cukru z domieszką kwasku cytrynowego i/lub jednoskładnikową pożywką do wina podgrzane do temp 125-130°C i dopiero potem rozprowadzone (ostrożnie!!! wrze!!!) wodą- zamiast jałowego cukru dostaniecie aromatyczny syrop glukozowo-fruktozowy (przy tej tep. aromaty winogronowo- morelowe)

Do przemyślenia na jesienne cydrowanie (aczkolwiek moje jabłonie są w cyklu dwuletnim i lipa w tym roku :) . Czy dodanie pożywki w tej temp nie spowoduje jej rozkładu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego nie wiem, jest napewno katalizatorem reakcji rozpadu sacharozy do cukrów prostych

http://www.piwo.org/forum/t1145-Cukier-kandyzowany-%26%238211-domowa-produkcja.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj zabutelkowałem mój pierwszy cydr :)

 

tak to mniej więcej wygląda:

 

normal_cydr_ustanowski.jpg

 

13 litrów soku z lidla 12°Blg

drożdże + pożywka

tydzień burzliwej

zlane na cichą z dodatkiem bentonitu (że niby klarowanie)

kilka dni na cichej i butelkowanie przy 0°Blg z dodatkiem cukru do nagazowania

dodatkowo dawałem trochę słodzika z lidla - od 1 do 3 szt żeby póżniej ocenić która wersja najlepsza

 

co mnie zdziwiło - brzeczka była lekko nagazowana

pierwszy łyk to wrażenie czegoś wodnistego i mocno kwaskowatego ale po chwili całkiem przyjemne uczucie orzeżwiającego płynu

 

liczę więc że po nabraniu okrągłości w butelce i nagazowaniu cydr będzie pijalny i nabierze większej klarowności

 

przem

Edytowane przez przemski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym cydrze który piłem w składzie był karmel. Czy próbował ktoś dodawać? jak wpływa na kolor i ile dodawać... Miałem robić same jabłuszka (sok) + pożywka i drożdże ale może jeszcze ten karmel ze szklaneczki cukru wg przepisu http://www.wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=20821???

i nie wiem czy dodawać kwasek cytrynowy bo zdania są podzielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak przy okazji: czy cydr potrzebuje ciemności do dojrzewania tak jak piwo? czy rozlany do przezroczystych butelek nie musi być jakoś szczególnie zaciemniany?

 

p.

Edytowane przez przemski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.